Ziņas

Sabiedrība

Saņemta pirmā no solītajām astoņām maskām katram bērnam

Paraugu piegāde. Pirmās valsts iepirkumā iegādātās maskas lielākoties jau nonākušas līdz izglītības iestādēm, taču pirmajā sūtījumā, izrādās, ir tikai viena maska personai. Atlikušās skolēniem solītās septiņas maskas cerēts nodrošināt februāra sākumā.

Pagājušās un šīs nedēļas laikā izglītības iestāžu vadītāji pašvaldībās saņem pirmo skolēniem, pedagogiem un skolu darbiniekiem paredzēto higiēnisko (daudzkārt mazgājamo) masku sūtījumu, ko valdības uzdevumā sagādājusi Aizsardzības ministrija.

Pirmā iepirkuma praktiskais rezultāts gan izvērties kā īpaša paraugu piegāde – pa vienai maskai bērnam. Ministrija solīto masku apjomu apņēmusies nodrošināt līdz februāra sākumam.

Par to, ka arī sākumskolēniem mācību laikā būs jālieto mutes un deguna aizsegi, Ministru kabinets lēma pirms nu jau vairāk nekā mēneša – decembra vidū. Līdz ar pagājušajā nedēļā nospriesto, ka arī visjaunāko klašu skolēni pēc nepieredzēti garā ziemas brīvlaika mācības atsāk tikai attālinātā formātā, solīto masku piegādei gan ir iegūts rezerves laiks. Pagaidām visoptimistiskākā notikumu attīstība mums ļauj cerēt uz klātienes mācībām skolās tikai pēc 7.febru­āra.

Vairāku vēsturiskajā Cēsu rajonā esošo skolu direktori “Druvai” apstiprināja, ka pirmais mutes un deguna aizsegu sūtījums ir jau saņemts vai patlaban ir nogādāts pašvaldībā un iestādes vadītājam atlicis vien to izņemt. Maskas līdz iestādei jau nonākušas gan Pārgaujas novada Stalbes pamatskolā, gan vairākās Cēsu izglītības iestādēs. Cēsu 1.pamatskolas direktore Antra Avena, pagājušajā ceturtdienā apstiprinot masku saņemšanas faktu, gan atklāja arī piegādātā sūtījuma simbolisko apjomu – viens sejas aizsegs skolēnam. Viņa arī pastāstīja, ka šīs maskas izskatās kā ierastās vienreizlietojamās medicīniskās maskas, bet tām pievienotajā aprakstā norādīts – mazgāt 60 grādos, īpašībām saglabājoties līdz 30 mazgāšanas reizēm. Arī Cēsu pilsētas Pastariņa sākumskolā pirmās maskas jau gaida skolēnus, to sadali pa klasēm uzņēmusies skolas medmāsa, apstiprināja direktore Ravita Blaževica.

Cēsu novada pašvaldības Izglītības pārvaldes vadītāja Lolita Kokina norādīja, ka visām izglītības iestādēm maskas izsniegtas proporcionāli audzēkņu skaitam, lielāku skaitu nepiešķirot arī speciālās izglītības programmās esošajiem bērniem, kuri vienīgie patlaban drīkst mācīties klātienē. L.Kokina arī piemetināja, ka masku joprojām pietrūkst bērnudārzu audzinātājām un auklītēm, tādēļ ļauts pirmsskolas izglītības iestāžu vadītājiem maskas iegādāties par pašvaldības līdzekļiem.

Pirmdien uz pašvaldību maskas izņemt devās Līgatnes Līderu vidusskolas direktore Saiva Vītola, arīdzan apstiprinot, ka šajā reizē ziņots par vienu eksemplāru katram audzēknim. Ne aptaujātie skolu direktori, ne paš­valdību pārstāvji nezināja teikt, kad tieši varētu gaidīt atlikušo solīto individuālo aizsardzības līdzekļu apjomu.

Aizsardzības ministra padomnieks sabiedrisko attiecību jautājumos Emīls Dobrājs “Druvai” apliecināja, ka nodrošināt visu plānoto masku apjoma sagādi paredzēts līdz februāra sākumam. Viņš pastāstīja, ka pirmajā iepirkumā saņemtas aptuveni 300 tūkstoš masku – tās tikušas sadalītas pašvaldībām, ierēķinot vienu katram bērnam un divas katram pedagogam. Ministrijas pārstāvis atzīmēja, ka nupat saņemta arī atļauja slēgt līgumus ar trim komersantiem par atlikušo masku sagādi. Kopumā skolām tiks nodotas 2,6 miljoni masku, taču “tas arī nebūs vienā reizē, bet pa daļām, jo apjoms ir liels un arī loģistika nav tik vienkārša, ņemot vērā, ka sūtījums jānogādā 119 pašvaldībām”.
Izglītības un zinātnes ministrijas dati liecinot, ka higiēniskās sejas maskas nepieciešamas pavisam 312 890 skolēniem, kā arī 50 344 pedagogiem un izglītības iestādēs nodarbinātajiem, ziņo aģentūra LETA.