Raksti

Skolās

Baterijas samet spainīšos

Latvijā jāiekrāj vismaz 20 tonnu ar izlietotajām baterijām, lai būtu izdevīgi šos videi bīstamos atkritumus vest uz pārstrādi Rietumeiropā. Pateicoties izglītības iestādēm, kas piedalījās akcijā “Zaļā josta”, mācību gadā savākts vairāk nekā 35 tonnas bateriju.

Vide saudzējama, tāpēc baterijas jāpārstrādā – to šogad 335 skolu pedagogi aktīvi mācījuši. Vidzemē daudzās skolās tas notiek no gada gadā, tāpēc skolēni paši kļūst par iniciatoriem vides saudzēšanā. Laukos Cēsu pusē rekordistes bateriju vākšanā ir Priekuļu vidusskola, kurā savākts 131 kilograms dabai bīstamā atkrituma, Liepas pamatskolā 31 kilograms. Drabešu Jaunajā pamatskolā ar divreiz mazāk audzēkņu nekā Liepā un četrreiz mazāk nekā Priekuļos, pārstrādei savākti 20 kg bateriju. Cēsīs 1. pamatskolas audzēkņi akcijā savākuši 21 kg, bet no Cēsu 5. bērnudārza vākuma pārstrādei nonākuši 90 kg.

Ineta Kromane, Cēsu 5. pirms­skolas izglītības iestādes metodiķe, skaidro, kā tas izglītības iestādei izdevies. “Skolotājas bērnu vecākiem un pašiem mazuļiem jau mācību gada sākumā stāstīja par akciju “Zaļā josta”, aicinot izlietotās baterijas atnest, ļaujot bērniem tās iemest spainīšos. Tos novietojām mazuļu acu augstumā,” stāsta I. Kromane. “Bērniem stāstījām, ka baterijas kalpo pulksteņos, radio, tās darbina arī spēļu mantas un tehnoloģijas, ar kurām bērni ir draugos. Iedomājos, ka bērnudārza kaimiņiem arī jādod iespēja piedalīties akcijā”.

I.Kromane informāciju par bateriju vākšanas konkursu izvietojusi apkārtējās daudzdzīvokļu mājās. Īpaša aktivitāte bateriju vākšanā sākusies mājā Vilku ielā, kur daudz jauno ģimeņu. Tas licis domāt, ka ne tikai pedagogi, arī vecāki bērniem veido mūsdienīgus sadzīves ieradumus, tajā skaitā bateriju krāšanu pārstrādei.

“Bijām pateicīgi, ka jaunās ģimenes nesa baterijas. Izglītības līmenis šajā jomā ir audzis. Pirms gadiem desmit man pašai bija izbrīns, ka šādi jāšķiro atkritumi. Tagad to apzinās pat mazuļi, arī ģimenes rūpējas par vidi. To uzskatu par mūsu uzvaru, bet izglītības iestādēm laukos vēlu kļūt par konkursa uzvarētājām, tikt pie naudas balvām,” teic I. Kromane.

Visus pārspējusi mazā Sikšņu pamatskola Latgalē, savācot 1811,6 kg izlietotu bateriju.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *