Raksti

Skolās

Divus gadus pēc kārtas ministrijas apbalvojums

Gandarījums. Alfrēda Kalniņa Cēsu Mūzikas vidusskolas 7. klavieru klases audzēkne Melissa Takanbekova kopā ar skolotāju Ilzi Mazkalni pēc Kultūras ministrijas apbalvojuma saņemšanas.
Foto: publicitātes

Alfrēda Kalniņa Cēsu Mūzikas vidusskola (AKCMV) var lepoties ar radoši un enerģiski neizsīkstošo tandēmu – klavieru 7.klases audzēkni Melissu Takanbekovu un viņas skolotāju Ilzi Mazkalni -, kuras nu jau otro gadu pēc kārtas nopelnījušas Kultūras ministrijas apbalvojumu par sasniegumiem starptautiskos konkursos.

Ministrija šo apbalvojumu jaunajiem censoņiem un viņu pedagogiem par veiksmīgu dalību starptautiskos pasākumos, tostarp arī izstādēs un skatēs, piešķir jau kopš 1998.gada, un tas patlaban ir augstākais apbalvojums valstī kultūrizglītības jomā. Lai gan I.Mazkalne savas pedagoģiskās pieredzes laikā uz šī apbalvojuma pasniegšanas ceremonijām devusies ne reizi vien, sarunā ar “Druvu” vēl pāris nedēļas pēc notikušā svinīgā pasākuma jaušams neremdināms prieks un pacilājums. “Mēs ar Melissu esam ļoti gandarītas par to visu, jo konkurss šogad bija liels,” stāsta klavierskolotāja, atklājot, ka kopumā Kultūras ministrijas apbalvojumam šogad bijuši pieteikti vairāk nekā 300 jaunieši, bet pagodinājumu saņēma tikai 45. Turklāt pieteikumi vērtēti visu mākslu jomās – kā jauno dejotāju, tā arī mūziķu un citu mākslinieku starptautiskie panākumi. M.Takanbekova 2019. gadā ar labiem panākumiem piedalījusies pat trīs starptautiskos konkursos, taču žūrija kā nozīmīgāko izcēlusi tieši kaimiņzemē Igaunijā notikušo jauno pianistu, vijolnieku un čellistu konkursu “Young Musician Tallinn 2019”. I.Mazkalne atzīst, ka tas arī bijis nopietns izaicinājums, jo konkurss noritējis divās kārtās, un otrajā kārtā bija jāuzstājas kopā ar orķestri. “Mums toreiz bija izvirzīts galvenais mērķis tikt līdz otrajai kārtā, bet izdevās tikt pat laureātos,” atceras pasniedzēja. Vēl pirms gada Melissa saņēmusi ministrijas atzinību par dalību 2018.gadā Milānā notikušajā pianistu konkursā. Pedagoģe pauž pārliecību, ka valstiska līmeņa apbalvojums ir nozīmīgs devums jaunā mūziķa motivācijā un gandarījuma stiprināšanā par padarīto. “Arī pasākums bija ļoti skaists un pārdomāts, par spīti visiem šī gada apstākļiem,” teic I.Maz­kalne, pastāstot, ka tradicionāli svinīgā ceremonija norit pavasarī, bet šogad pandēmijas dēļ tikusi pārcelta uz septembri.

Kultūras ministrijas apbalvojumu par ieguldīto darbu saņēma arī 46 skolotāji un koncertmeistari no 18 izglītības iestādēm. I.Mazkal­ne, kura šo ministrijas augsto novērtējumu saņēmusi kopā ar absolventiem Tomasu Kozlovski, Rihardu Plešanovu un vēl veiksmīgi duetos koncertējušajiem bijušajiem audzēkņiem, atzīst, ka pēdējos gados “siets kļuvis stingrāks” un pie apbalvojuma tikt grūtāk. Visticamāk, tas saistīts ar mūsdienu ceļošanas iespējām, līdz ar to arī došanās uz starptautiskiem konkursiem praktiskā ziņā kļuvusi nedaudz vieglāka.

Trīspadsmitgadīgā Melissa, kura vienlaikus ir arī Cēsu Valsts ģimnāzijas audzēkne, pēc saņemtā pagodinājuma gan neatslābst. Sko­lo­tāja stāsta, ka jau nākamnedēļ paredzēts piedalīties konkursā Jūrmalā. Ierasti arī tur sastapti dažādu valstu pārstāvji, bet šogad “Covid-19” dēļ ārvalstu dalībnieku skaits ievērojami sarucis un tie paši, kas piedalīsies, to darīšot attālināti. Lai arī pietrūks komunikācijas, arī šis konkurss tehniski un mākslinieciski būs nopietns: noteiktas divas kārtas un ir sagatavots Mocarta klavierkoncerts atskaņošanai kopā ar orķestri. Tā-pat tiks gatavota programma dalībai pašu Mūzikas vidusskolas rīkotajam konkursam novembrī Cēsīs.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *