Ziņas

Sabiedrība

Saslimstība ar hepatītu samazinās

Piesardzība. Augļi un ogas pirms ēšanas noteikti jānoskalo. Tas ir viens no priekšnoteikumiem, lai pasargātos no saslimšanas ar A hepatītu. Foto: Aivis Riekstiņš

28. jūlijā, visā pasaulē tika atzīmēta Hepatīta diena, jo gluži tāpat kā citas slimības, piemēram, sirds slimības vai plaušu hroniska slimība, hepatīts ir nopietna slimība, kuras laikus neatklāšana vai neārstēšana var novest līdz aknu audzējam vai cirozei, kas agrāk vai vēlāk noved pie pacienta nāves.

Vidzemes slimnīcas Terapijas nodaļas virsārste un infektoloģe Anna Mironovska norāda, ka bīstamākie no hepatīta paveidiem ir B un C hepatīts, ar kuriem iespējams saslimt transmisīvi seksuālā ceļā vai inficējoties ar asinīm, kurās ir vīrusa pārnēsātājas. “Saslimstot ar A hepatītu, neveidojas hroniskas slimības, neattīstās audzēji vai aknu cirozes. Vienīgais izņēmums ir tad, ja cilvēkam ir kāda aknu slimība vai cita hroniska slimība, kas organismu ir novājinājusi. Tādos gadījumos saslimšana ar A hepatītu var būt letāla. Manā praksē ir piedzīvots tikai viens šāds gadījums,” informē Anna Mironovska. Lai arī A hepatīts ir vieglākais hepatīta paveids, tomēr ar to inficēties var daudz ātrāk, ar to var saslimt fekāli orālā ceļā jeb caur gremošanas traktu. “Tas nozīmē, ka cilvēkam jāapēd inficēta pārtika vai ūdens, kura sastāvā ir A hepatīta vīruss. Tomēr jāteic, ka slimība norit akūtā veidā, kas agrāk vai vēlāk pāriet. Bieži vien cilvēks pārslimo A hepatītu, pašam to nezinot,” atklāj Vidzemes slimnīcas Terapijas nodaļas virsārste un infektoloģe.

Visbiežāk par hepatīta saslimšanu var liecināt slikta dūša un pašsajūta, nespēks, nogurums, apetītes zudums, dzelte, kuru sākotnēji var manīt acīs, bet vēlāk uz sejas, kas laika gaitā izplatās arī pa visu ķermeni, tumšs urīns, gaiša vēdera izeja, sāpes vēdera labajā paribē, savukārt paaugstināta temperatūra var gan būt, gan nebūt. “Ja cilvēkam ir aizdomas par hepatītu vai vienkārši rodas vēlme pārbaudīties, jādodas pie ģimenes ārsta, kurš nosūtīs veikt konkrētās analīzes. Tās gan ir maksas analīzes,” piebilst A. Mironovska.

Viņa atzīst, ka pēdējo gadu laikā Vidzemes slimnīcā pacientu skaits, kurus skāris hepatīts, ir samazinājies. A hepatīts ir izskausts, bet joprojām ir pacienti, kurus skāris B un C hepatīts.

Amatas novada ģimenes ārste Olita Elmere “Druvai” teic, ka Nītaures un Zaubes pagastā ar C hepatītu slimo reti. “Ir fiksēts viens saslimšanas gadījums ar C hepatītu, bet tā ir hroniska saslimšana, savukārt B hepatītu pārslimojuši četri cilvēki, kuriem ārstēšana vairs nav nepieciešama. Akūti slimības gadījumi pēdējos gados nav fiksēti,” tā Olita Elmere.

Cēsu ielās sastaptā Magdalēna Gulbe atzīst, ka ikdienā par hepatītu un tā paveidiem neaizdomājas. “Tā retā reize, kad domāju par šo slimību, ir tad, kad izdzirdu par kārtējo saslimšanas gadījumu no apkārtējiem vai ziņu kādā no portāliem. Speciāli no šīs slimības neizvairos, par to arī nedomāju, bet, protams, ikdienā mazgāju augļus, kurus vēlos ēst, atnākot mājā no staigāšanas pa veikaliem vai citām publiskām iestādēm, vienmēr nomazgāju rokas. Tāpat somiņā vienmēr līdzi nēsāju antibakteriālo roku krēmu, kuru izmantoju dažādos publiskos pasākumos, kad blakus nav ūdens, lai nomazgātu rokas,” stāsta sieviete.