Ziņas

Sabiedrība

Senās skolas ēkas pārbūve ir sarežģīta, bet vajadzīga

VĒSTURISKĀS ĒKAS SILTINĀŠANA. Jaunpiebalgas pagasta bijušās Piebalgas pamatskolas ēkā turpinās vērienīgas pārmaiņas, lai tā taptu par sociālās aprūpes centru. Foto: Iveta Rozentāle

Jaunpiebalgas pagasta bijušās Piebalgas pamatskolas vēsturiskā ēka turpina piedzīvot vērienīgas pārmaiņas, jo līdz gada beigām tajā jāpagūst pabeigt pārbūves darbus, lai nākamajā gadā ēkā varētu izveidot sociālās aprūpes centru.

Ēkas jaunākajā piebūvē un pārejā uz vēsturisko namu galvenie darbi jau paveikti, atlikusi apdare, bet lielākais izaicinājums ir senā celtne. Jau pavasarī, konstatējot, ka bojāts jumts, to nomainīja, bet nopietni papildu darbi nepieciešami arī telpās. Cēsu novada Jaunpiebalgas apvienības pārvaldes vadītāja Dace Bišere-Valdemiere “Druvai” skaidro: “Vecajā galā esam iestrēguši ilgāk, nekā sākotnēji plānots, jo, uzsākot pārbūves darbus un noņemot pārsegumus, konstatējām, ka ēka ir daudz sliktākā stāvoklī, nekā iepriekš domāts, tāpēc bija nepieciešama nopietna nesošo sienu, siju, brusu papildu nostiprināšana, lai ēka būtu droša un izturīga. Tikai tad varēja uzsākt siltināšanu un ķerties klāt fasādei. Bet tā ar vecām ēkām mēdz būt, darbs šādos objektos ir apjomīgs un jaudīgs.”

Tāpat pārvaldes vadītāja skaidro, ka situāciju sarežģī arī tas, ka bieži vien kavējas materi­ālu piegāde. Ir materiāli, kas    jāgaida vairākus mēnešus un pat pusgadu. Dace Bišere-Valde­miere teic: “Šī iemesla dēļ vienas no lielākajām izmaiņām bija fasādes atjaunošanā. Piegādātājs solīja projektā paredzētos materiālus tikai pēc pusgada. Bet mums šāda laika nav. Arī izmaiņu saskaņošanai nepieciešams laiks, turklāt izmaiņām jāiekļaujas noteiktajā budžetā. Tajā pašā laikā izmaiņas nenozīmē, ka būs sliktāk, nebūt nē. Arī vizuāli fasāde ir skaista.”

“Tagad par visām pozīcijām un izmaiņām esam vienojušies, darbi turpinās, varbūt ne tik ātri, kā gribētos, par ko nedaudz ir satraukums. Bet, lai iecerēto pagūtu pabeigt, kā plānots, līdz gada beigām, būvnieki nodrošina papildu darbaspēku. Esam viņiem pateicīgi, ka, neskatoties uz sarežģīto objektu un arī pašreizējo situāciju, kas nav vienkārša arī būvniekiem, viņi darbus turpina. Celtnieki teic, ka objekts ir ne tikai liels, bet arī skaists, un visi vēlas sasniegt iecerēto rezultātu. Būvniekiem patīk šeit būt, strādāt vēsturiskajā ēkā,” rezumē Dace Bišere-Valdemiere. Šogad jābūt pabeigtiem visiem pārbūves darbiem, nākamajam gadam var palikt tikai kādi labiekārtošanas darbi.

Jaunpiebaldzēni ne reizi vien izteikuši gandarījumu, ka viņiem nozīmīgā ēka tiek saglabāta. Cilvēki jau interesējas par pieejamajām vietām topošajā sociālās aprūpes centrā, tāpat arī darbavietām.  D.Bišere-Valdemiere teic: “Patlaban mūsu prioritāte ir pabeigt būvdarbus un savest ēku tādā stāvoklī, lai tiešām to varētu sākt apdzīvot, par turpmāko detalizētāki plāni būs vēlāk. Taču iedzīvotāji novērtē ieguldīto, ir gatavi ēkas atdzimšanai, gaida, kad darbus pabeigs.”

Ēkas pārbūve par pansionātu ir lielākais pašvaldības projekts pagastā, kopējās izmaksas ir 1 875 500 eiro ar PVN, no kuriem miljons eiro ir valsts aizņēmums. Darbus veic Rīgas firma SIA “Build-Invest Latvia”.