Raksti

Skolās

Eksperimentu nedēļa

Saista eksperimenti. Nometnē “Atraisi zinātkāri!” skolēni veic radošus uzdevumus par dažādām zinātnes tēmām.
Foto: Indars Krieviņš

Šonedēļ Cēsīs, Zinātkāres centrā “ZINOO” norisinās nometne, kurā skolēni, veicot dažādus eksperimentus, atklāj ķīmijas un fizikas noslēpumus.

Diennakts nometni “Atraisi zinātkāri!” apmeklē 15 bērni vecumā no pirmās līdz ceturtajai klasei. Nometnes vadītāja Monta Atvase stāsta, ka šis ir piemērots vecums, lai bērnos radošā veidā raisītu interesi par zinātniskiem un eksperimentāliem procesiem: “Nometnes mērķis ir atraisīt bērnos zinātkāri, ieinteresēt darboties dažādās jomās. Piedalīšanās nometnē ļauj bērnam interesantā veidā uzzināt vairāk par ķīmiju un fiziku, tad skolā, iespējams, bērns šos priekšmetus vēlēsies apgūt dziļāk. Katra nometnes diena tiek veltīta citai tēma. Ir, piemēram, arhitektūras diena, kad bērni mācās celt dažādas būves. Viens no uzdevumiem ir uzbūvēt pēc iespējas augstāku torni no 15 papīra lapām. Savukārt anatomijas dienā mēs no salmiņiem veidojām cilvēka rokas modeli un skatījāmies, kā tas darbojas. Tiek rīkotas interaktīvas nodarbības, kurās bērni paši darbojas, meklē dažādu problēmu risinājumus. Mūsuprāt, svarīgi, lai bērni saņemtu ne tikai teorētiskas zināšanas, bet gan paši ar reālām darbībām varētu visu pamēģināt.”

Nometnes “ZINOO” centrā tiek rīkotas jau piekto gadu. M. Atvase atzīst, ka interese par tām katru gadu palielinās: “Nometnē piedalās bērni gan no tuvākām vietām, piemēram, Priekuļiem un Amatas novada, gan arī no tālākām pilsētām – Rīgas un Jūrmalas. Šajā nometnē piedalās arī trīs meitenes, bet pārsvarā tomēr te ir puiši. Protams, ceram, ka ar katru gadu arī meiteņu interese par fiziku un ķīmiju kļūs arvien lielāka. Bērni par tehnoloģiskām un zinātniskām lietām interesējas arvien vairāk. Mēs nometnē cenšamies parādīt, ka zināt ir interesanti un stilīgi. Un, ja bērniem pašiem ir iespēja piedalīties interesantos eksperimentos, tad šī joma viņiem kļūst saistoša. Esmu novērojusi, ka bērni nodarbību laikā pat neizmanto savus mobilos telefonus. Šķiet, tas vien jau parāda, ka nodarbības viņiem patīk.”

Šī ir jau ceturtā reize, kad nometni apmeklē 12 gadus vecā Elza Rozena. Viņa stāsta, ka programma ir tik interesanta un vēlme tajā piedalīties ir ik gadu: “Katra diena nometnē ir ļoti interesanta. Ir gan nodarbības, gan brīvais laiks, ejam arī pastaigāties. Man visvairāk patīk nodarbības, kurās varam taisīt dažādus eksperimentus. Ir interesanti vērot procesus, kas notiek, kad kopā saliek dažādas vielas.”

Nometnes vadītāja informē, ka augustā “ZINOO” centrā norisināsies arī robotikas nometne, uz kuru palikušas vēl dažas brīvas vietas. Nometne solās būt aizraujoša, jo tajā būs gan eksperimenti, gan tiks veidoti roboti.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *