Ziņas

Sabiedrība

Situācija ielās neapmierina

Ielas nedēļas sākumā. Privātmāju rajonu iedzīvotāji laikrakstam atzinaFoto: Māris Buholcs

Laika apstākļi kopš aizvadītās nedēļas nogales pārsteidza gan ielu un ceļu uzturētājus, gan autobraucējus un gājējus. Lielais sniega daudzums un mainīgā temperatūra šo problēmu vēl vairāk saasināja. Izņēmums nebija arī Cēsis, un redakcija saņēma neierasti daudz sūdzību par ielu un ietvju slikto stāvokli.

Cēsniece Vera Jansone, kura strādā Rīgā, norādīja, ka nokavējusi darbu, jo netikusi laukā uz ielas, jo ielu tīrītāji iebrauktuvei priekšā aizstūmuši valni, sniegs sasala, to nav bijis iespējams notīrīt saviem spēkiem, tāpēc nācies meklēt palīgus.

“Jau 12 gadu braukāju uz Rīgu, bet šāda situācija gadījās pirmoreiz, un, manuprāt, tas nav normāli,” teica V. Jansone.

Cēsu novada pašvaldības administrācijas vadītājs Jānis Goba informēja, ka pašvaldība saņēmusi vairāk nekā 30 sūdzību. Galvenokārt no sētniekiem, namīpašniekiem, ka, tīrot ielas, slapjo sniegu uzgrūda uz ietvēm, naktī tas sasala, un to nebija iespējams vairs notīrīt. Arī tās ietves, ko tīra ar tehniku, dabūja ciest. Traktoriņi naktī tās notīrīja, taču ielu tīrītāji visu sadzina uz ietves, un cilvēki sūdzējās, ka ietves ir netīrītas. Saņemtas sūdzības, ka ielas nav kaisītas, dažas notīrītas ļoti vēlu.

“Paldies cilvēkiem par informāciju, jo tā ļauj izvērtēt situāciju,” saka J. Goba. “Divreiz esam tikušies ar ielu apsaimniekotājiem, kā problēmas risināt, lai turpmāk šāda situācija neatkārtotos un pretenziju nebūtu. Līgumā noteikts, ka ielu uzturētājs darbu uzsāk 40 minūšu laikā pēc pašvaldības komunālās nodaļas pieteiktā uzdevuma, taču nav noteikts termiņš, cik ilgā laikā darbi jāpaveic. Līgumā komersants apņēmies darbus paveikt kvalitatīvi, tagad vērtējam, vai tas izdarīts atbilstoši.”

Arī novada domes priekšsēdētājs Jānis Rozenbergs, atzīstot, ka laika apstākļi šoreiz

bijuši samērā ekstremāli, tomēr norādīja, ka apsaimniekotājs nav īsti ticis galā ar uzdevumu: “Neesmu apmierināts ar situāciju, kāda izveidojās nedēļas nogalē un pirmdien. Tā ir nepiedodama situācija. Ja apsaimniekotājs uzņēmies darbu paveikt, viņam jātiek ar to galā.”

Atgādināsim, ka Cēsu pilsētā ielu kaisīšanas un tīrīšanas darbus saskaņā ar līgumu šajā sezonā

veic SIA “Rasmanis & Dankers”. Uzņēmuma īpašnieks Artis Rasmanis atzina, ka šis bijis labs pārbaudījums: “Milzīgais nokrišņu daudzums radīja ļoti daudz darba, un, pat ja būtu krietni vairāk tehnikas, visu uzreiz notīrīt tāpat nebija iespējams. Laikam esam aizmirsuši, kas ir ziema, jo pērn laika apstākļi mūs lutināja. Šoreiz sniega tiešām bija ļoti daudz. Atbilstoši līgumam mums jānodrošina tīrīšana ar četrām tehnikas vienībām, bet nedēļas nogalē pilsētā strādāja septiņas astoņas. Darījām visu, ko varējām. Saprotu cilvēku sašutumu, bet pašvaldībai jautāju, vai kāds kaut kur netika, vai operatīvais transports nevarēja izbraukt, vai autobusi nevarēja kursēt?”

Uz pārmetumiem par aizstumtajām iebrauktuvēm A. Rasmanis norāda, ka viņi par to atbildību neuzņemas, jo viņu uzdevums notīrīt braucamo daļu: “Iebrauktuvju tīrīšana ir katra teritorijas īpašnieka ziņā. Nevaram katrā iebrauktuvē apstāties, lai attīrītu to no sniega.

Jā, atzīstu vainu tajā, ka dažviet pilsētā sniegs tika uzstumts uz ietves, jo ielu tīrītāji centās izpildīt līgumā noteikto, ka iela jātīra visā platumā. Tagad esam vienojušies ar pasūtītāju, ka atstāsim zonu, kur sniegam palikt, lai neuzdzītu uz ietves.”

A. Rasmanis arī skaidro, ka pie tādas nokrišņu intensitātes nav iespējams nodrošināt perfekti notīrītu asfaltu. Arī tāpēc, ka kā pretslīdes materiālu izmanto nevis tīru sāli, bet, atbilstoši līgumam, smilts – sāls maisījumu, kas kā reaģents darbojas lēnāk. No ceturtdienas līdz svētdienai gandrīz nepatraukti snidzis, tehnika strādājusi gandrīz bez apstājas. Taču tas, ka naktīs ielas tika notīrītas, nebija pamanāms, jo atkal sasniga.

“Trīs diennaktis vīri nodarbojās ar ielu tīrīšanu, divas pēdējās – ar sniega izvešanu, lai sagatavotos jaunām sniega devām,” teica A. Rasmanis.

Nedēļas sākumā gājējiem problēmas sagādāja slidenās ietves un ledainās ielas. To, ka situācija kritiska, apliecina arī Cēsu klīnikas galvenā ārste Anda Skrastiņa, informējot, ka pēdējās dienās starp akūtajiem pacientiem, kuri vērsās pēc palīdzības, galvenokārt bijuši tādi, kas paklupuši uz ielām. Viņu vidū dažāda vecuma cilvēki – gan bērni, gan vecākās paaudzes cilvēki.

J. Goba, atzīstot arī šo problēmu, uzsver, ka atbilstoši pašvaldības saistošajiem noteikumiem daļu ietvju tīra blakus esošo īpašumu īpašnieki: “Pašvaldība daļu ietves tīra ar saviem traktoriņiem, tās ir ietves gar maģistrālajām ielām, vēl, kur trotuāra platums to ļauj izdarīt. Jau tā piesaistīti papildu spēki, un traktoriņi tiek nodarbināti divās maiņās, bet visu pašvaldība nevar paveikt. Tāpēc talkā jānāk arī namīpašniekiem. Esam vairāk nekā 50 vietās izvietojuši kastes ar kaisāmo materiālu, lai atvieglotu darbu.”

Diemžēl sūdzības par slidenajām ielām turpina pienākt, visticamāk, šajā ziemā tās sasniegs rekordskaitli. Iespējams, situācijas uzlabošanai jāmeklē jauni risinājumi.

Jānis Gabrāns