Ziņas

Sabiedrība

Sieviešu dienu svinēs vairākas dienas

Svētkiem gatavi. Vineta Žamoidika no "Vinetas un Allas Kārumlādes" Sieviešu dienas dāvanām sagatavojušas "tulpes podiņos"Foto: Māris Buholcs

Šodien daudzi vīrieši vērs puķu veikalu durvis, lai pirktu ziedus savām sievām, draudzenēm, paziņām, kolēģēm. Ir 8.marts – diena, ko visi zinām kā Sieviešu dienu.

Lai arī attieksme pret šiem svētkiem ir dažāda, pat krasi atšķirīga, lielais vairums pret to tomēr noskaņoti pozitīvi. Vīriešiem tas ir vēl viens iemesls iepriecināt sievietes ar ziediem vai dāvaniņu, bet sievietēm saņemt ziedus vienmēr ir patīkami.

Arī “Druvas” aptaujātie vīrieši neslēpa, ka savos kolektīvos sievietes tiks sveiktas, jo tā ir tradīcija, ko nedrīkst aizmirst. Kolēģes sveic arī pašvaldībās strādājošie vīrieši. Dažviet tas notika piektdien, citi sveikšanu atliks uz jauno darba nedēļu.

Pārgaujas novada domes priekšsēdētājs Hardijs Vents pirms svētkiem atzina, ka dāmas tiks noteikti sveiktas,

tāpat arī viņas neaizmirstot sveikt vīriešus: “Šogad, visticamāk, tas nebūs 8.marts, lai gan pavīdēja pat ideja, ka varētu to īstenot šajā datumā, tomēr izlēmām, ka labāk to paveikt nākamajā dienā. Kā tas notiks, vēl nedrīkstu atklāt. Ar puišiem pārrunāsim, kā to labāk realizēt, bet vienmēr jau kaut ko esam izdomājuši, lai apsveikums būtu atšķirīgs. Šie svētki neprasa lielus izdevumus, toties pozitīvais ieguvums ir ļoti liels. Ikdienā to pozitīvo mirkļu nav nemaz tik daudz, turklāt šis ir arī labs kolektīva veidošanas pasākums.”

Ir dienesti un veikali, kas strādā septiņas dienas nedēļā, un tur netrūkst sieviešu, kurām šodien ir darbadiena. Tostarp Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestā, kur “ātro” šoferīši ir vīrieši, bet medicīniskais personāls – galvenokārt sievietes. Vidzemes reģionālā centra vadītāja pienākumu izpildītājs Voldemārs Kokorevičs stāsta, ka vīrieši šajā dienā kolēģes atceras: “Nevaru apgalvot, ka tā notiek pilnīgi visur, taču pamatā jau sveikšana notiek. Šoferīši kopīgi vienojas un sumina savas maiņas kolēģes. Šajā ne vieglajā darbā vajadzīgs kāds gaišais brīdis, un sievietēm taču patīk saņemt ziedus.”

Ziedu tirgotāji un audzētāji rūpējas, lai šajā dienā netrūktu ziedu, bet svētkiem gatavojas arī citi.

“Vinetas un Allas Kārumlāde” darbinieces katrai svētku reizei sagatavo kādu īpašu piedāvājumu. Vineta Žamoidika saka, ka 8.martam izveidot piedāvājumu nedaudz vieglāk, jo tematika visiem zināma – ziedi, galvenokārt tulpes. Šogad īpašs piedāvājums ir “tulpes podiņos”, kas ir dubults ieguvums. Pirmkārt, ir zieds, ko pasniegt dāmai, otrkārt, vēlāk dāvanas saņēmēja ar dāvanas devēju to var gardu muti notiesāt. Jo podiņu veido šokolādes kēksiņš, kurā “aug” marcipāna tulpe klasiski sarkanajā krāsā.

“Ar šādu 8.marta piedāvājumu nākam pirmo reizi, ceram, ka vīrieši to novērtēs. Iepriekšējo gadu pieredze liecina, ka viņi meklē arī šādas saldas dāvanas. Protams, iemītāka taciņa ir uz ziedu veikalu, bet tie, kuri grib atrast ko citādu, iegriežas pie mums,” saka V. Žamoidika.

Tas, ka 8.marts iekrīt svētdien, viņasprāt, dāvināšanas prieku neietekmē. Drīzāk šogad svētki būs garāki – no piektdienas līdz pirmdienai.

Sieviešu sveikšana notiks arī dažādos pašdarbības kolektīvos. Koru vadītājs Ēriks Derums stāsta, ka viņa vadītajos koros vīri dāmas neaizmirstot apsveikt: “To nemaz nedrīkst darīt! Mums 8.marts nav kādi padomijas svētki, kas jāignorē. Tie ir sieviešu svētki, un savas dziedātājas tajos sveicam ar ziediem vai konfektēm, veltām īpaši sagatavotu dziesmu. Viņas to ir pelnījušas!”

Vairāku deju kolektīvu vadītājs Andis Kozaks stāsta, ka dāmu sveikšana ir stabila tradīcija jau daudzus gadus: “Savas dāmas nekad nepalaižam neapsveiktas. Šajā dienā ir stabilas vērtības – svētku mielasts, dāvanas, izklaide, viss pēc pilnas programmas. Vīri gatavo priekšnesumus un, protams, ir pārsteigumi. Jāatzīst, ka nekāda lielā mēģināšana tajā dienā gan nenotiek, bet kādu balles deju soli jau tomēr izdejojam.”

A.Kozaks stāsta, ka tradīciju pārņem arī jaunieši, kuri cenšoties neatpalikt no vidējās paaudzes dejotājiem: “Viņi mācās, redz, ko dara pieredzes bagātākie, un seko piemēram. Manuprāt, tas ir labi, jo šādi kopīgi pasākumi ikdienu padara krāsaināku.”

Visi atzīst, ka sievietes ir jāapsveic, ja nesanāk to darīt biežāk, šis ir brīdis kaut nedaudz to kompensēt. Te gan jāpiebilst, ka vīriešiem būs jāpacenšas, lai visas dāmas tiktu apsveiktas, jo atbilstoši Iedzīvotāju reģistra datiem Latvijā sieviešu ir par 150 tūkstošiem vairāk nekā vīriešu. Protams, var teikt, ka pilnīgi objektīvi dati tie nav, jo ne visi, kas aizbraukuši, izdeklarējušies no savām dzīves vietām, bet par zināmu tendenci tomēr varam runāt. Vēsturiskā Cēsu rajona teritorijā daiļā dzimuma pārstāvju ir par 2264 vairāk nekā vīriešu. Interesanti, ka tikai vienā novadā – Vecpiebalgā – vīriešu ir vairāk nekā sieviešu, pārsvars gan nav liels – 34. Par zināmu līdzsvaru vēl var runāt Pārgaujas novadā, kur dāmu ir tikai par septiņām vairāk, arī Amatas novadā, kur starpība ir 26 par labu dāmām, citur gan jūtamāks daiļā dzimuma pārsvars. Raunas novadā +77, Līgatnes novadā +131, Jaunpiebalgas novadā +141, Priekuļu novadā +351, bet Cēsu novadā pat +1565! Tiesa, jāatzīmē kāda tendence, proti, šī starpība galvenokārt veidojas gados, kad darbaspējīgais vecums jau aizvadīts.

Jānis Gabrāns