Ziņas

Sabiedrība

Samazinās PVN augļiem, ogām un dārzeņiem

Cerams, būs lētāk. Tirgotāji apņēmušies, ka nodokļu likmes samazinājums būs jūtams arī pircējiem.Foto: Marta Martinsone-Kaša

Zemkopības ministrija un Tirgotāju asociācija pagājušajā nedēļā parakstīja sadarbības memorandu par samazinātas – 5% – pievienotās vērtības nodokļa (PVN) piemērošanu Latvijai raksturīgiem augļiem, ogām un dārzeņiem. Lēmums par PVN likmi svaigajiem augļiem un dārzeņiem ir gadiem ilga darba rezultāts, bet tikpat svarīga būs lēmuma praktiska realizācija.

Zemkopības ministrs Jānis Dūklavs memoranda parakstīšanas brīdī pauda gandarījumu, sakot: “Esam spējuši pārliecināt valdību, ka arī Latvijā nepieciešams piemērot samazināto pievienotās vērtības nodokli, kaut arī sākotnēji tikai svaigiem augļiem, ogām un dārzeņiem. Un šim solim ir vairāki pozitīvi ieguvumi: pircēji turpmāk vairāk un lētāk pirks Latvijā izaudzētos svaigos produktus, tātad arī veselīgāk ēdīs un dzīvos, mazināsies dažādi krāpnieciski darījumi tirdz­niecībā, bet mūsu augļkopji un dārzeņkopji būs konkurētspējīgāki salīdzinājumā ar citu valstu ražotājiem.”

Memorands paredz, ka Latvijas Pārtikas tirgotāju asociācijas un Latvijas Tirgotāju asociācijas biedri, nosakot cenu svaigiem augļiem, ogām un dārzeņiem, no 2018. gada 1. janvāra piemēros samazināto piecu procentu likmi līdzšinējās 21 procenta likmes vietā, nodrošinot atbilstošu gala cenas samazinājumu. Tādējādi tiks aizsargāta patērētāju pirkt­spēja un veicināts Latvijai raksturīgo augļu, ogu un dārzeņu noiets.

Latvijas Pārtikas tirgotāju asociācijas padomes priekšsēdētājs un “Rimi Latvia” valdes priekšsēdētājs Valdis Turlais izteica gandarījumu, ka ideja ir nonākusi līdz realizācijai. “Šis memorands ir mūsu solījums pircējiem, ka nodokļu likmes samazinājums būs jūtams ikvienam. Mēs ceram, ka tas būs nozīmīgs atbalsts zemniekiem, bet iedzīvotājiem ļaus maksāt mazāk par šiem produktiem un veicinās veselīgākus ēšanas paradumus un ikdienu.”

Samazināto piecu procentu PVN likmi piemēros ogām, augļiem, dārzeņiem un kartupeļiem, kā arī dārza salātiem (galviņsalātiem) un cigoriņiem (tai skaitā lapu cigoriņiem), garšaugiem (tai skaitā dillēm, lapu pētersīļiem, bazilikam, koriandram jeb kinzai, piparmētrām un tml.), ķiploku lokiem, salātu dārzeņiem, skābenēm, spinātiem, rabarberiem, mangoldam un sīpollokiem.