Ziņas

Sabiedrība

Sēšanas laiku nevajag steidzināt

Kā ziedošā dārzā. Veikala "Zaļie pirkstiņi" pārdevēja Antra Priedīte pastāstīt par sēklām var daudz.Foto: Māris Buholcs

Siltais laiks, saulainās dienas mudina cilvēkus aizvien vairāk domāt par pavasari. Lielveikalos pie sēklu stendiem mazdārziņu saimnieki pēta piedāvājumu, izvēlas zināmas šķirnes, pirms ielikt groziņā, ilgāk rokās pagroza kādu jaunumu. Dārzeņu, puķu sēklu klāsts ir ļoti plašs, bet pircēji neapjūk. Par to ik gadu pārliecinās arī IK “Taņas sēklas un ziedi” uzņēmuma saimniece Taņa Ozola. Viņai pieder daudziem pazīstamais sēklu veikals vecajā tirgū un arī veikals “Zaļie pirkstiņi”.

“Aizvien vairāk pērk profesionālās sēklas, jo cilvēki sapratuši, ka raža ir augstāka, augi nav tik uzņēmīgi pret slimībām. Īpaši piedomā, iegādājoties tomātu sēklas. Gurķu jauno šķirņu profesionālās sēklas var nopirkt arī mazajos fasējumos, gan uz skaita,” pastāsta Taņa Ozola un piebilst, ka populāri ir dažādi dārzkopības žurnāli un tajos par sēklām tiek rakstīts daudz. “Tie, kuri kaut ko audzē, seko līdzi jaunumiem. Ja kas neizdodas, meklē iemeslus, tā mācās,” saka sēklu tirgotāja. Arī tirgotājiem zināšanās jātur līdzi, jābūt labi informētiem par jauno, savu reizi jāizpalīdz ar padomu. Taņa pastāsta, kā kāds vīrietis stāstījis, ka grib uz balkona audzēt tomātus un gurķus, lielveikalā pārdevēja nav pratusi paskaidrot, kuras sēklas pirkt, sūtījusi uz sēklu veikalu. Vecajā tirgū sēklu veikals ir jau 16 gadu, un mazdārziņu saimnieki zina, ka tajā tirgotajam var uzticēties. Gadu gaitā pavasaros Cēsīs atvērts ne viens vien sēklu veikals, bet daudzi nav izturējuši ilgāk par sezonu. Turpat kaimiņos vecajā tirgū nākamnedēļ pēc atvaļinājuma atkal būs vaļā sēklu veikals. Piedāvājums Cēsīs plašs, ja ņem vērā, ka katrā lielveikalā ir stendi ar sēklām.

Cena sēklām, salīdzinot ar iepriekšējiem pavasariem, būtiski nav mainījusies. Katrā tirdzniecības vietā kādas ir lētākas, citas dārgākas. “Profesionālās sēklas vienmēr būs dārgākas. Pērkot sēklas, nedrīkst aizmirst paskatīties, cik gramu ir paciņā. Bieži vien it kā lētās var izrādīties dārgākas,” padomu dod Taņa un arī informē: “Tā kā no šī gada jebkurus ķīmiskos augu aizsardzības līdzekļus var nopirkt, tikai uzrādot augu aizsardzības līdzekļu lietotāja apliecību, ļoti svarīgi pievērst uzmanību sēklu kvalitātei, lai izaugtu veselīgi un pret slimībām un kaitēkļiem izturīgi augi. Protams, var nopirkt un lietot bioloģiskos augu aizsardzības līdzekļus.”

Pārdošanā arī plašā piedāvājumā burkānu sēklas, var izaudzēt ne tikai pierastos oranžos, bet arī baltus, violetus, pupiņu krāsas pat neuzskaitīt, salāti ne tikai galviņu, arī ar dažādu krāsu lapām, asteres vairāki desmiti, tāpat samtenes un citas populārās puķes. Krāsu gammas ir ļoti plašas. Šopavasar jaunums ir vasaras adoniss, puķe apstādījumiem, kas zied sarkaniem ziediem.

“Taņas sēklas un ziedi” piedāvā dažādu ražotāju un fasētāju firmu sēklas. Aizvien vairāk audzētāji uzticas pašmāju “Kurzemes sēklām,” “Mārupes sēklām”, “Agrimatko”. “Kurzemes sēklas” un “Mārupes sēklas” arī paši audzē vairākas sēklas.

“Vislielākais prieks, kad veikalā ienāk jauni cilvēki. Ne tikai lai vecmāmiņai vai mammai pēc saraksta nopirktu sēklas, bet paši grib kaut ko izaudzēt. Vairāki stāstījuši, ka nekad neko nav audzējuši, tagad ir dārziņš, grib pamēģināt. Iesācējiem jau parasti veicas, un nākamajā pavasarī viņi jau jūtas drošāki, zina, ko grib audzēt,” domās dalās Taņa Ozola un piebilst, ka ar apbrīnu vēro sirmās kundzes, kuras atplaukst, ieraugot sēklu paciņas. Tas nekas, ka spēka paliek aizvien mazāk, ka mazbērni mudina nemocīties pa dārzu, viņas pērk sēklas, lai sētu un kaut ko izaudzētu. Vismaz priekam.

Raunas pagasta stādaudzētavas “Kaliņi” saimniece Lāsma Riekstiņa uzreiz saka, ka ar sēšanu vēl nevajag steigties. “Februāris ir mānīgs, it kā silts, bet augiem vajag gaismu, tās vēl par maz. Marta sākumā, tad būs lielā sēšana. Nevajag uztraukties, viss pagūs izaugt,” bilst Lāsma. Viņa sēklas lielākoties jau iegādājusies, bet, kā pati atzīst, kāds sīkums vienmēr aizmirstas, un tas tiek meklēts sēklu veikalā. “Katram kādas puķes, kādas šķirnes gurķi vai tomāti vienmēr būs jaunumi. Un pamēģināt jau gribas. Tas nekas, ka kādreiz neizdodas. Starp amatieriem domātajām sēklu paciņām var atrast ļoti daudz interesanta,” pastāsta Lāsma Riekstiņa un atklāj, ka šopavasar izmēģinās jaunas tomātu, arī gurķu un, protams, puķu šķirnes.

Viņa daudzas sēklas pērk internetā no izplatītājiem Latvijā, Igaunijā, Vācijā un citur. “Var nopirkt gan profesionālās, gan amatieru sēklas, piedāvājums ir plašs. Līdz šim neesmu vīlusies,” stāsta dārzkope. Lāsma gan atgādina, ka tagad, kad tuvojas pavasaris, jārēķinās, ka sūtījums būs ilgāk jāgaida, ja tagad pasūtīs, diezin vai marta sākumā saņems. Latvijas firmas, protams, pasūtījumus izpilda ātrāk. “Vienmēr vajag kārtīgi izlasīt noteikumus,” viņa uzsver. Kad ir īstais brīdis sēt, lai nenokavētu un arī lai augi neizstīdzētu, priekšā var pateikt tikai daba.