Ziņas

Sabiedrība

Sēja kā tehnisks sporta veids

Liepas pagastā. Zemnieku saimniecības "Mētras" īpašniece Sarmīte Orehova un traktorists Māris Laicāns steidz pabeigt vasaras kviešu sēju.Foto: Marta Martinsone-Kaša

Tīrumos sējējus noslēpj putekļu mākoņi. Zemnieki steidz pavasara sēju.

“Lauks jau ir par sausu. Vējš un saule zemi izžāvēja dažās dienās, pavasara lietus nav bijis. Trešdien pāris piles uzlija, cerējām, ka putekļu būs nedaudz mazāk – nekā. Otrdien pēcpusdienā beidzām sēt, jo putekļi tādi, ka sējējs neredzēja sliedes,” pavasari raksturoja Liepas pagasta “Mēt­ru” saimniece Sarmīte Orehova. Viņa vērtēja, ka vakar līdz pēcpusdienai sēju varētu pabeigt. “Sēja ir kā tāds tehniskais sporta veids – nekad nevar zināt, vai tiks līdz finišam, jo tik daudz kas to ietekmē,” ar smaidu sacīja zemniece.

Šopavasar 80 hektāros “Mētru” laukos iesētas pupas lopbarībai, mieži, auzas un vasaras kvieši. S.Orehova vērtē, ka agrā pavasarī šķitis, ka ziemāji slikti pārziemojuši. Pēc virsmēslošanas zelmenis saņēmies. “Līdz rudenim vēl tālu, domāju, izaugs. Tagad pavasara problēmas. Vienā laukā jau bija nolaidušās zosis, kamēr gatavojos baidīšanai, tās bija prom,” pastāstīja zemniece. Ziemāji aug gandrīz 60 hektāros – rudzi, kvieši un tritikāle. Griķus šopavasar nesēs. “Mētrās” tos audzē ik pārgadus.

Viss, ko saimniecībā izaudzē, tiek pārstrādāts lopbarībā. “Klientu kļūst mazāk, jāsāk domāt par pārtikas graudu audzēšanu,” stāstīja S.Orehova un piebilda, ka šopavasar minerālmēsli krietni dārgāki, arī degviela. Tāpat kā visam, arī lopbarībai un pārtikai cenas mainīsies.

Priekuļu pagasta zemnieku saimniecībā “Bajāri” iesēti 20 hektāri zirņauzu, vēl 25 hektāros jāpārsēj zālāji. “Pērn sēju 7.aprīlī, šopavasar vēlāk. Tādi laikapstākļi, bet pavasaris labs, tagad zeme gan put, bet ir iesilusi,” vērtēja pieredzējusī agronome, zemniece Dzintra Bajāre. “Pēdējos gados sējas laiks nav saraustīts, nav tā, ka vienu dienu var sēt, tad lietus, jāgaida, kamēr nožūst.”

Šosezon “Bajāru” tīrumos neaug ziemāji. Pagājušā pavasara sliktā pieredze atturējusi tos sēt. “Pērn trešā daļa ziemāju bija jāpārsēj, tāpat arī agri iesētās zirņ­auzas zosu bari nopostīja. Šopavasar atkal tajā pašā laukā un ganībās salidoja bari,” pastāstīja Dz.Bajāre un piebilda, “Nav par ko žēloties, tāda ir lauksaimniecība.”

Raunas pagasta zemnieku saim­niecība “Krastiņi” audzē tikai kviešus. Vasaras kvieši iesēti 130 hektāros, bet ziemas kvieši zaļo 110 hektāros. “Ziemāji skaisti. Tagad jāsteidz vasarāju sēja, sola lietu, zeme diezgan silta, ātrāk sadīgs,” teica saimnieks Ivars Grahoļskis un uzsvēra, ka zemnieks vienmēr cer uz labu ražu. “Nevar jau ticēt, ko veci cilvēki saka – ja pērkons ierūc kailos kokos, tad būs sausa vasara un slikta raža. Vai tāpēc nesēt?” ar smaidu teica Ivars Grahoļskis.