Ziņas

Sabiedrība

Sarunas, diskusijas, viedokļi

Sākusies. Sarunu festivāla “Lampa” diskusijas Cēsu koncertzālē atklāja vietējie: Daina Eglīte – Antona (no kreisās), Līga Eglīte, Agnese Gaidelione, Antra Gabranova un Edžus Cābulis, runājot par tēmu “Ilgtspēja ikdienas ieradumos”.Foto: Marta Martinsone - Kaša

Sācies sarunu festivāls “Lampa”, kura galvenā mājvieta šogad ir interneta vietne, taču dažās diskusijās interesenti var piedalīties arī klātienē vai sekot tām līdzi kopā skatīšanās vietās visā Latvijā.

Arī atklāšana šoreiz bija virtuāla, skatītājus uzrunāja festivāla direktore Ieva Morica, “Swedbank Latvija” valdes priekš­sēdētājs Reinis Rubenis, “British Council” pārstāvniecības Latvijā vadītāja Zane Matesoviča un Cēsu novada domes priekšsēdētājs Jānis Rozenbergs.

I. Morica akcentēja šī gada festivāla virstēmu “Kopā”: “Kopā ir veids, kā šobrīd funkcionē pasaule. Kopā neskaidrībā, kopā strādājam, mācāmies, meklējam risinājumus, kā dzīvosim, kā būsim.”
R. Rubenis uzsvēra, viņaprāt, galveno “Lampas” vērtību – iespēju satikties ar sen neredzētiem draugiem, domu biedriem, jauniem domātājiem un jaunām idejām, lai kopā pavadītu laiku: “Pasaule mainās, bet sarunas turpinās, un cilvēkiem arvien ir svarīgi parunāt par viņiem un visai sabiedrībai nozīmīgām tēmām.”

J. Rozenbergs, uzrunājot skatītājus no Vidzemes koncertzāles “Cēsis”, uzsvēra, ka, mainoties pasaulei, nemainās festivāla būtība – kvalitāte un galvenā atrašanās vieta: “Tas iespējams, pateicoties uzņēmīgiem cilvēkiem Cēsīs, Rīgā un citviet Latvijā, kuri strādā, lai nodrošinātu “Lam­pas” iedegšanos. Esmu gandarīts, ka festivālu ir iespējams piedzīvot arī klātienē, kaut ierobežotā skaitā, tāpēc Cēsu un cēsnieku vārdā aicinu ikvienu, kam “Lam­pa” sirdī, pievienoties iniciatīvai, piedzīvot “Lampu” un sarunāties radu, draugu un kolēģu lokā.”

Zane Matesoviča norādīja, ka viņai īpašs prieks par divām lietām, pirmkārt, “Lampa” izgājusi ārpus Cēsīm un notiks dažādās studijās Rīgā, Rēzeknē un citviet, kur ierīkotas kopā skatīšanās vietas: “Prieks arī par to, ka jauniešu programma “Īssavienojums” otro gadu pēc kārtas piedāvā kvalitatīvu saturu, kuru paši jaunieši plānojuši, domājuši, un piedāvās tēmas, kas būtiskas ne tikai viņiem pašiem, bet sabiedrībai kopumā.”
Pēc festivāla atklāšanas no dažādām vietām sākās pirmās diskusijas, kopumā vakar skatītāji varēja sekot līdzi 35 tiešraidēm mājaslapā vai piedalīties sarunā klātienē. “Druva” gan fiksēja, ka pirmās diskusijas koncertzālē “Cēsis” pulcēja pavisam nedaudzus klātienes vērotājus, iespējams tāpēc, ka tā bija darba diena un darba laiks, sākušās arī mācības. Iespējams, nedēļas nogalē klātienes skatītāju būs vairāk. Darba laikā interesenti iespēju robežās centās sekot līdzi tiešraidēm festivāla tīmekļvietnē. Aptuveni simts skatītāju pieslēdzās diskusijai “Latvijas kopienas – ceļā uz viedumu!”, kas notika platformā “ZOOM” un kurā piedalījās arī Raunas kopienas līdere Zane Zaiceva un Skujenes kopienas līdere Baiba Juhņēviča. Vairāku kopienu pārstāvji diskusijas laikā pauda bažas par gaidāmo administratīvi teritoriālo reformu, jo pašvaldības, kuru iedzīvotāji viņi ir, tiks pievienotas citiem novadiem. Arī B. Juhņēviča atzina, ka jaunajā Cēsu novadā būs daudz tādu mazu ciematu kā Skujene, tāpēc jādomā par turpmāko sadarbību.

Pirmā diskusija no koncertzāles “Cēsis” bija par tēmu “Ilgtspēja ikdienas ieradumos”, kurā runāja un arī citus aicināja domāt, ka pozitīvas pārmaiņas rodas tad, kad mainām domas par ierasto sistēmu. Diskusijas dalībnieki bija vietējie: bezatkritumu veikala “Ieber.lv” vadītāja Agnese Gai­delione, uzņēmuma “Labas sak­nes” vadītāja Daina Eglīte – An­tona, Cēsu viduslaiku pils dārzniece Līga Eglīte, Cēsu novada pašvaldības Līvu pirmsskolas izglītības iestādes vadītāja Antra Gabranova un uzņēmuma “Baltic­floc” valdes priekšsēdētājs Edžus Cābulis.

A. Gabranova pēc diskusijas atzina, ka šī viņai bijusi debija “Lampā”, lai gan piedāvājumi izteikti arī pāris iepriekšējos gadus. Šoreiz nolēmusi piedalīties, jo par šo tēmu esot savs viedoklis, ar kuru dalīties. “Lai arī nedaudz satraukums bija, sajūtas labas, jo tēma zināma, tāpēc varēju runāt. Arī pati ieguvu daudz jauna. Iespēju robežās sekoju līdzi festivāla norisei, diemžēl šogad diskusijas notiek nepiemērotā laikā, jo sācies jaunais mācību gads, ir ļoti daudz darāmā. Acīmredzot man interesējošo diskusiju skatīšanās būs jāatliek uz vēlāku laiku, jo saprotu, ka visas būs pieejamas ierakstā,”secināja A.Gab­ra­nova.
Festivāls turpināsies līdz sestdienai, un tā daudzveidībā ikviens var atrast sev interesējošu tēmu. No šodienas programmas Cēsu koncertzālē interesanta solās būt diskusija “Ko ārsts Tev nestāsta?”, kurā piedalīsies arī Cēsu klīnikas valdes priekšsēdētāja Ingūna Liepa un bijušais cēsnieks, asinsvadu ķirurgs, medicīnas zinātņu doktors Dainis Krie­viņš.

Viens no “Lampas” pasākumiem, kas allaž izsauc īpašu interesi, ir “Politiķu cepiens”, arī šogad ar to noslēgsies festivāls. Komiķi šoreiz “cepinās” Izglī­tības un zinātnes ministri Ilgu Šuplinsku, Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministru Juri Pūci, “Jaunās Vienotības” pārstāvi Vilni Ķirsi un “Gods kalpot Rīgai” pārstāvi Oļegu Burovu.