Ziņas

Sabiedrība

Senioriem piedāvā mācīties

Mācīties nekad nav par vēlu. Priekuļu pasta nodaļas pārdevēja Anita Zandere ir izmantojusi iespēju un izgājusi vairākus NVA piedāvātos kursus.Foto: Valda Rozenberga

Nodarbinātības valsts aģentūra (NVA) piedāvā mācīties pensijas un pirmspensijas vecuma cilvēkiem, kuriem līdz pensijai atlikuši pieci gadi.

Kā “Druvai” atzina NVA Cēsu filiāles vadītāja Evita Simsone, ņemot vērā, ka valstī trūkst darbaspēka, darba tirgū jāiesaista arī pasīvās grupas, kurām ir vēlme strādāt.

“Ar to es domāju gan pensionārus, gan jaunās māmiņas pēc bērna kopšanas atvaļinājuma. Taču šobrīd īpaši domājam par senioriem – cilvēkiem, kuriem līdz valsts noteiktajai vecuma pensijai ir atlikuši mazāk nekā pieci gadi. Senioru mācībās var iesaistīties arī pensionāri,” saka E.Simsone un piebilst, ka pašlaik vēl nav izdevies nokomplektēt nevienu grupu. Lai uzsāktu mācības, grupā uz kādu no piedāvātajām izglītības programmām jābūt vismaz sešiem cilvēkiem.

NVA piedāvā dažādas senioru mācību programmas: saimniecības vadīšana, mājkalpotājas darbs, palīgs mājas darbos, virtuves strādnieka, guvernantes, aukles, kioska pārdevējas un mājskolotājas darbs, kā arī klientu vai pacientu reģistrēšana.

Ir daudz bijušo bezdarbnieku, kuri jau iepriekš ir iesaistījušies un beiguši kādus no piedāvātajiem NVA kursiem. Anita Zandere izmantojusi vairākas iespējas, ko NVA piedāvājusi.

“Visu mūžu esmu nostrādājusi alus darītavā, bet sanāca tā, ka no darba aizgāju. Esmu mēģinājusi strādāt vairākās vietās. Iepazinos ar darbu tirdzniecībā, noliktavās, muzejā. NVA esmu beigusi vairākus kursus -uzņēmējdarbības, noliktavas pārziņa, datorkursus, bet angļu valoda palika nepabeigta. Varu teikt, ka, pateicoties iegūtajām zināšanām, šobrīd veiksmīgi varu strādāt par pārdevēju,” vērtē A. Zandere.

Kā atzīst Zanderes kundze, vecums nav šķērslis, lai mācītos.

“Kursi man deva plašāku skatījumu par apkārt notiekošo. Guvu nelielas zināšanas arī psiholoģijā, kas noder ikdienas darbā, kontaktējoties ar cilvēkiem. Mājās sēdēt jau vien nevar, tā atpaliec no sabiedrības. Nezini, kas notiek. Galvenais, lai esmu cilvēkos. Mājās sēdēt var vienmēr, tāpat kā mācīties. Un nav svarīgi, cik ir gadu,” saka pārdevēja, atzīstot, ka šobrīd vairs nestrādā tikai naudas pēc.

“Bērni izaudzināti, viss iegādāts, tagad vēlos tikai dzīvot. Man patīk būt cilvēkos un kaut ko darīt,” saka A. Zandere.