
Reģionālajā atkritumu apsaimniekošanas centrā “Daibe” pašvaldību atkritumu apsaimniekotājs SIA “ZAAO” ekspluatācijā nodevis saules elektrostaciju – paneļu parku.
“Par to domājām divus gadus, meklējām risinājumus, jo ir skaidrs, ka Latvijā vējš, gāze, biomasa vai degviela ir resurss. Saules enerģijas izmantošanas tehnoloģijas pēdējos gados visstraujāk attīstās un samazinās to izmaksas,” stāsta “Daibe” attīstības vadītājs Mārtiņš Niklass un uzsver, ka, vienreiz investējot paneļu parkā, turpmākos vismaz 25 gadus nav jādomā par kurināmā sagādi. Protams, izmantojot saules enerģiju, jārēķinās, ka ziemā tā būs minimāla.
Plānots, ka izveidotais saules enerģijas parks gadu laikā saražos aptuveni 10% no poligona patēriņam nepieciešamās elektroenerģijas.
“Svarīgi, ka elektroenerģijas ražošana no saules nerada CO2 piesārņojumu atmosfērā,” atgādina M.Niklass. Uzstādītā jauda, ko potenciāli var saražot stundā, ir 50 kWh. Plānotā saražotā elektroenerģija gadā sasniedz 247 000 kWh (aptuveni 80 mājsaimniecību patērētā elektroenerģija gadā, ja elektrības patēriņš ir ap 250 kWh/mēnesī).
“Ja domājam par neatkarīgu energoapgādi, saules un vēja izmantošana ir ļoti būtiska. Pagaidām neatrisināta ir iegūtās enerģijas uzglabāšana,” bilst M.Niklass un atgādina, ka daudzās Eiropas valstīs saules elektrostacijas uz māju jumtiem nav nekas jauns, arī zemnieku saimniecības novērtējušas, ka tās ir izdevīgas. Arī Latvijā aizvien vairāk uz atjaunotajām sabiedriskajām ēkām redzami saules paneļi. “Daibe” ir pirmais poligons Latvijā, kas izmantos saules enerģiju. Projekta kopējās izmaksas ir 55 000 eiro.
Poligonā arī tiek nodrošināta nepārtraukta biogāzes ieguve, ko izmanto siltumenerģijas un elektroenerģijas ražošanai.
“Daibes” teritorijā atrodas dabas un tehnoloģiju parks “URDA”, kas dažādām interesentu grupām piedāvā izziņas ekskursijas, lai palīdzētu izprast, cik un kāda veida atkritumi Ziemeļvidzemē tiek radīti un kādiapstrādes procesi ar tiem tiek veikti. Jaunajā mācību gadā stāstījumu par energoresursu ieguvi papildinās iespēja apskatīt saules elektrostaciju, redzēt, kā no saules iegūst elektroenerģiju, pārliecināties, kā tā darbojas, cik kilovatus saražo.
