Ziņas

Sabiedrība

Savu pirmo sezonu atklās “Lasāmrati”

Foto: no "Druvas" arhīva

Sarunu festivālā “Lampa” 3.jūlijā un 4.jūlijā savu pirmo sezonu atklās “Lasāmrati”, aģentūru LETA informēja viena no projekta idejas autorēm Kristīne Auniņa. Viņa stāstīja, ka rati būs brīvdabas lasītava/tirgotava, kas pārvietosies uz riteņiem un sekos cilvēkiem pa pēdām, familiāri uzbāžoties uz ielas, parkos, festivālos, pludmales norās un starp ezera dunduriem, piedāvājot lasīt uz vietas, mainīt vai nopirkt grāmatas.

“Tas ir pēkšņs randevu, kas nokrīt no debesīm, – vezums pilns ar izklaidi un mantojumu,” projektu raksturoja Auniņa.

Izmantojot “pop-up” īpašības – pārsteigumu, atvērtību, spontanitāti un elastīgumu -, “Lasāmrati” darbosies netradicionālās vietās un laikos, kurus uzzināt varēs, sekojot līdzi jaunumiem plašsaziņas līdzekļos, visas vasaras garumā.

Plānots, ka grāmatu ratos pastāvīgi būs 500 dažāda stila grāmatu – daiļliteratūras, vēsturiskās, bērnu un citas grāmatas, kā arī aktuālie žurnāli un avīzes. To atlase balstīta žanru un valodu dažādībā, fokusējoties uz bērnu un pieaugušo klasikas darbiem. Līdzās grāmatām latviešu valodā tiks piedāvātas grāmatas arī citās valodās – angļu, franču, spāņu, vācu un krievu -, lai veidotu pēc iespējas plašāku interesentu loku.

Projekta organizatore uzskata, ka ir svarīgi, lai grāmatas būtu pieejamas visiem, kā arī saglabātos interese par lasīšanu. Viņa to cer veicināt, grāmatas piedāvājot saistošā veidā un par pēc iespējas zemākām cenām. Latvijā lietoto grāmatu veikali līdz šim ir maz izplatīti un šis būs lielisks veids, kā tos popularizēt, uzskata Auniņa.

Paralēli notiks grāmatu vākšanas kampaņa, aicinot ziedot grāmatas un uzsverot kolektīvo radīšanu. Grāmatu vākšana balstīta pēc brīvas “kick starter” principa interpretācijas – nauda ir aizvietota ar grāmatām, pretim saņemot mazliet neparastu, dvēselisku dāvanu – lasīšanas un klausīšanās procesu. Par katru noziedoto grāmatu vienu minūti būs iespējams klausīties kādas grāmata lasījumu telefoniski, “Skype” vai aci pret aci. Grāmatas ir iespējams nodot Rīgā, Kaņepes Kultūras centrā, un Cēsīs, mākslas telpā “Mala”, kā arī kontaktējoties “Lasāmratu” “Facebook.com” mājaslapā.