Ziņas

Sabiedrība

Sākusies skatu torņa būvniecība Cīrulīšos

Darbi sākas. Žagarkalna virsotnē tiek ieurbti pāļi topošajam skatu tornim, kas visos gadalaikos ļaus baudīt apkaimes krāšņās ainavas.Foto: Jānis Gabrāns

Žagarkalnā šobrīd sastopami ne tikai slēpotāji, bet arī būvnieki. Sākusies iecerētā skatu torņa būvniecība.

Jau rakstīts, ka Latvijas – Krievijas partnerattiecību programmas ietvaros, kas paredz sadarbību vides izglītības ar Rūjienas pašvaldību un divām pašvaldībām Pleskavas apgabalā Krievijā, Cīrulīšos taps skatu tornis un Zaļā klase, kurā plānotas dabas un vides nodarbības, kā arī būs redzami visu projektā iesaistīto partneru pētījumi.

Cēsu novada pašvaldības projektu vadītāja Inta Ādamsone stāsta, ka būvniecības sākums iekavējies: “Sākotnēji bija cerēts, ka būvniecību varēsim veikt pagājušajā vasarā, lai darbi nepārklātos ar slēpošanas sezonu, bet, kā jau nereti gadās, iepirkums iekavējās. Būvnieku piedāvājumi bija dārgāki, nekā sākotnēji plānots; kamēr pašvaldība atrada iespēju, kā piesaistīt papildu finansējumu, laiks pagāja. Ņemot vērā, ka tornis būs vairāk nekā 20 metrus augsts un tiek būvēts uz pāļiem, bija jāveic papildu ģeoloģiskā izpēte, kas arī procesu paildzināja. Tagad pauze aiz muguras un darbi sākušies. Pāļi ieurbti, top torņa metāla būvkonstrukcijas, to montāža neaizņems pārāk ilgu laiku.”

Plānots, ka maija beigās vai jūnija sākumā skatu torni varētu nodot apmeklētāju rīcībā. Kā vēstīts, pašvaldība par atbilstošāko vietu šāda skatu torņa būvniecībai izraudzījās Žagarkalna virsotni, kas šajā Gaujas pusē ir krasta augstākais punkts un ļauj vislabāk pārskatīt apkārtni. Vieta tika noteikta, izvērtējot ar dronu palīdzību uzņemtās fotogrāfijas. Tornī, kas bez maksas būs pieejams ikvienam interesentam, tiks uzstādīts augstas jutības teleskops, kas ļaus tuvplānā aplūkot augus un putnus.

Uz torņa jumta atradīsies sau­les paneļi, plānots, ka tie nodrošinās elektrību torņa izgaismošanai diennakts tumšajā laikā. Saules paneļi būs arī trijās citās vietās, tiks salīdzināts, cik daudz elektrības katrā vietā tie saražos.

I. Ādamsone atklāj, ka pārējo trīs projektā iesaistīto pašvaldību projekti tikuši tālāk, tur būvdarbi tuvojas noslēgumam. Skatu torņi taps arī abās Krievijas pašvaldībās, bet Rūjienā pie Rūjas izveidota skatu platforma, jo tur mērķis ir zemūdens pasaules vērošana Rūjas upē.

Visās četrās vietās būs Zaļās klases, tajās varēs darboties skolēni, analizējot dabas pētniecībā iegūto informāciju, salīdzinot laika apstākļus un augu valsti katrā no projektā iesaistītajām vietām. Visas vietas būs digitāli saistītas, katrā varēs pieslēgties citiem torņiem un skatīt apkārtnes ainavas.

I. Ādamsone stāsta, ka Cī­rulīšos Zaļā klase jau izveidota: “Telpa 100 kvadrātmetru platībā jau būtu gatava uzņemt apmeklētājus, bet vēl jāgaida līdz visa projekta pabeigšanai. Plā­nojam, ka šajās telpās Zaļā klase atradīsies līdz brīdim, kad netālu tiks uzbūvēts Kosmosa centrs, tad klasi pārcels uz centra ēku, jo tā iederas centra piedāvājumā.”