Raksti

Skolās

Ar pulveriem uz Brazīliju

Brazīlijā. Cēsu Valsts ģimnāzijas skolnieces Anete Gelsberga (no krei­sās) un Junita Palavinska Milset starptautiskajā EXPO zinātnes izstādē sagaidīja apmeklētājus, stāstot izpētē uzzināto, ka ne visu pasaulē labi zināmo mazgāšanas pulveru cenas mēdz atbilst gaidītajai kvalitātei, jo dārgākie pulveri ne vienmēr arī mazgā labāk.
Foto: no albuma

Starp pieciem skolēniem, kuri ieguva tiesības Latviju pārstāvēt Starptautiskajā jauniešu zinātnes izstādē, pirmo reizi bija Cēsu skolēni. Cēsu Valsts ģimnāzijas ķīmijas skolotājas Sarmītes Dreijaltes audzēknes Junita Palavinska un Anete Gelsberga tika izvirzītas uz “Expo – Sciences International 2017” ar savu izstrādāto pētījumu par mazgāšanas līdzekļu ķīmisko sastāvu un īpašībām.

Starptautiskais forums šajā vasarā notika nevis Eiropā, bet La­tīņ­amerikā, un bija jānokļūst Bra­zīlijā. Skolēnu zinātniski pētniecisko darbu izstāde un reizē konkurss notika Fortalezas pilsētā.

Latvijas skolēnus līdz ar Cēsu skolniecēm, kuras startēja ķīmijā, informātikas konkursā pārstāvēja Rīgas 2. un Rīgas Āgenskalna Valsts ģimnāzijas skolēni, bioloģijas konkursā – Siguldas ģimnāzijas audzēknis. Latvieši mājās at­griezušies ar medaļām un starptautiska mēroga sertifikātiem. Cē­su ģimnāzistes, kurām vēl jāmācās 12. klasē, novērtētas arī pašu valstī, saņēmušas aicinājumu studēt Latvijas Universitātes (LU) Ķīmijas fakultātes budžeta grupā.

“Starptautiskajā izstādē konkursā meitenes guvušas neizvērtējamu pieredzi, iepazinušās ar skolēniem no daudzām pasaules valstīm, kā arī iepazinušas tālo un eksotisko Brazīliju,” teic ķīmijas skolotāja Sarmīte Dreijalte, kura ierosinājusi pētniecībai vēlamo tēmu. Pētnieciskā darba praktisko darbību konsultējis un nesavtīgu palīdzību sniedzis LU Ķīmijas fakultātes profesors Andris Ac­tiņš. Skolniecēm bijusi iespēja no­teikt katra nopirktā mazgāšanas līdzekļa ķīmisko sastāvu ar mūsdienīgām un ļoti precīzām metodēm.

“Rezultāti bija pārsteidzoši un interesanti. Izrādījās, ka dažkārt pērkam un lietojam mazgāšanas līdzekli, kas gan maksā dārgi, bet satur lētu sastāvdaļu – vārāmo sāli,” raksturo Sarmīte Dreijalte un papildina: “Gan zinātniski pētnieciskā darba rezultāts, gan meiteņu teicamās angļu valodas zināšanas un uzstāšanās prasmes ļāva būt to nedaudzo skaitā, kurus no Lat­vijas izvirzīja starptautiskiem kon­kursiem.” Pedagoģe saka paldies Anetes un Junitas vecākiem par meitām sniegto atbalstu.

“Skolotāja ieteica šo tēmu un aicināja mūs to izstrādāt kopā. Vecāki atbalstīja, iepērkot pulverus,” stāsta Junita Palavinska. “Mā­jās kopā spriedām, kuri pulveri ir pazīstamāki, lai tā kvalitātes rādītāji interesētu ārpus Lat­vijas, uzzinājām, kādus pulverus lieto Brazīlijā. Izmazgājot veļu, kopā ar vecākiem vērtējām, kurš pulveris izmazgājis labāk.” Ve­cā­ki arī finansējuši pulveru pirkšanu un braucienus uz universitāti Rīgā. Stendu izgatavošana starptautiskam konkursam un ceļojums uz Brazīliju samaksāts no Eiropas Savienības fondu līdzekļiem.

Konkurss pasaules valstu skolēniem noticis lielā zālē, kurā katra darba autori apmeklētājus gaidījuši savā stendā, stāstot par pētniecisko darbu un iegūtajiem rezultātiem. Kuri no daudzajiem stenda apmeklētājiem bijuši žūrijas locekļi, jauniešiem nav bijis zināms. Metodes, kā pētīti desmit dažādie veļas pulveri, sākot ar pasaulē, tajā skaitā Bra­zīlijā, pazīstamo “Persil” un beidzot ar Lat­vi­jā ražotu eko pulveri, apmeklētājus interesējušas.

Pirms pētniecisko metožu un rezultātu prezentēšanas starptautiskā mērogā abas darba autores jau daudzkārt bija runājušas vietējai auditorijai. Anete Gelsberga skaita uzstāšanās reizes savā skolā, Cēsu novadā, valsts konkursā, ku­rā iegūta vien 3.vieta. Taču pre­zentācijas sagatavošana un aizstāvēšana angļu valodā izdevusies vēl labāk un iegūtas tiesības Latviju pārstāvēt pasaules mērogā.

“Vissarežģītāk bija darbu, kas bija sagatavots uz 36 lappusēm, saīsināt līdz 10 lappusēm, atstājot pašu nepieciešamāko. Mums pašām bija jāizdomā, kāds būs izstādes stends Brazīlijā. Tas bija jūlija darbs,” par paveikto pirms došanās uz konkursa pilsētu stāsta jaunietes.

Būt tik lielā starptautiskā forumā bijis liels piedzīvojums, jo iepazīts no mūsējās tik atšķirīgs klimats – Brazīlijas ziemā bijis su­tīgs gaiss un 30 grādu karstums, atšķirīga kultūra un sadzīve, kas radījis kultūršoku un atklāsmi, cik labos apstākļos visi var dzīvot Latvijā. Pārdzī­vo­ju­mus skolēniem sagādājusi milzīgā Riodežaneiro lidosta, kurā nokavējuši iekāpšanu lidmašīnā un pašiem nācies rīkoties, lai apmainītu biļetes un ar nākamo reisu no­kļūtu galapunktā.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *