Ziņas

Sabiedrība

Silta tēja un mīksta gulta

Iestājoties aukstākam laikam, Cēsu naktspatversmi vidēji diennaktī apmeklē pieci cilvēki, pārsvarā pastāvīgie klienti, dažs no viņiem šo pakalpojumu izmanto jau piekto gadu.

“Kad ārā ir 10 grādu sals, iemītnieki patversmes telpās drīkst uzturēties arī dienā, bet citādi viņi ierodas ap pulksten sešiem vakarā un prom dodas astoņos no rīta,” stāsta patversmes uzraudze Zenta Briede, piebilstot, ka reizēm Latvijas Sarkanā Krusta Cēsu naktspatversmes pakalpojumu izmanto arī tie, kas nokavējuši vilcienu vai pēdējo autobusu.

Patversmē uzturas galvenokārt vīrieši: “Viņi noteikumus zina. Kāds labprāt izmanto dušu, citam laipni jāpalūdz nomazgāties. Dodam tīras drēbes, ja nepieciešams, sniedzam pirmo palīdzību. Lai nakšņotu naktspatversmē, alkoholu lietot nedrīkst, tam šeit ir citas telpas, kuras parasti nelabprāt izmanto. Kāds jau arī grēko, tomēr no mums to nevar noslēpt.

Nelielajā virtuvītē iemītnieku ērtībām ir pieejams ledusskapis, trauki un tējkanna. Z. Briede saka: “Lai gan iemītnieki paši sev kaut ko iegādājušies, mēs tik un tā piedāvājam sausās zupiņas, brokastīs gaļas konservus, maizi un tēju.”

Pašlaik uzklātas sešas gultas­vietas, viss tīrs un kārtīgs. “Tomēr izpratne par tīrību katram individuāla. Tāpat jau nākas šo to aizrādīt. Ja viss kārtībā, gultasveļu mainām reizi desmit dienās, turpretī, ja cilvēkam ir kādas brūces, asiņošana vai strutošana, protams, veļu mainām pēc iespējas biežāk,” skaidro uzraudze.

Patversmes iemītniekiem pieejami žurnāli, bet televizora nav: “Pieredze rāda, ka televizors raisa neapmierinātību un konfliktus, jo viens vēlas skatīties to, otrs ko citu. Savā starpā viņi pārāk nekomunicē, ir savdabji. Lai gan viens otru zina, pat smēķēt iet uz maiņām, nevis kopā. Dažiem Cēsīs ir tuvinieki, taču patversmes iemītnieki ar radiem vai nu neuztur kontaktus, vai satiekas reti. Kurp viņi dodas pa dienu, ko dara un ar ko tiekas, to nestāsta. Šī nav tā runātīgākā sabiedrība, un mēs netincinām.”

Par nakti patversmē iemītnieki maksā eiro, taču tie ir tikai cēsnieki. Cilvēkiem no citiem novadiem viena nakts patversmē izmaksā septiņus eiro. Z.Briede paskaidro, ka izņēmums esot tikai pirmreizēja nakšņošana – tad, neskatoties no apstākļiem, gultas­vieta ir bez maksas, vien elpā nedrīkst būt alkohols.