Ziņas

Sabiedrība

Saskrējuši raibi jēri

Priecīga saime. "Liepkalnu" saimnece Dace Zālīte lepna par raibo jēru baru.Foto: Māris Buholcs

Vaives pagasta bioloģiskajā zemnieku saimniecībā “Liepkalni” jēriņu draiskošanās liecina, ka pavasaris jau ir tepat ap stūri, lai gan ziema vēl neatkāpjas.

“Liepkalnu” īpašniecei Dacei Zālītei daudz laika nākas pavadīt kūtī, pieskatot grūsnās aitas un jaundzimušos jēriņus. Kā liels prieks tikko pasaulē nācis teliņš Persītis.

IMG_2837Arī Straupes pagasta aitkopjiem Matīsam un Jānim Apsīšiem “Purkatās” šopavasar gaidāms aitu ganāmpulka pieaugums, saimnieki sekojuši, lai jēri atskrietu marta vidū. Tad ārā silts un sāk zaļot zālīte, un aitas drīzāk var baroties ar sulīgiem pavasara asniem.

“Liepkalnos” četrām aitām šogad atskrējuši dvīnīši. Tagad kūtī ir 20 aitu mātes un 19 jēriņi, no kuriem daži jau paaugušies. “Tā īpaši klāt nesēdēju, jo aitas pašas labi tika galā, tikai vienai nedaudz vajadzēja palīdzēt, tā vēl jauna. No rīta, ienākot kūtī, redzu, ka pa kādam nācis klāt,” saka Dace. Viņa atzīst, ka īpašu vērību aitu šķirnēm nevelta. Agrāk audzējusi Latvijas tumšgalves, tad šķirnes sakrustojušās, un jēri ir tik skaisti – dažs pilnīgi pelēks, cits raibs.

“Liepkalnu” aitām barības pietiek. Ir sava maizes rika, kāds runkulis un placinātās auzas ar kviešiem. Saimniece īpaši lepojas ar savu aitu aso prātu un saka, ka blējējas agri dodoties ganībās un ir ļoti apzinīgas. Lai gan nav nekādu iežogojumu, tālu no mājām neklīst. Visas tiek uzpasētas, un par to rūpējas Dins – divgadīgs auns.

Zālīšu ģimenē, kaut pašiem savs ganāmpulks, jēra gaļa nav cieņā. Saimnieki nosmej, ka aitas aug priekam un reizumis arī citu vēderam. “Vienu gadu mums bija varen daudz gan veco aitu, gan jēru. Visus pārdevām, tagad esam atstājuši vaļaspriekam un skaistākai piemājas ainavai. Lai vai cik reizes nemēģinātu pielikt punktu aitkopībai, aitas pavasaros vienalga atkal atnesas, un par to ir prieks, jo man dzīvnieki patīk. Var arī teikt – ja lopi ir, tad jāvar viss,” domās dalās Vaives pagasta “Liepkalnu” saimniece.

IMG_2825Pirms došanās zaļajās pļavās Daces aitu ganāmpulku gaida frizēšanās. “Purkatās” aitas cērp divreiz gadā, jo pēc ciltsdarba prasībām pavasarī tās aitiņas, kurām ir gads, ir jācērp, lai varētu novērtēt. Katru šķirnes aitiņu novērtē eksperti no Aitu audzētāju asociācijas.

Aitas Latvijā kļūst aizvien populārākas. Tās audzē nelielas saimniecības, kurās tura vien dažas, izveidota ne viena vien ferma, kurā audzē vairākus simtus aitu.