Ziņas

Sabiedrība

Siltumražotāji cieš zaudējumus

Siltā ziema vieniem dod prieku, ka ietaupās malka vai nauda par siltumu, toties siltuma ražotāji termometrā veras ar bažām. Katra siltā diena nes zaudējumus. “Ieņēmumi par realizēto siltumu pat nesedz samaksu par gāzi,” atzīst Cēsu siltumtīklu direktors Jēkabs Blaus, piebilstot, ka šāda situācija pārsvarā vērojama vasaras mēnešos.

Tikai oktobris bijis līdzīgs ar iepriekšējo gadu, bet novembris, decembris un arī janvāra sākums ir pilnīgi neraksturīgs ziemai. Pērn janvāra otrajā pusē temperatūra nokritās pat līdz – 30, tagad ārā ir +10.

“Tas izsaka visu. Ārā ir tik silts, ka trešdien vairākās mājās, kur ir automātiskie siltummezgli, apkure vispār atslēdzās un pārgāja vasaras režīmā. Arī citās mājās siltuma padevi var noregulēt uz minimumu, bet mēs nevaram samazināt temperatūru maģistrālajos tīklos, citādi mājās, kurās silto ūdeni sagatavo uz vietas, to nevarēs darīt. Tāpēc mums trasēs temperatūra jānotur, bet siltuma patēriņš ir minimāls. Tādējādi samazinās ieņēmumi, un tas var ietekmēt šī gada vērienīgās ieceres,” saka J.Blaus.

Uzņēmums saņēmis Eiropas Savienības finansējumu septiņu siltuma trašu rekonstrukcijai, bet tam nepieciešams arī ievērojums pašu līdzfinansējums. Projekta realizācijā vispirms jāiegulda savi līdzekļi, tikai pēc tā veiksmīgas pabeigšanas noteiktajā termiņā, ja viss tiks izdarīts atbilstoši nosacījumam, finansējums tiks piešķirts. Bet turpinoties siltajai ziemai, rodas bažas par nepieciešamo finansējumu darbu veikšanai.