Ziņas

Sabiedrība

Skaistas piparkūku mājiņas

Gardi namiņi. Cēsniece Skaidrīte Kurme norādaFoto: Māris Buholcs

Ziemassvētku laikā tiek ceptas ne tikai piparkūkas, izveicīgākie gatavo un glazē arī piparkūku mājiņas.

Cēsniece Skaidrīte Kurme ar meitu Guntu Saksi un viņas

ģimeni jau pāris gadus Ziemassvētku laikā gatavo piparkūku mājiņas. Tās tiek dāvinātas draugiem un radiem, kā arī pašu bērni labprāt priecē acis un notiesā pa namiņam.

Gunta Sakse stāsta, ka piparkūku mājiņas tiek ceptas pēc īpašas, senas dzimtas receptes. “Šī recepte nāk no mana vīra ģimenes. Tā ir patiešām īpaša, piparkūkas sanāk ļoti garšīgas, turklāt nepaliek cietas. Mums pašiem ļoti patīk šī recepte,” smaidot saka Gunta, kas tad arī ir galvenā piparkūku mājiņu gatavotāja.

“Ja jātaisa lielāki namiņi, vienam ir grūti. Tad talkā nāk vīrs, vecākā meita vai mamma. Arī namiņu glazēšana prasa laiku. Taču piparkūku namiņu gatavošana ir jauks un radošs process,” teic G. Sakse un stāsta, ka ir iemēģinājusi roku dažādu lielumu namiņu gatavošanā. Pērn esot pat taisījusi piparkūku baznīcas ar gariem, glazētiem torņiem. Šogad savukārt izmēģinājusi uztaisīt mazus piparkūku namiņus, ko “uzsēdina” uz tējas krūzītes.

“Pagatavot un izveidot jau var visu ko. Galvenais, vai tam ir laiks. Mūsdienās jau bieži vien mājās arī mīklu netaisa, bet nopērk gatavu veikalā. Taču labi, ja kaut reizīti Ziemassvētku laikā mājās krāsniņā iesmaržojas piparkūku aromāts,” teic piparkūku namiņu darinātāja.

G. Sakse stāsta, ka daudz lasījusi par piparkūkām un atklājusi, ka tām ir sena vēsture, tās nāk no Tālajiem Austrumiem, taču Eiropā pirmoreiz tās esot parādījušās Francijā. Savukārt piparkūku namiņi radušies, pateicoties Hansa Kristiana Andersena pasakai “Ansītis un Grietiņa”.

“Piparkūkās noteikti jābūt daudz pipariem un dažādām garšvielām. Svarīgi, lai piparkūku mīklā būtu pietiekami daudz taukvielu. Mēs izmantojam arī cūku taukus, ne tikai sviestu. Tas arī dod piparkūkām patīkamu kraukšķīgumu. Vēl piparkūkām ir jākūst uz mēles, ja tās glazējam, tad glazūrai jābūt saldai, saldai,” smaidot saka G. Sakse.

Guntas mamma Skaidrīte Kurme bilst, ka Ziemassvētki noteikti nav iedomājami bez piparkūku aromāta, un aicina ģimenēs kopā ja ne gluži piparkūku namiņus, tad vismaz piparkūku sirsniņas uzcept.

“Mūsmājās ir tā, ka mīklu gatavo meitas Guntas vīrs Ivars, Gunta cep mājiņu detaļas, mazbērni izlaiza bļodas, bet es to visu novērtēju un priecājos,” jokojot saka Skaidrīte, bilstot, ka cilvēkiem interese par piparkūku namiņiem ir arī Adventes tirdziņos. Piparkūku mājiņas tiek pirktas kā dāvanas bērniem.

“Man arī draudzene cep un glazē piparkūkas. Abas ejam uz tirdziņiem un redzam, ka cilvēki šo to iegādājas, lai gan, godīgi sakot, cēsnieks ir visai kūtrs pircējs. Viņš vispirms kārtīgi apdomās, vai tas vispār nepieciešams,” domās dalās S. Kurme, vēlot visiem gaišas domas un sirsnīgus Ziemassvētkus.

Liene Lote Grizāne