Raksti

Skolās

Aicina jauniešus iesaistīties pašaudzināšanas programmā

Bērnu un jauniešu centrā “Spārni” Cēsu novada pedagogi un jomas speciālisti pagājušajā nedēļā tikās ar Valsts Izglītības satura centra (VISC) attīstības projektu vadītāju Līviju Uskali, kura stāstīja par iespēju jauniešiem iesaistīties starptautiskā pašaudzināšanas programmā Award – gūt pieredzi, pilnveidot raksturu un paplašināt savas nākotnes darba iespējas.

L.Uskale atzīst – pašaudzināšanas programmas uzdevumi un izmantotie paņēmieni “iet roku rokā ar jauno kompetencēs balstīto izglītības pieeju”, jo mērķu piepildīšana prasa krietnu devu patstāvīga darba, kā arī kompleksu zināšanu un līdzšinējās pieredzes pielietošanu.

Mērķi jāizvirza pašam, palīdz vadītājs

Starptautiskās Edinburgas hercoga pašizaugsmes programmas (The Duke of Edinburgh’s Inter­national Award) princips ir vienkāršs – jaunietis ar uzticama un apmācīta pieaugušā atbalstu dažādās dzīves jomās izvirza līdz šim nesasniegtus mērķus, izveido plānu to īstenošanai un pēc paveiktā saņem godpilno apbalvojumu.

Reģistrējoties programmai, jaunietis kopā ar izvēlēto vadītāju izvirza sev noteiktā laikā sasniedzamu mērķi katrā no četrām vai, pretendējot uz Zelta sertifikātu, piecām, darbības jomām. Lai tiktu pie prestižā novērtējuma, censonim trijās jomās jāpiestrādā vismaz stunda nedēļā – šīs jomas ir brīvprātīgais darbs, fiziskā sagatavotība (piemēram, apgūt jāšanas sportu) un prasmes (piemēram, iemācīties spēlēt klavieres). Savukārt uzdevumā “Piedzī­vo­ju­mu ceļojums” programmas dalībnieku izaicinājums ir pavadīt vienu līdz pat trim diennaktīm dabā – doties pārgājienā ar teltīm un guļammaisiem bez pieaugušo palīdzības, protams, Award vadītāju uzraudzībā, turklāt jaunieši šim piedzīvojumam iepriekš tiek rūpīgi sagatavoti. Ja jaunietis ir apņēmības pilns iegūt augstāko šīs programmas novērtējumu, tad “Piedzīvojumu ceļojums” notiek ārpus Latvijas un starptautiskā komandā, dodot iespēju ne tikai audzināt sevī sadarbības prasmes, bet arī piespiežot pārvarēt valodas un kultūras barjeras. Zelta apbalvojuma pretendentiem arī jāīsteno kāds projekts sev mazpazīstamā vidē, piemēram, aktivitāšu rīkošana nometnē bērniem ar īpašām vajadzībām, ja iepriekš ar to nav bijusi saskarsme.

Lai pieteiktos Bronzas sertifikātam, bērnam jābūt vismaz 14 gadu vecam un darbs savu mērķu piepildīšanā jāiegulda vismaz trīs mēnešus. Sudraba balvai jau ir nepieciešams vismaz pusgads intensīva darba un dalībniekam jābūt vismaz 15 gadu vecam. Savukārt Zelta apbalvojumam var pieteikties, sākot no 16 gadiem, un tad izvēlētajai prasmei, sportiskajām aktivitātēm, kā arī sabiedrībai lietderīgajam darbam jāvelta vesels gads. Programma visos apbalvojuma līmeņos paredzēta jauniešiem līdz 24 gadu vecumam.

Virzībā uz katru no paša jaunieša personīgi formulētajiem mērķiem viņa programmas vadītājs fiksē censoņa ieguldīto darbu īpašā dienasgrāmatā, kas noteiktā termiņa beigās tiek iesniegta līdz ar pieteikumu attiecīgajam apbalvojumam.
Dalība programmā ir bez maksas, taču, ja jaunietis izvirzījis sev mērķi, kam nepieciešamas apmaksātas privātstundas vai kādi specifiski piederumi, tas dalībniekam jāsedz no saviem līdzekļiem, tikšanās laikā paskaidroja VISC pārstāve. Piedzīvojumu ceļojumam gan Award vadītāji un koordinatori palīdz ar tehniskā nodrošinājuma sagādāšanu, reizēm inventāru nodrošinājušas arī atsaucīgas vietējās pašvaldības.

Māca mērķtiecību un sevis izpratni

Award piedāvā jaunietim iespēju ieraudzīt pašam sevi citā gaismā, caur piedzīvojumiem un nebijušu situāciju pārvarēšanu mācoties atrast spēju izaicināt sevi un šos izaicinājumus piepildīt.

“Šo programmu augsti novērtē gan darba devēji, gan augstskolas,” stāsta Lielbritānijā dzimusī L.Uskale, norādot, ka vienmēr mu­dina programmas dalībniekus šo pieredzi un apbalvojumu pieminēt CV. Viņasprāt, tas ir apliecinājums jaunieša mērķtiecīgumam, spējai strādāt komandā, domāšanai ārpus rāmjiem un spējai reaģēt dažādās situācijās.
“Tā ir gandarījuma sajūta – kad arī neaktīvi jaunieši acu priekšā mainās, kļūst patstāvīgāki, dzīvespriecīgāki un spēj sadarboties komandā. Tie paši, kuri agrāk bijuši klusi un pat ievilkušies sevī. Un, kopā darbojoties, arī paši Award vadītāji, var teikt, izaug,” novērojumos seminārā Cēsīs dalījās VISC pārstāve, atsaucoties arī uz Taurupes mūzikas skolotāju Ligitu Milleri, kura kā vadītāja šajā programmā darbojas kopš 2013.gada un šo aktivitāšu iespaidā aizrāvusies ar alpīnismu.

Savukārt L.Millere, Cēsu interesentiem stāstot par savu pieredzi, atklāj nedaudz no katra viņas pārraudzībā bijušā jaunieša iekšējās cīņas un uzvaras prieka. Viņa atzīst, ka jaunieši, kas apjukuši, vērtējot, cik nepieciešama izglītība, un nav varējuši novērtēt savu spēju mācīties, šajā programmā gūtajos pārdzīvojumos atraduši motivāciju pievērsties kādai profesionālajai jomai. Saviļņojošs ir bijis arī brīdis, kad ļoti trūcīgos apstākļos dzīvojošs puisis trīs mēnešos apguvis ģitāras spēli un apbalvošanas ceremonijā uz Mū­zikas akadēmijas skatuves sniedzis priekšnesumu Award dalībniekiem.

“Protams, nav viegli. Kādreiz ir arī jāsaķer galva, jo nāk lūzuma punkts, vairs negribas vai ir kaut kas svarīgāks. Bet kopā atkal kaut kā to uzpūteni uzkuļam un dzīvojam tālāk,” atceras Taurupes skolotāja, atklājot, ka šajā programmā pieredzētie ceļojumi arī viņu iedvesmojuši piepildīt sapni – pērn ar draudzeni sešās dienās pieveikušas populārā Santjago ceļa posmu 230 km garumā no Portugāles līdz Spānijai.
VISC pārstāve atzina, ka ir jaunieši, kas “nenotur uzmanību” un vismaz uz laiku pārtrauc ceļu uz izvirzītajiem mērķiem, taču programmu iespējams noslēgt arī ilgākā laika posmā.

Aicina piedalīties un palīdzēt

Edinburgas hercoga vārdā nosauktā programma dibināta 1956.gadā Lielbritānijā, un tā ir neformālās izglītības programma, ko var izmantot ikviens pieaugušais, kurš ikdienā strādā ar jauniešiem. Programmas galvenais uzdevums ir palīdzēt jauniešiem sagatavoties patstāvīgai dzīvei un darbam nākotnē. Sākotnēji Award mērķauditorija bijuši puiši vecumā no 15 līdz 18 gadiem no trūcīgām ģimenēm, lai motivētu viņus brīvprātīgi sākt nodarboties ar paš­izaugsmi, tādējādi rodot sevī spēku un talantus pārvarēt grūtus dzīves apstākļus. 60.gados paš­izaugsmes apbalvojums iedvesmojis vairāk nekā astoņus miljonus jauniešu visā pasaulē vecumā no 14 līdz 24 gadiem izaicināt sevi un sasniegt pašu noteiktos mērķus.

Latvija Award programmai pievienojusies 2006.gadā, un par tās patronesi kļuva eksprezidente Vaira Vīķe-Freiberga. Šajā laikā pasniegti 48 Zelta, 193 Sudraba un 466 Bronzas apbalvojumi. Patlaban kopumā 30 pašvaldībās izveidotas 47 programmas vienības, kurās jebkurš jaunietis var meklēt gan informāciju, gan savu potenciālo izaicinājuma vadītāju.

Tā kā Vidzemē šī programma vēl nav plaši pieejama, Award pārstāvji mudina vietējos skolotājus un speciālistus darbam ar jaunatni kļūt par šīs programmas vadītājiem. Tuvākās jauno Award programmas vadītāju mācības paredzētas februāra nogalē. Plašāka informācija par iespējām iesaistīties šajā programmā rodama mājaslapā www.award.lv.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *