Ziņas

Sabiedrība

Siltums vilina. Bet stādīt vēl par agru

Stādi. Cēsu tirgū jau pieejami pirmie tomātu, gurķu, salātu, kāpostu un garšaugu dēsti. Foto: Marta Martinsone - Kaša

Aprīlis šogad ir netipiski silts, nepacietīgākie dārza darbu mīļotāji dodas uz tirgu lūkot, ko var iegādāties audzēšanai siltumnīcā, lai ātrāk baudītu pirmos pašaudzētos dārza labumus.

Pašlaik Cēsu tirgū vien divās tirgošanās vietās var iegādāties garšaugus, tomātu, gurķu stādus, jādomā, ka nedēļas nogalē pārdevēju būs vairāk. Lapu salātu un kāpostu stādus pērk aumaļām, tomātu stādi pagaidām pieprasīti mazāk. Kāda rindā stāvētāja nosaka, ka tomātiem vēl par agru, jo laika prognozēs atkal solot sniegu un naktis esot nemīlīgi aukstas.

Arī Raunas pusē stādaudzētavas “Kalniņi” saimniece Lāsma Riekstiņa teic, ka aprīļa siltais laiks esot mānīgs. “Pēdējos divos gados pavasaris atnācis ļoti agri, taču naktīs joprojām ir auksts, novērotas salnas. Lai nebūtu vilšanās, ka iegādātais aiziet postā, teikšu, ka nevajadzētu steigties ar stādu izstādīšanu uz lauka, ja nu tomēr, tad salāti un agrie kāposti jāpārklāj ar agroplēvi un jāpārliecinās, ka stādiņi ir labi norūdīti, bet jārēķinās, ka auksto nakšu dēļ kāpostu stādi var kļūt zili. Apsildāmā stikla vai polikarbonāta siltumnīcā var ne tikai sēt redīsus, dilles, bet arī stādīt salātus, garšaugus, sagatavot augsni. Gribētos teikt, ka vasaras puķēm zem klajas debess arī ir par agru, visdrošāk dārza darbus sākt pēc Mātes dienas,” vērtē L. Riekstiņa, piebilstot, ka Latvijā vairumam dārza kopēju ir neapkurināmas siltumnīcas, kurās stādīšanu var plānot no 10. līdz 15 maijam, kad augsne iesilusi. Nedrīkst gurķu, tomātu, paprikas dēstus stādīt neiesilušā augsnē, tad tie sāks nīkuļot un aizies bojā. Noteikti jāņem vērā, ka augsne siltumnīcā iesilst lēnāk nekā gaiss.

Tātad tiem dārzkopjiem, kuriem nav apsildāmu siltumnīcu, nāksies vien apbruņoties ar pacietību un sagaidīt maiju.