Ziņas

Sabiedrība

Sezonas lauku darbiem piesaista brīvprātīgos

Palīgi no ārzemēm. Nīderlandieši Nikki un Robins Longhursti patlaban apmetušies Zaubes pagasta saimniecībā "Ozoliņi"Foto: no albuma

“Vasara “Annas-Ozoliņos”. Rezervē iespēju sadzirdēt klusumu, iegūt mieru un satikt sevi!” Šādu aicinājumu “Druva” pamana sociālajos tīklos. Izrādās, Zaubes pagasta zemnieku saimniecība “Ozoliņi” šogad iesaistās projektā “Work and travel”, kura laikā lauku darbu veikšanā tiek piesaistīti brīvprātīgie no dažādām pasaules valstīm.

Saimniecība jau vairākus gadus nodarbojas ar bioloģiski sertificētas lauku tējas ražošanu. Līdz ar to vasara tajā paiet, čakli stādot, novācot, žāvējot un gatavojot tējas nākamajai sezonai. Tur dažādu darbu pietiekot no maija līdz septembra beigām.

Evita Lūkina no zemnieku saimniecības “Ozoliņi” pastāstīja, ka ideja piesaistīt brīvprātīgos strādniekus lauku saimniecībai radusies pirmo reizi. “Tas ir jaunums, ko šogad izlēmām pamēģināt. Pie idejas nonācām vienkāršā veidā. Tēju vākšana prasa ļoti daudz darba, turklāt atrast darbarokas paziņu lokā nemaz nav vienkārši. Jārēķinās arī, ka ņemot kādu darbā, ir lieli izdevumi uz algu rēķina, ne vienmēr nelielas saimniecības to var atļauties,” klāsta Evita un uzsver, ka šī cilvēkiem ir ļoti laba iespēja reizē atpūsties un padarīt ko lietderīgu.

“Tas ir abpusēji izdevīgi. Cilvēkiem piedāvājam būt dabas klusumā, apjaust lauku vērtības, savukārt viņi var nedaudz piepalīdzēt. Šādu izaicinājumu var pieņemt gan cilvēki no Latvijas, kuriem ikdiena paiet birojā un viņi vēlas izkustēties, esot pie dabas un darot lauku darbus. Ne visiem ir šādas iespējas, daudziem nav vecmāmiņas un citu radu, pie kuriem vasarā aizbraukt,” viņa saka.

Brīvprātīgo piesaistīšanai un iepazīstināšanai ar saimniecībām visā pasaulē, kas meklē darbarokas, izveidota mājaslapa Workaway.info. Tur patlaban par sevi sniegušas ziņas desmit saimniecības no Latvijas, tostarp arī “Ozoliņi”. Ārzemēs šādi projekti ir visai pieprasīti un arī Latvijā pamazām kļūst arvien populārāki.

Saimniecībā priecājas, ka cilvēki ir atsaucīgi. Zvanītāji ir no dažādām valstīm. “Ielikām sludinājumu sociālajos tīklos. Cilvēki atsaucas. Tiesa, varbūt gribētos, lai interese vairāk ir no latviešu puses, pagaidām galvenokārt zvana ārzemnieki. Daudzi vasarā, atvaļinājumu laikā, piekopj aktīvo atpūtu, ceļo uz bioloģiskajām saimniecībām. Pirmie viesi mūsu sētā ir divi brīvprātīgie no Nīderlandes. Tas ir pāris, kuriem līdzi ir arī sunītis. Viņi ieradās jau pagājušajā nedēļā un pie mums plāno pavadīt arī visu šo nedēļu. Šajā reģionā maija sākumā reti kurā saimniecībā tādi praktiski dārza darbi ir iesākušies. Mums šāds piedāvājums bija, tāpēc viņi izvēlējās tieši mūsu saimniecību,” skaidro E.Lūkina un izklāsta šī projekta burvību un specifiku: “Protams, sākumā nedaudz bažījāmies, kā tas būs, ka pie mums ieradīsies sveši cilvēki, vai viņiem šeit patiks un komforta līmenis atbildīs viņu iedomātajam.

Tagad esam jau sadraudzējušies. Viņiem šeit patīk. Sazināmies angļu valodā, un tas nozīmē, ka mūsu ģimenei šādā veidā ir lieliska iespēja uzlabot savas angļu valodas zināšanas. Mums ir gan bērni, gan vecvecāki, kuriem jāmācās angļu valoda. Patiesībā apņemamies uz īsu laiku viesus maksimāli iekļaut savas ģimenes ikdienā. Tā, piemēram, arī maltītes gatavojam un ēdam visi kopā, jo tā ir daļa no dzīves ritma.”

Nakšņošanai “Ozoliņi” piedāvā vairākus variantus – vai nu teltī, vai mazā meža mājiņā, tāpat apmesties iespējams mājas otrajā stāvā.

Nīderlandieši ieradušies ar savu busiņu un pa Eiropu ceļo jau kopš novembra. Pirms “Ozoliņiem” viņi jau kādu laiku bija padzīvojuši Igaunijā un šomēnes plāno doties arī uz Lietuvu.

Nīderlandieši Robins un Nikki

Longhursti atzina, ka viņiem

nākotnē ir doma veidot ekoloģisku saimniecību, tāpēc viņi ceļo pa Eiropas valstīm, meklējot idejas. “Izvēlējāmies šo saimniecību, jo vēlējāmies iemācīties, kā ražot ekotējas, iepazīt augus un to ārstnieciskās īpašības. Esam priecīgi divas nedēļas pavadīt vietā, kuru ieskauj mežs un kur var dzirdēt dabas skaņas. Tā ir iespēja arī mums ieraudzīt savas dabas bagātības ar jaunām acīm,” atzina viesi no Nīderlandes.

Dažu dienu laikā brīvprātīgie jau paguvuši iesaistīties gan tēju vākšanā, gan citos lauku darbos. “Pērnā gada izejvielas strauji izsīkt, bet ekoloģiskajos veikaliņos pieprasījums pēc bioloģiskām tējām nesarūk, tādēļ nedrīkst vilcināties – ir jāstrādā. Darba daudz. Nu jau izlīduši pirmie zaļumi – nātrītes, vīgriezes un citi. Ievācam ne tikai ziedus, bet arī lapas. Teju, teju ir ievācamas arī bērzu un aveņu lapiņas. Pirms dažām dienām apsējām lauku ar auzām un zirņiem – papuvei. Paguvām divās lielās dobēs sastādīt piparmētras. Tāpat visi kopā sasējām sakņu dārzu. Sēšanai piemērots augošs Mēness, un mums pašiem tik īsā laikā nav iespējas visu apsēt, tāpēc priecājamies par palīgiem. Arī par tādiem darbiem ārzemju viesiem ir interese,” papildina Evita, kura saka, ka, tēju vācot, ārzemniekiem tiek dotas arī zināšanas. Proti, “Ozoliņu” saimnieki vispirms izskaidro, kādas tējas pie viņiem tiek gatavotas, kādas zālītes der kaltēšanai un veselībai. Un tā arī ir pievienotā vērtība, ko saimniecība var dod ārzemju viesiem lauku sētā pavadītajā laikā.

Ilze Fedotova