Ziņas

Kriminālziņas

Sen zināma krāpniecības shēma pielietota arī Valkā

Nu arī Valka var tikt pieskaitīta tām pilsētām, kuras ar savu klātbūtni ir pagodinājuši bēdīgi slavenie dārgo ūdens filtru tirgotāji. Pagājušajā nedēļā Valkā bija ieradušies firmas Euraqua Latvia pārstāvji, lai ar viltu iegūtu potenciālo pircēju uzticību un pārdotu viņiem pilnīgi nevajadzīgas preces par nesamērīgi lielu cenu, portālu eDruva informēja Valkas novada domes sabiedrisko attiecību speciāliste Aksana Markoviča.

Pēc viņas teiktā, krāpniecības shēma ir visai vienkārša: vispirms pārdevējs piezvana potenciālajam “upurim” un piedāvā veikt ūdens pārbaudi. Pārdevējs nestādās priekšā un nesaka, ka zvana no firmas, kas tirgo filtrus, bet cenšas radīt iespaidu, ka zvana vai nu no pašvaldības, vai ūdensapgādes uzņēmuma, tādēļ arī zvana saņēmējs parasti šo cilvēku pats ataicina pie sevis mājās un ļauj veikt krāna ūdens pārbaudi. Firmas pārstāvis atnāk un parasti veic divus testus. Viens no tiem tiek veikts ar konduktometru jeb tā dēvēto TDS mērītāju, kas mēra šķidruma vadītspēju. Šajā testā parasti izrādās, ka jūsu krāna ūdens satur aptuveni 200 līdz 300 miligramus minerālvielu uz vienu litru, taču nepasaka, tieši kādas minerālvielas tās ir. Šis tests nekādos apstākļos neparādīs, vai un cik lielā mērā konkrētā mājokļa dzeramais ūdens ir piesārņots. Šajā brīdī pārdevējs apgalvo, ka tās visas ir kaitīgās vielas, piemēram, svins, turklāt to daudzums pārsniedz pieļaujamo. A. Markoviča brīdina: “Tā nav taisnība – pirmkārt, pieļaujamo minerālvielu daudzums dzeramajā ūdenī ir krietni lielāks un, otrkārt: minerālvielas mums ir nepieciešamas.”

Kā nākamo pārdevējs veic vienkāršu elektrolīzes testu, kuru fizikas stundās noteikti ir veicis ikviens 11.klases skolēns. Tā būtība ir šāda – ūdenī ir izšķīdušas minerālvielas, kas ļauj šķidrumam vadīt elektrību. Ja šādā šķidrumā tiek ievietoti elektrodi, sākas tā dēvētais elektrolīzes process, kura gaitā ūdenī esošās minerālvielas izgulsnējas trauka dibenā. Jūsu tik skaidrajā ūdenī pēkšņi parādās neglītas nogulsnes un pārdevējs ar traģisma pieskaņu balsī tajā brīdī saka: “Un iedomājieties, to visu jūs dzerat!” Parasti pārdevēja atnestajā ūdens paraugā tas nenotiek un šo faktu pārdevējs arī izmanto kā argumentu, ka ar viņu filtru filtrētais ūdens ir veselīgs. “Arī tā nav taisnība,” norāda pašvaldības pārstāve un paskaidro, ka tas vienkārši nozīmē, ka izfiltrētais ūdens ir praktiski destilēts un tādēļ ikdienas patēriņam nepiemērots – cilvēkam, kas tādu dzer, agri vai vēlu sāksies veselības problēmas, jo viņš neuzņems organismam nepieciešamās vielas un vienkārši saslims.

Nākamais solis, ko dara krāpnieks – saka, ka viņi var piedāvāt situāciju labot un uzlikt ūdens filtru, kas nodrošinās tieši tādu dzeramo ūdeni, kā “labais” ūdens viņu testā. Parasti “upuris” jau šajā brīdī ir novests tik tālu, ka piekrīt un pārdevējs veic zvanu savam kolēģim jeb montierim. Parasti šis montieris ierodas dažu minūšu laikā un veikli veic filtra uzstādīšanu.

Pa to laiku pārdevējs piedāvā pircējam parakstīt vairākus līgumus un citus dokumentus. Filtrs maksā 891 eiro, taču pircējam tiek piedāvāts kredītlīgums uz vairākiem gadiem. Tā nu pēc stundas viss jau ir galā, kārtējā mazpilsētas dzīvoklī ar pavisam normālu krāna ūdeni ir uzstādīts pilnīgi nevajadzīgs filtrs par 891 eiro.

Jāpiebilst, ka līdzīgas iedarbības (tā dēvētās reversās osmozes) iekārtas iespējams iegādāties jau par mazāk nekā 100 eiro…

Iespējams, ka ir cilvēki, kuri ir apmierināti ar pirkumu un tā arī neuzzina, ka turpmāk dzers veselībai kaitīgu ūdeni. Taču lielākā daļa šīs krāpnieciskās shēmas upuru agri vai vēlu uzzina, ka ir apkrāpti, tādēļ šiem cilvēkiem vajadzētu ņemt vērā vairākus faktus: saskaņā ar likumdošanu, no šī darījuma ir iespējams atteikties 14 dienu laikā. Viss, kas jums jādara – jāaizsūta firmai, kas filtru pārdevusi, šo dienu laikā atteikums ierakstītā vēstulē. Tāpat šo dienu laikā jānoņem filtrs un ar kurjerpastu jāaizsūta atpakaļ šai firmai. Jāņem vērā arī tas, ka visticamāk saņemsiet zvanus no firmas un jūs mēģinās pārliecināt, ka esat parakstījis līgumu, kurā ietverts punkts, ka par atteikšanos jāmaksā vairāk kā 300 eiro sods. Atcerieties – šis punkts ir nelikumīgs! Pamatojumu var atrast Patērētāju tiesību aizsardzības likuma 6. pantā. Patērētājam ir tiesības atgriezt preci un atteikties no noslēgtā līguma, un nemaksāt šo milzīgo sodu! Un atcerieties arī – laika nav daudz, tikai 14 dienas!

A. Markoviča vēl norāda, ka diemžēl šādu krāpniecisku shēmu kļūst arvien vairāk un par upuriem visbiežāk diemžēl kļūst tieši neaizsargātākā sabiedrības daļa – pensionāri. Tādēļ visiem vajadzētu atcerēties vienkāršas patiesības: ja jums piedāvā veikt kaut kādas pārbaudes, neaiciniet šos cilvēkus uz savām mājām, pirms neesat sazinājies ar savu namu apsaimniekotāju un noskaidrojis, vai šāda pārbaude tiešām ir saskaņota un nepieciešama. Pirms iegādājieties kādu dārgu preci, vienmēr veiciet izpēti, cik maksā analoga prece citur. Vienmēr izlasiet līgumu, pirms to parakstiet. Un nekad nepieņemiet lēmumu uzreiz, bet informējiet pārdevēju, ka jums vajag vairākas dienas, lai apdomātos. Veiciet izpēti, runājiet ar paziņām – visticamāk tādējādi jums izdosies aiztaupīt sev daudz raižu.