Ziņas

Sabiedrība

Salidojums kļūst par tradīciju

Aizrautīgi. Otro gadu salidojumā satikās audžuģimenes, aizbildņi un viesģimenes no Vidzemes puses. Kamēr pieaugušie klausījās lekcijas, bērni aktīvi darbojās.Foto: no albuma

Jau otro gadu Latvijā katrā kultūrvēsturiskajā novadā rīko audžuģimeņu, adoptētāju, aizbildņu un viesģimeņu salidojumus. Vidzemē pasākums norisinājās atpūtas kompleksā “Minhauzena Unda” Saulkrastos.

Uz satikšanos sanāca aptuveni 400 cilvēku. Sociālo pakalpojumu aģentūras valsts programmu vadītāja un salidojuma organizatore Evija Rācene atklāj, ka šogad apmeklētāju skaits bijis lielāks nekā pērn: “Liela daļa apmeklētāju bija tie, kuri salidojumā bija piedalījušies jau pagājušajā gadā. Domāju, daudzus uzrunāja arī dzirdētās labās atsauksmes par pasākumu pērn. Šobrīd pat tie, kuri piedalījās šīs vasaras pirmajā salidojumā “Minhauzena Undā”, zvana un vaicā, vai var doties uz salidojumiem, kas notiks citos reģionos. Mēs, protams, to ļaujam .”

Evija stāsta, ka sagatavot visu nepieciešamo 400 cilvēkiem esot liels izaicinājums, bet šī gada pirmais salidojums noritējis, kā iecerēts: “Latvijā ir grūti atrast viesu namu, kur būtu iespējams izmitināt tik lielu cilvēku skaitu. Bet ģimenes ir saprotošas, daudzi izvēlas gulēt teltīs, kā arī neiebilst, ja kādā lielākā telpā jāsadzīvo vairākām ģimenēm. Katrā ziņā cenšamies darīt visu tā, lai ikviens salidojuma dalībnieks justos labi.”

Audžuģimenes pasākumā saņēma arī īpašu veltījumu – notika Guntara Rača un Ginta Stankeviča audžuģimeņu himnas “Kopā” pirmatskaņojums. “Pasākuma laikā tika organizētas aktivitātes gan bērniem, gan pieaugušajiem. Manuprāt, šādi salidojumi jārīko ik gadu, tie sniedz ļoti daudz. Vecāki novērtēja četras stundas, kuru laikā bērni darbojās dažādās meistarklasēs, pildīja uzdevumus, rotaļājās. Tā pieaugušajiem tika dota iespēja izdarīt kaut ko vērtīgu un lietderīgu sev, arī atpūsties. Redzēju, kā mammas iepazīstas, dalās pieredzē, viena otrai sniedz padomus, apmainās ar tālruņu numuriem. Visiem vecākiem, kas apmeklē šos salidojumus, aktuālās tēmas un ikdienā risināmās problēmas ir līdzīgas. Pasākumā ļoti labi varēja just kopības sajūtu,” atzina E. Rācene.

Inese Ismailova ir mamma piecus gadus vecajam Alvim un aizbildne astoņus gadus vecajai Megijai. Audžuģimeņu, adoptētāju, aizbildņu un viesģimeņu salidojumu viņa kopā ar bērniem apmeklēja otro gadu. Inese stāsta, ka interesanti bijis gan viņai, gan bērniem: “Pasākuma programma bija piesātināta gan ar muzikāliem priekšnesumiem, gan radošām, sportiskām un izglītojošām nodarbēm. Vecākiem bija iespēja klausīties speciālistu lekcijas, kā tikt galā stresa situācijās, kā rīkoties, ja bērns dusmojas, kā, galu galā, ikdienā nepazaudēt arī sevi un savas vēlmes. Šie ieteikumi un pieredzes stāsti noteikti noder ne tikai audžubērnu, bet arī savu bērnu audzināšanā. Mēs bijām apmierināti arī ar ēdināšanu un nakšņošanu – viss bija pārdomāts un noorganizēts ļoti labā līmenī. Bērniem šī bija kā dienas nometne – īsts piedzīvojums!”
Audžuģimeņu, adoptētāju, aizbildņu, viesģimeņu salidojumus reģionos finansē Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcija.