Raksti

Skolās

Iespēja pirmklasniekiem – skolas somas ar nepieciešamo mācībām

Sagatavotas. 140 somas, kurās ir nepieciešamie mācību piederumi jaunāko klašu skolēniem, gaida savus jaunos īpašniekus.
Foto: Anna Kola

Jau vairāk nekā desmit gadus biedrība “KIWANIS Cēsis”, kuru vada Līvu pirmsskolas izglītības iestādes vadītāja Antra Gabranova, ar norvēģu finansiālu atbalstu nodrošina pirmklasniekiem iespēju saņemt skolas somas, kurās ir viss vajadzīgais, lai sāktu mācības.

Katru gadu šo atbalstu var saņemt 140 bērni. Šajos gados skolai nepieciešamo piederumu un skolas somu iegādei izlietoti 60 tūkstoši eiro, šogad visa vajadzīgā iegāde izmaksāja 5040 eiro. Somas var saņemt Cēsu novada skolēni. “Mēs kā biedrība norvēģu ieguldītos līdzekļus nesaņemam, sadarbojamies ar “Zvaigzni ABC”, nosūtām pieprasījumu, uzņēmums sagatavo pasūtīto un rēķinu piestāda norvēģiem.

Šādi darbojāmies līdz šī gada janvārim, kad norvēģu biedrības “KIWANIS” vadītājs Malvins Kalhagens veselības dēļ vairs pienākumus pildīt nevarēja. Viņa vietā stājās Tors Ellefsens, ar kuru arī vienojāmies par turpmāko sadarbību. Esam uzaicināti uz “KIWANIS” lielo sapulci Nor­vēģijā, kur tiks runāts par jauniem projektiem, un meklēsim iespējamos sadarbības partnerus. “KIWANIS” biedrību Latvijā vada Rāmuļu pamatskolas direktore Inga Andersone, savukārt projektu “Skolas soma” visus šos gadus kūrēju es,” tā A.Gabranova.

Uz Norvēģiju kopā dodas I.Andersone, A.Gabranova, tulks un grāmatvedis, lai vienā tikšanās reizē varētu sakārtot visu sadarbības plānu. “Mērķis ir, lai labumu no šī projekta gūtu viss jaunais, lielais Cēsu novads, bet tas vēl ir tikai tādas vīzijas stadijā, pie tā strādājam,” piebilst Līvu pirms­skolas izglītības iestādes vadītāja.

Jautāta, vai pie šādām somām var tikt jebkurš skolēns, A.Gab­ranova saka, ka katrai projekta dalībskolai ir savi kritēriji un tas ir tikai konkrētās skolas pārziņā, kuriem bērniem somas piešķir. Šobrīd no piedāvājuma saņemt nokomplektētās skolas somas atteikusies Cēsu Pastariņa sākumskola, bet citām novada mācību iestādēm atbalsts tiek iedalīts atkarībā no pieprasījuma. “Somas saņem Līvu pirmsskola, Rāmuļu pamatskola, Cēsu Pil­sētas vidusskola, Cēsu 1.pamatskola, Cēsu 2.pamatskola, Cēsu Bērzaines skola,” izglītības iestādes, kuras saņem nokomplektētās somas, nosauc A.Gabranova. “Iestādes jau laikus zina, ka šāda palīdzība būs pieejama. Kā viņi somas sadala un cik pieprasa, ir viņu pārziņā. Iestādes uzdevums ir arī informēt dāvinātāju, lai tiktu fiksēts, kas somu saņem.” Viņa arī cer, ka nākotnē šo nokomplektēto somu skaits varētu palielināties līdz diviem simtiem. “Ceram, ka tas varētu notikt jau nākamgad – 2023./2024.mācību gadā.”

Par to, kā sākās Norvēģijas biedrības un cēsnieku sadarbība, A.Gabranova stāsta: “2009.gadā Līvu pamatskolai bija sadarbība ar Sarkano Krustu un Emīlu Kjerki. Viņš mūs iepazīstināja ar Malvinu Kalhagenu no Nor­vēģijas, kurš tolaik pārstāvēja “KIWANIS CLUB FRIEDRIKSTAD”.” Norvēģu kolēģi devuši trīs dienas, lai Latvijā izveidotu biedrību un pierādītu, ka Līvu pamatskolas pārstāvji var nokomplektēt skolas somas, tad norvēģi uzsāktu sadarbību. Tā nodibināja biedrību “KIWANIS Cēsis”. “Mums tas izdevās. Tā arī visu šo laiku kopš 2009.gada sadarbībā ar “Zvaigzni ABC” mēs šīs somas sagādājam,” teic A.Gabra­nova.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *