Raksti

Skolās

Cēsīs notiks 2.Cēsu pulka Skolnieku rotas karoga maiņa

Cēsīs šodien jau tradicionāli notiks 2.Cēsu pulka Skolnieku rotas karoga maiņas pasākums, kuru atbalsta arī Jaunsardze, palīdzot organizēt orientēšanos pilsētvidē, kā arī nodrošinot godasardzi karoga maiņas ceremonijā, aģentūru LETA informēja Jaunsardzes un informācijas centrā. Plkst.10 Draudzīgā Aicinājuma Cēsu Valsts ģimnāzijas pagalmā notiks pasākuma atklāšana, pēc kā sekos skolu komandu orientēšanās pilsētvidē.

Pasākuma laikā radošā patriotiskā konkursa “Mīlestības vārdi manai dzimtajai pusei” dalībnieki viesosies meistardarbnīcā “Vēverīšas” pie mākslinieces Dagnijas Kupčes un seno rotu meistara Daumanta Kalniņa darbnīcā. Pasākuma dalībniekiem būs iespēja iepazīties arī ar Brīvības cīņām veltīto ekspozīciju muzejā un vērot Cēsu panorāmu no Jaunās pils torņa.

Vēlāk norisināsies svētku gājiens, kas sāksies no Draudzīgā Aicinājuma Cēsu Valsts ģimnāzijas, bet noslēgsies Cēsu internātpamatskolā, vietā, no kuras 1919. gada 6. jūnijā Skolnieku rotas karavīri devās cīņā par Latviju. Plkst.15 tiks atklāta piemiņas plāksne Skolnieku rotai un notiks karoga maiņas ceremonija.

Jaunsardze ik gadu palīdz skolām organizēt patriotisko audzināšanu un ar savu paraugu rāda, ka jaunieši ir savas valsts patrioti, kuri aizstāv un tur godā Latvijas nacionālās vērtības.

Cēsu pulka Skolnieku rotas piemiņas karoga pasākumā ik gadu tradicionāli piedalās desmit Ziemeļvidzemes skolas, tai skaitā no Cēsīm, Valmieras, Limbažiem, Mazsalacas, Rūjienas, Valkas, Smiltenes, Gaujienas, Alūksnes un Pārgaujas. Ieguldītais darbs patriotiskajā audzināšanā nosaka, kura skola saņems glabāšanā piemiņas karogu.

Šajā mācību gadā karogs glabājās Draudzīgā Aicinājuma Cēsu Valsts ģimnāzijā, kas to iepriekšējā gadā saņēma no Smiltenes ģimnāzijas, šogad Cēsis to nodos glabāšanā Rūjienai.

Karogs vēsturiski izgatavots par godu 1919.gada 6.jūnija Cēsu kauju Skolnieku rotas dalībnieku piemiņai. 1929.gada 22.jūnijā Cēsīs notika svinīgs tā iesvētīšanas dievkalpojums, pēc kura Valsts prezidents Gustavs Zemgals karogu pasniedza rotas organizētājam, atvaļinātajam virsleitnantam, Lāčplēša Kara ordeņa kavalierim Alfrēdam Lukstiņam. Pirmo gadu karogs glabājās Cēsīs, bet 1930.gadā tika aizsākta tradīcija – Skolnieku rotas karoga nodošana glabāšanā uz gadu vienā no Ziemeļvidzemes ģimnāzijām. Pēdējo reizi 1940.gadā to saņēma Limbažu ģimnāzija, bet skolas vadība pēc padomju okupācijas sākuma karogu aizveda uz Valsts vēstures muzeju. 1997.gadā Cēsu rajona padome pēc Māra Niklasa iniciatīvas ar Lāčplēša Kara ordeņa kavaliera Alberta Amerika meitas Astras Jansones atbalstu uzšuva karoga kopiju un 1998.gadā, atklājot Cēsīs Uzvaras pieminekli, Cēsu pulka Skolnieku rotas karoga nodošanas tradīciju skolām atjaunoja.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *