Ziņas

Sabiedrība

Salacgrīvas pašvaldība: Teritoriālās reformas problēma saskatāma koncepta pamatā – to nebalsta uz brīvā tirgus pamatiem

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) piedāvātajā koncepcijā par jauno administratīvi teritoriālo reformu Salacgrīvas pašvaldībā saskata problēmu pašos pamatos, kas izriet no Nacionālā Attīstības plāna (NAP), aģentūru LETA informēja Salacgrīvas novada domes priekšsēdētājs Dagnis Straubergs (RA).

Kā atzina Straubergs, NAP pamata princips balstās uz PSRS laikā izveidoto pārvaldības un saimniecisko struktūru, kuras attīstību nodrošināja centralizētā plānveida ekonomika.

Jau vairākus gadus Latvija balstās uz brīvā tirgus ekonomikas pamatiem, ko pierāda pašvaldību attīstības indeksi.

Reanimējot PSRS laikā radīto modeli – nacionālās un reģionālās nozīmes attīstības centri (bijušie rajonu centri) -, reforma nevar būt atbilstoša šīsdienas situācijai un drīzāk lemta neveiksmei.

“Līdz ar to piedāvātais modelis atgādina rosīšanos, nevis pamatotu rīcību valsts attīstības virzienā,” uzskata priekšsēdētājs.

Viņaprāt, lietderīgi būtu pārskatīt administratīvo robežu izmaiņas starp pašreizējiem novadiem, ja tas ir funkcionāli pamatoti. Svarīgi būtu arī neliegt pašvaldībām apvienoties, ja tās sniedz šādu priekšlikumu (brīvprātīgi), kā arī pašvaldību administratīvo teritoriju robežu izmaiņas saskaņot ar vietējo sabiedrību ar referenduma palīdzību.

“Skumji, ka netika piedāvāta nedz koncepcijas apspriešana, nedz iespēja izteikt priekšlikumus,” nobeigumā piebilda Straubergs.

Jau ziņots, ka VARAM valdības koalīcijas partneriem iesniegusi jaunu reformas koncepciju, kurā piedāvāti divi iespējamie reformas varianti.

Viens no ministrijas piedāvātajiem variantiem paredz, ka tiks izveidots 49 novadu un deviņu republikas pilsētu administratīvā iedalījuma modelis.

Izstrādājot šo modeli, ņemti vērā vairāki kritēriji – attīstības centrs ar vismaz 1000 iedzīvotājiem, izveidots ceļu tīkls un atbilstoša infrastruktūra. Kā kritēriji ir arī vismaz viena perspektīva vidusskola novadā un tas, ka vidējais attālums no apdzīvotām vietām līdz novada administratīvajam centram ir ap 30 kilometriem.

Kā otru variantu VARAM piedāvā sākotnēji 29 sadarbības teritoriju izveidošanu ap nacionālās un reģionālās nozīmes attīstības centriem, kur pašvaldībām būs iespēja brīvprātīgi pievienoties.