Ziņas

Sabiedrība

Skaista ēka Raunas centrā

Jaunās telpās. Atjaunotajā ēkā vieta atrasta arī audēju kopai. Foto: Sarmīte Feldmane

Raunas centrā pagājušā gadsimta 20.gados celtais nams, ko raunēnieši pazīst kā Blūmes māju, atjaunots. Te mājvieta pagasta bibliotēkai, muzeja krājumam un izstāžu zālei, audēju kopai “Drellis”, kā arī iespēja kādam uzņēmējam iegūt izsolē tiesības nomāt un apsaimniekot iekārtotās telpas.

Ēkas atjaunošanas pabeigšana bija svētki. Tiem gatavojās arī bibliotēkas kolektīvs, lai savā mājā uzņemtu jaunos kaimiņus. Bibliotēkas vadītājas Dignas Soboļevas rosinātas, vairāk nekā desmit raunēnietes bija atnesušas izstādei rudens ziedus, un tie pie ēkas veidoja krāsainus rakstus.

Viss sākās pirms deviņiem gadiem. Namam vairākkārt mainījās īpašnieki, līdz tas piederēja bankai. “Tā kā pašvaldībai bija pirmpirkuma tiesības un cena bija tam laikam simboliska, turklāt bibliotēkai vajadzēja gaišākas un plašākas telpas, izmantojām iespēju ēku nopirkt. Tad bija divu instanču tiesas, jo šo ēku ļoti vēlējās kāds veikalu tīkls,” vēsturi atgādina Raunas novada domes priekšsēdētāja Evija Zurģe un piebilst, ka atjaunošanā ieguldīts ap 400 tūkstošiem eiro, tajā skaitā šogad 160 tūkstoši no pašvaldības budžeta.

Namu pašvaldība nopirka 2011.gadā, 2013. gadā ieskicēja, kas tajā būs, kā izmantos. “Bet katru gadu naudas pietrūka, lai izdarītu ātri. Viss notika pamazām un pamatīgi. Kad ienācām šajā mājā, no otrā stāva pirmais spīdēja cauri,” atceras novada vadītāja, bet būvnieki, gandarīti par paveikto, atzīst, ka no projekta līdz celtniecībai pagājis tik ilgs laiks, ka vairs atsevišķus materiālus, kas bija paredzēti, neražo.
Īpaši priecīgas bija kopas “Drellis” audējas. Viņām tagad ir plaša telpa, kurā vieta piecām lielajām stellēm, kā arī mācību klase. Ilggadējā audēja Anita Bērziņa atceras, kur tikai gadu gaitā audējas nav strādājušas.

“Kopā nākam no 70.gadiem. Mums bija maza telpa, tagad jau bijušajā kultūras namā aiz skatuves, ar skatu uz Brīvības pieminekli. Tad pārcēlāmiess pirmajā stāvā uz tā saucamo dāmu istabu; kad to remontēja, ierādīja virs aktieru istabām. Kādu laiku bija maza istabiņa, kuru pašas kurinājām. “Lauktehnikas” klubā atbrīvojās telpas, un pašvaldība mums deva tur vietu. Tā gandrīz 20 gadus strādājām,” atmiņās kavējas Anita Bērziņa, bet “Dreļļa” vadītāja Gita Krīgere uzsver, ka tagad tikai jāstrādā. “Interesējas audējas, kuras kādreiz audušas, domā atsākt, arī jaunām ir interese,” stāsta G.Krīgere.

Kad pirms pieciem gadiem Blūmes mājā iekārtojās bibliotēka, te sava telpa tika atvēlēta muzejam. “Izstāžu zāle tāpat paliks, bet pagrabstāvā būs vieta krājumam. Ir daudzas fotogrāfijas, dokumenti, kas prasa īpašu glabāšanu,” teic muzeja vadītāja Ieva Plētiena un piebilst, ka būs arī plašāka darba telpa un ikviens, kam ir kas stāstāms par Raunu vai saglabājušās kādas fotogrāfijas, dokumenti, tiek gaidīts.
“Vēl gan visi darbi nav pabeigti,” atgādina novada vadītāja E.Zurģe. Šoruden gaitenī tiks restaurētas sienas, uz kurām redzami gleznojumi.