Raksti

Skolās

“EUtopia” projekts Nītaures vidusskolā

Foto: no albuma

Nītaures vidusskolas ERASMUS+ projekta “EUtopia” komanda no 24. līdz 28. aprīlim uzņēma ciemiņus no pārējām projekta dalībvalstīm – Spānijas, Turcijas, Itālijas, Polijas un Grieķijas. Projekta ietvaros šī bija pēdējā skolēnu un skolotāju vizīte, tā aizvadīta, dienas kopīgi veltot veselīgam dzīvesveidam. Projekta “EUtopia” dalībnieks, Nītaures vidusskolas 9.klases audzēknis Krists Lemešonoks pastāsta, ka darbi un gatavošanās ciemiņu uzņemšanai iesākās jau vairākus mēnešus pirms šīs vizītes. “Tā kā mūsu skolas tēma bija ‘’’Veselīgs dzīvesveids’’, tad katras valsts uzdevums bija sagatavot prezentāciju un arī nelielu video par veselīgu dzīvesveidu, lai iepazīstinātu ar aktuālajām problēmām savā valstī, bet vissvarīgākais, lai pastāstītu citiem, kā izvairīties no šīm problēmām,” pastāsta Krists un norāda, ka skolēniem bija jāsagatavo arī otrs video par tēmu “Cīņa pret priekšlaicīgu skolas pamešanu”. Šo problēmu projektā izvirzīja Turcija.

Uzņemot viesus, Nītaures vidusskolas projekta komanda bija izplānojusi dažādas gan izglītojošas, gan izklaidējošas aktivitātes, pasākumus un grupu darbus. Arī skolēnu ģimenes īpaši gatavojās šai nedēļai, jo tieši viņi uzņēma lielu daļu atbraukušo skolēnu, pieņemot viņus par saviem ģimenes locekļiem.

Kā norāda projekta dalībnieks Krists, pirmdienas rītā projekta komanda bija sagatavojusi teatrālu uzvedumu “Skola manā pilī’’, kā arī prezentāciju, lai iepazīstinātu atbraucējus ar Nītaures vidusskolas vēsturi un tradīcijām. Pēcāk visi tika aicināti uz koncertu, kurā uzstājās Nītaures vidusskolas un Amatas novada Mūzikas un mākslas skolas audzēkņi. Īpašu sajūsmu izraisīja skolēnu deju kolektīvi, tautastērpi un, protams, latviešu dziesmas. Pēc koncerta skolēni iesaistījās grupu darbos, kas bija veltīti projekta tēmai.

Otrdiena iesākās ar izveidoto prezentāciju un video skatīšanos. Tam sekoja kārtējie grupu darbi, kur skolēni rādīja savas prasmes un ieguva jaunas zināšanas. Pēc kopīgi paēstām pusdienām visi devās ekskursijā uz Turaidas pili, kur iepazina Latvijas vēsturi un vēl vairāk, piedaloties īpašā orientēšanās spēlē, sadraudzējās viens ar otru. Vakarā aktivitātes viesu skolēniem organizēja Nītaures vidusskolas Skolēnu pašpārvalde. Nītaures skolēni  saviem draugiem pastāstīja mistiskos stāstus par spokošanos Nītaures muižā – tagadējā vidusskolā.

Trešdien projekta dalībnieki devās uz Rīgu, lai iepazītos ar Vecrīgu un galvaspilsētas baznīcām, apmeklētu Latvijas Etnogrāfisko brīvdabas muzeju, kur iepazina seno latviešu dzīvi, Latvijas Nacionālo mākslas muzeju, kurā bija iespējams apskatīt latviešu mākslinieku radītos mākslas darbus. Projekta dalībnieki ieturēja kopīgas pusdienas “LIDO” atpūtas centrā un baudīja latvisko interjera dizainu.

Ceturtdienā – projekta noslēguma dienā – skolēni rādīja savus sagatavotos video par priekšlaicīgi skolu pametušiem un domāja, kā risināt šo problēmu. Pēc tam tika apmeklēts Safari parks Morē, kur gids pastāstīja par briežiem, un projekta dalībnieki paši varēja barot dzīvniekus. “Pusdienās viesojāmies bioloģiskā saimniecībā “Lejas Suces” Nītaurē. Tur redzējām trušus, vistas, pīles un citus dzīvniekus, kurus audzē šajā saimniecībā, redzējām, kā siltumnīcās aug dažādu dārzeņu stādi, un noslēgumā ieturējām kopīgas pusdienas – uz ugunskura vārītu zupu, “Lejas Suču” saimnieku kūpinātās vistas un sieru, kā arī nogaršojām bērzu sulas,” par viesiem sarūpētajām izklaides iespējām pastāsta Krists.

Vakarā visi devās uz atvadu vakaru, kurā projekta dalībnieki saņēma sertifikātus par dalību projektā,kā arī speciālus krekliņus un Laimas zefīrus. Pēc svinīgās daļas projekta dalībnieki varēja nobaudīt dažādus latviešu ēdienus, kurus bija sagatavojušas Nītaures vidusskolas pavāres, skolēnu vecāki un paši skolēni. Stundām ilgi turpinājās dejas, spēles un kopīga dziesmu dziedāšana. Citu valstu skolēni un skolotāji pat iemācījās dejot latviešu tautas dejas. Visi kopā atkal un atkal atkārtoja dejas Sirtaki, Makarena un Cūkas driķos. Vakara gaisotne bija īpaši emocionāla.

Piektdienas rītā projekta dalībnieki satikās pie Nītaures vidusskolas, lai atvadītos no divu gadu garumā iepazītajiem draugiem. Tādēļ, ka šī bija projekta pēdējā vizīte, atvadas neiztika bez skumjām asarām gan skolēnu, gan skolotāju acīs. “Bet mēs esam pārliecināti, ka mūsu ārvalstu draugiem vēl ilgi atmiņā paliks Latvijas, īpaši Nītaures pasakainā daba, pēkšņais sniegs, mūsu kultūra, vēsture un, protams, mēs paši – draudzīgie, atvērtie, dziedošie skolēni un skolotāji!” saka Krists Lemešonoks.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *