Raksti

Skolās

Kad skolotāji mainās vietām

Skolotāju dienā. Pedagogi Aldis Andermanis, Raisa Krūmiņa un Anita Maculēviča, iejutušies audzēkņu lomās, izpilda kontroldarba uzdevumus, kas prasa apliecināt zināšanas vairāk nekā desmit dažādās jomās, bet priekšā teikšanu klasē cenšas novērst svētku dienā par mācību pārzini kļuvusī skolniece Elīza Prindule.
Foto: Marta Martinsone-Kaša

Ne par katru profesiju skolas laikā var gūt priekšstatu tā kā par pedagoga darbu. Tradicionālo iespēju Skolotāju dienā mainīties lomām izmanto daudzās skolās, tajā skaitā Draudzīgā Aicinājuma Cēsu Valsts ģimnāzijā. Jaunieši arī šogad bija aktīvi gatavojušies lomu maiņai mācību dienas garumā.

Skolotāju diena nav iemesls, lai pārtrūktu mācību darbs – tāds ir ģimnāzijas pedagogu uzdevums vecāko klašu audzēkņiem, kuri gatavi vadīt stundas vienaudžiem. Pedagogi, kuri tiks aizstāti, palīdz jauniešiem sagatavoties. Pieaugušie zina, ka, bez pieredzes izejot klases priekšā, būs pietiekami liels stress. Iejusties neierastā lomā, vadīt darbu 40 minūtes no vietas – tam jāsagatavojas. Lomu maiņas priekšvakarā skolēni ar skolotājiem bija pārlūkojuši katras stundas plānu, vienojoties, kā tā ritēs. Stundām izraudzītās tēmas bija saistītas ar mācību plānu.

Redzot audzēkņu nopietno darbu, uzmanību, kas valda klasēs, vienaudzi pieņemot par skolotāju, Skolotāju dienu, mūsdienu terminoloģijā izsakoties, varēja saukt par kompetencēs balstītu mācīšanos tiem, kas vēlējās iejusties pedagoga uzdevumu izpildē.

Tie jaunieši ģimnāzijā, kas gatavoja pārsteigumiem pilnu dienu skolotājiem, izmēģināja spējas sadarboties ar pieaugušajiem. Tradīcija paredz, ka skolotāji uz vienu dienu kļūt par audzēkņiem. Uzdevumus Skolotāju dienas svinēšanai sagatavoja skolēnu domes jaunieši. Jau ierasti tie bija erudīcijas uzdevumi un foto orientēšanās ģimnāzijas apkārtnē.

Skolotāju dienas tradīcija pārbauda jauniešu nopietnību, gatavojoties darbam – svētku noskaņas radīšanai, svinīgumam. Pieaugušajiem savukārt gribas svētkos kļūt nenopietniem. Ģimnāzijas pedagogi profesijas svētkos lomu maiņu izgaršoja, aizņemoties tos teicienus, kurus bieži vien dzirdējuši no audzēkņiem. Tie bija izteicieni, cenšoties izvairīties no tiešas atbildības klasē, novilcināt laiku stundā, attaisnot neizdarīto, atrast iemeslus kavējumiem. Pieaugušie vienas dienas skolēnu lomās iejutās un runāja jauniešu leksikā tik brīvi, it kā to būtu darījuši katru dienu. Jaunieši, uzņēmušies skolotāja, mācību pārziņa, direktora lomu, centās tajā noturēties ar visu nopietnību. No iecerētās mācību dienas programmas novirzīt neizdevās.

Par mācību pārzini ieceltā jauniete Elīza Prindule svētku dienas kafijas pauzē cienāja pieaugušos ar pašas ceptu kūku. Pasniegtais gardums un atraisītā noskaņa radīja svētku sajūtas. Svētki ar moto “Spēlēsim skolu” pedagogu ko­lektīvam gāja pie sirds. Skais­tajā rudens dienā notika arī fotografēšanās pie ģimnāzijas laika skaitītāja – pagalma pulksteņa. Pirmdien, 9.oktobrī, tas nācējiem ziņos, ka Draudzīgā Aicinājuma ģimnāzijai kopš tās atjaunošanas Cēsīs aprit desmittūkstošā die­na.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *