Ziņas

Sports

Sezonai pielikts punkts

Labi paveikts. Komandas “CPSS/ Meridiāns/ Pārgauja” orientieristi aizvadījuši veiksmīgu sezonuFoto: no albuma

Vaidavas kultūras namā notika Latvijas Kausa sezonas noslēguma pasākums, kurā apbalvoja labākos orientieristus jauniešu un junioru grupās.

Orientēšanās sports Latvijā ir viens no masveidīgākajiem, un pilnīgi droši var teikt, ka nevienā citā nenotiek tik daudz sacensību. Vasaras laikā, kas ir īstā šī sporta sezona, lielāki vai mazāki mači notiek katru dienu. Darba dienās savus seriālus rīko klubi, nedēļas nogalēs notiek dažādas Latvijas kausa sacensības, tostarp valsts čempionāti atsevišķās distancēs.

Ir laiks ieskatīties, kā šajā sezonā veicies Cēsu pusi pārstāvošā kluba “CPSS/ Meridiāns/ Pārgauja” orientieristiem. Atsevišķos kausu posmos viņi bijuši godalgoto vidū, bet kāda situācija kopvērtējumā Latvijas kausā, sprinta kausā un stafešu kausā?

Latvijas kauss

Kopumā šajā sezonā aizvadīti 16 Latvijas kausa posmi vidējās un garajās distancēs. Lai noteiktu uzvarētājus kopvērtējumā, elites grupām (S21E un V21E) summēja sešus labākos koeficientus, ko aprēķina pēc noteiktas formulas, pārējām grupām – astoņus labākos koeficientus. Vienādas punktu summas gadījumā vērā ņēma nākamo labāko koeficientu.

Labākais sniegums S20 grupā, kurā 1.vietu kopvērtējumā izcīnīja Marta Jansona. Viņa startēja astoņos posmos, četros uzrādot labāko rezultātu. Piecas uzvaras Sandrai Grosbergai, taču startēts tikai sešās sacensībās, kas ļāva ieņemt augstāku vietu, un šoreiz godpilnā trešā. S21A grupā 1.vietā Līga Celiņa, kura uzvarēja sešos no astoņiem startiem.

V55 grupā uzvarēja

Juris Kokins, kuram Latvijas kausa sacensībās šajā sezonā sešas pirmās vietas. V60 grupā 2.vietā Uldis Alksnis.

Vairāki orientieristi kopvērtējumā ieņēmuši trešo vietu. S12 grupā 3.vietā Kristīne Brunere, vēl labāko sešniekā šajā grupā Dina Palsa, kurai

5.vieta, bet 6. – Linda Rudzīte. Var piebilst, ka atbilstoši Latvijas kausa nolikumam grupās VS12 – VS18 apbalvo pirmo sešu vietu ieguvējus, pārējās grupās – labākos trīs. V18 grupā 3.vietā Jēkabs Knēts. V35 grupā 3. – Jānis Butāns, tūlīt aiz viņa

– Uģis Inka. V40 grupā 3. – Aigars Leiboms.

Vēl labāko sešniekā: S16 grupā 4. – Elīza Katlapa; V14 grupā 4. – Edijs Dzalbs; V21A grupā 6. – Ivars Celiņš; V50 grupā 4. – Ēriks Ūdris, 6. – Igors Bužs, bet V70 grupā 6. – Gunārs Fogelis.

Sprinta kauss

Kopumā notika seši posmi, kopvērtējumā vērtējot trīs labākos rezultātus. Vienāda punktu skaita gadījumā augstāku vietu noteica pēdējās kārtas rezultāts. Lai ieņemtu vietu kopvērtējumā, dalībniekam bija jāpiedalās vismaz trijos posmos. Tiesa, šo punktu neizpildīja daudzi dalībnieki, tāpēc pretendentu uz godalgoto vietu sadali kopvērtējumā dažās grupās nebija pārāk daudz.

S21 grupā maksimālo punktu summu savāca un uzvarēja L. Celiņa. Sezonas pirmajā pusē Līga startēja minētajā grupā, bet otrajā pusē izmēģināja spēkus spēcīgākajā SE grupā, kur arī rādīja labu sniegumu, ieņemot 3.vietu. SE grupā 2. vietu ieņēma S. Grosberga, kura startēja trijos posmos, izcīnot visas trīs godalgotās vietas.

V55 grupā 2.vietā J. Kokins. Viņš startēja trijos posmos, izcīnot trīs uzvaras un savācot maksimālo punktu skaitu. Taču pirmā vieta pagāja garām, jo sportists nepiedalījās pēdējā kārtā, bet atbilstoši nolikumam vienāda punktu skaita gadījumā augstāku vietu noteica pēdējās kārtas rezultāts. Līdz ar to uzvaru nācās atdot kādam sāncensim. 3.vietā šajā grupā U. Alksnis.

Otro vietu izcīnīja K. Bruners V16 grupā, I. Celiņš V21 grupā un U. Inka V35 grupā.

Šajā grupā 3.vietā Andis Malējs. S12 grupā 4. – K. Brunere, kura startēja visos sešos posmos un kopvērtējumā tikai par punktu atpalika no 3.vietas. Viens punkts līdz labāko sešniekam pietrūka arī D. Palsai. V14 grupā 4.vietā Matīss Platacis, 6. – E. Dzalbs, bet V18 grupā 4. – J. Knēts.

Stafešu kauss

Šajā sezonā stafetēs notika četras sacensības. Lai dabūtu ieskaiti kopvērtējumā, bija jāstartē trijos posmos. Klubam “CPSS/ Meridiāns/ Pārgauja” vislabākais sniegums.

S21 grupā, kur izcīnīta pārliecinoša uzvara ar maksimālo punktu skaitu. Orientieristes no četriem startiem trijos izcīnīja uzvaras. Kluba otrajai komandai šajā grupā 4.vieta. Pirmo vietu nodrošināja arī jaunākās sportistes S12 grupā. V120 grupā 2.vietā pirmā komanda, bet sestajā – kluba otrā komanda. Trešo vietu kopvērtējumā izcīnīja kluba komanda S14 grupā un V21 grupā. V16 grupā komanda ierindojās 4.vietā.

Vienmēr jau var labāk

Kluba “Meridiāns” vadītājs Juris Knēts aizvadīto sezonu raksturo pozitīvi, piebilzdams, ka vienmēr var arī labāk: “Protams, gribēt ir viens, bet reālā dzīve jau visu saliek pa vietām. Konkurence liela, un viena neveiksme var ienest spēcīgas korekcijas, atbīdot par vairākām vietām. Otrkārt, dažās jauniešu grupās ir tukšumi, un tas mazliet satrauc. Jaunieši nāk, bet nereti parādās citi vilinājumi, aicinājumi, un kāds no orientēšanās pazūd,” norāda J. Knēts.

Taču kopumā sniegums labs, un katru gadu jau kāds izšauj. Kā kluba vadošās sportistes viņš min Martu Jansonu un Sandru Grosbergu, kuras sekmīgi startē ne tikai Latvijā, bet arī valsts izlases sastāvā starptautiskajās sacensībās. Latvijas sacensībās abas rāda atzīstamu sniegumu arī pieaugušo konkurencē, un viņas būs tās, kas noteiks rezultātu nākamajās sezonās.

Latvijas kausu ieskaitē klubu kopvērtējums netiek noteikts, tādu aprēķina tikai pēc “Kāpas” trim dienām, un šogad cēsnieki atkal bija labākie.

“Esam starp vadošajiem, bet tas nenozīmē, ka var ieslīgt pašapmierinātībā, jo vienmēr ir iespējas labāk nostartēt,” saka J. Knēts. “Jāņem vērā gan tas, ka šis ir samērā specifisks sports, tādēļ augsti sasniegumi tik ātri nenāk. Kad jaunietim nāk apgaismība, kad viņš saprot, kā pareizi darīt, rezultāti uzreiz kāpj. Tam klikšķim jābūt, neviens par meistaru nav piedzimis. Daži domā, ka šis ir vienkāršs sporta veids, kam es negribu piekrist. Tas nav klasiskais kross, kur nostājies uz starta un tikai skrien līdz finišam. Te ir jāsaprot, kur skriet, kā to pareizi izdarīt.”

Cēsu orientieristiem sezona noslēgusies. Pēdējie bija klubu sadraudzības mači, ko jau 26 gadus “Meridiāns” rudenī rīko kopā ar vienu Igaunijas un vienu Somijas klubu. Šoreiz sacensības notika Igaunijā. Novembra beigās notiks kluba sezonas noslēguma pasākums, un tad jau sāksies gatavošanās nākamajai sezonai.

Vēl var piebilst, ka paralēli klasiskajām orientēšanās sacensībām notiek arī veloorientēšanās, kur arī savus spēkus izmēģina kluba sportisti. Sacensību grafiks itin liels, bet sezonas ranga noteikšanā ņem vērā pēdējo 12 mēnešu laikā uzrādītos četrus labākos rezultātus.

S18 grupā 2.vietā – Laine Lupkina; S21 grupā 2. – Aiga Strazdiņa. V21 grupā 11. –

Ēriks Gruzde. V40 grupā 3. – Ivo Lupkins, 5. – Egils Gruzde.

Jānis Gabrāns