Ziņas

Sabiedrība

Sākusies vakcinācija mūspuses sociālās aprūpes centros

Vakcinēties vajag. Gatartas pansionāta direktors Aivars Damroze vērtē, ka potēšanās pret “Covid-19” ļaus sociālās aprūpes centriem kaut daļēji pamazām atgriezties ierastajā dzīves ritmā un klienti varēs satikties ar tuviniekiem.Foto: no albuma

Vakcinācija pret “Covid-19” vakar (16.02.) sākās sociālās aprūpes centros arī vēsturiskajā Cēsu rajonā. Kā pirmajiem iespēja vakcinēties bija Raunas novada Drustu pagasta Gatartas pansionāta klientiem un darbiniekiem. Šodien un rītdien vakcinācija paredzēta Cēsu pansionātā “Cīrulīši”.

Gatartas pansionāta direktors Aivars Damroze pastāstīja, ka no rīta uzsāktā vakcinēšana turpinās. Atkarībā no tā, cik cilvēku varēs vakcinēt, potēšana vai nu tiks pabeigta, vai arī turpināta nākamo otrdien: “No 30 darbiniekiem vakcinēties atteikušies divi, no 66 klientiem 40 pieteikušies vakcinācijai. Šķērslis galvenokārt ir kādas veselības problēmas.”

Gatartas pansionāta klienti un darbinieki tiek vakcinēti ar “Astra­Zeneca” vakcīnu, ko saņēma arī Valsts prezidents un Ministru prezidents un kurai revakcinācija notiek pēc 10 nedēļām, otru potes devu plānots veikt aprīļa otrajā pusē. Lai gan šīs vakcīnas pilnam ciklam nepieciešams ilgāks laiks, direktors norāda, ka tas nav iemesls apšaubīt “Astra­Zeneca” iedarbību: “Vakcinēšana ir iespēja sev un sabiedrībai darīt labu un ar laiku atgriezties normālākā dzīves ritmā. Vēl gan kādu laiku atslābt nevarēs, jo vakcīna sāk iedarboties orientējoši pēc divām nedēļām, bet tā ir kā mierinājums un kā gaisma tuneļa galā. Mēs ceram, ka ar laiku Labklājības ministrija un Veselības inspekcija, pārskatot situāciju mūsu tipa iestādēs, ļaus klientiem satikt tuviniekus, noņemt karantīnas važas un ikviens sociālo aprūpes centru iemītnieks varēs brīvāk uzelpot. Iero­be­žojumu laiks ir bijis ļoti ilgs un nomācošs, tas sakrita arī ar rudens depresīvo pelēkumu, tagad vismaz ir pavasara gaidas, kas nāk ar gaišumu un kādu saules staru.”

Līdz šim prieku pansionāta klientiem sagādāja iespēja pastaigāties apkaimes teritorijā, dzīvnieciņu vērošana, kā arī būvniecības viestās pārmaiņas, kad pansionātam blakus cēla grupu dzīvokļu māju. Direktors stāsta: “Tūlīt stādīsim arī pirmos zaļumus, lociņus. Pateicoties mūsu ziedotājam, iegādājāmies projektoru, varam uz lielā ekrāna pie sienas skatīties filmas un koncertus. Kā mākam, tā īsinām laiku un sevi iepriecinām.”

A.Damroze teic, ka, par laimi, līdz šim neviens pansionātā nav saslimis ar jauno koronavīrusa infekciju, regulāri tiek veikti siekalu testi. Šonedēļ saņemta informācija par ātrajiem testiem, kurus sociālās aprūpes iestādēm piegādās vai nu nedēļas beigās, vai nākamās nedēļas sākumā, tad vēl ērtāk varēs sekot līdzi cilvēku veselības stāvoklim.
Kopumā Latvijā līdz otrdienai sociālās aprūpes centros ar pirmo devu bija vakcinēti 682 klienti un 340 darbinieki – kopā 1022 cilvēki. Lab­klājības ministre Ramona Petraviča plāno, ka vakcinēšana varētu tikt pabeigta divu nedēļu laikā. Kopumā sociālās aprūpes centros vajadzētu vakcinēt gandrīz 20 tūkstošus cilvēku – klientu un darbinieku. Vakcinēties piekrituši 70% sociālās aprūpes centru klientu un aptuveni 50% darbinieku jeb vairāk nekā 8000 sociālo centru klienti un 2700 darbinieki. Ministru kabineta apstiprinātajā prioritāro grupu sarakstā mediķi tiek vakcinēti ar pašu augstāko prioritāti, kam seko SAC darbinieki un klienti, ņemot vērā, ka abu šo grupu cilvēki ir pakļauti visaugstākajam inficēšanās riskam.