Ziņas

Sabiedrība

Sakopšanas darbi Amatas takā

Draudīgie koki. Vides pārvalde ziņo, ka drīzumā Amatas takā tiks izzāģēti vairāki desmiti bīstamo koku.Foto: Monika Sproģe

Dabas aizsardzības pārvalde janvārī informēja sabiedrību, ka līdz pat marta vidum apmeklētājiem būs slēgta Zvārtes ieža dabas taka Gaujas nacionālajā parkā un šis ģeoloģiskais dabas piemineklis būs apskatāms tikai no Amatas upes pretējā krasta.

Pārvaldē klāsta, ka takas kopējais garums ir 15 km un pašlaik takas posmā no Veclauču tilta līdz Melturu tiltam takas malas ir izzāģētas, nepaveiktie darbi palikuši tikai 800 metros tā dēvētajā “Meža mātes takas” posmā, kas atrodas aiz kājnieku tilta pāri Amatas upei. Plānotajā laikā iecerēts novākt bīstamos kokus, kas apdraud apmeklētāju drošību un dabas tūrisma infrastruktūru.

Dabas aizsardzības pārvaldes Vidzemes reģionālās administrācijas Administratīvās daļas direktora vietnieks Mārtiņš Zīverts “Druvai” pavēstīja: “Ņemot vērā, ka valstī noteikta zināma procedūra, kas šādos objektos jāievēro – iestigošanas atļaujas nokārtošana, izsole, pēc tam realizācija -, tas prasa laiku, bet ceram, ka viss notiks raiti un drīz varēsim uzsākt sakopšanas darbus. Šobrīd draudīgos kokus nezāģē, jo, kā jau minēju, kārtojam atļaujas, rīkosim publisko izsoli un tikai tad pēc rezultātiem sapratīsim, vai mums ir izdevies atrast kādu, kurš gatavs šos darbus īstenot. Ja viss neies, kā iecerēts, Dabas pārvaldei šie darbi būs jāveic pašai. Ja darīsim paši, tad drīzumā novāksim tikai bīstamos kokus, visticamāk, ka nozāģēto ārā nevilksim, bet gaidīsim līdz vasaras otrai pusei, rudenim, kad atkal būs pieļaujami mežsaimnieciskie darbi.” Tiek lēsts, ka sakopšanas darbu rezultātā tiks izzāģēti vairāki desmiti draudīgo koku.

Kad bīstamie koki būs izstrādāti, uzstādīs arī aizsargbarjeras. “Šobrīd mums raizes sagādā nesankcionētā kustība takā. Tā apdraud arī iezi,” uzsver M. Zīverts.

Sociālajos tīklos parādījušās fotogrāfijas, kurās pārgalvīgie stāv uz pašas “ieža cepures”, izbradājot un noplicinot augsnes virskārtu. Acīmredzot te nelīdz ne skaidrošana, ne aizliegumi. Tā kā līdzšinējās barjeras neattur pārgalvīgos skaistāko bilžu meklētājus no rāpšanās tām pāri, staigāšanu pa vietām, kur nedrīkst, nākotnē iecerēts ieviest apmeklētājiem grūtāk pārvaramus šķēršļus, piemēram, audzēt mežrozīšu dzīvžogu.

Par provizoriskām izmaksām esot grūti runāt, jo viss atkarīgs no tā, vai izdosies piesaistīt darbu īstenotāju. Tāpat vēl nav barjeras vai žoga izbūves aprēķina, to varēs veikt pēc bīstamo koku izzāģēšanas, secinot, kāda situācija radusies. Taču, ja uzstādīs koka sētu, tad tie varētu būt 18 -25 eiro par metru, ja jāgādā mežrozīšu stādi, izmaksas būs citas. Ja laika apstākļi darbam saglabāsies labvēlīgi, tos iecerēts pabeigt līdz marta vidum, bet nepieciešamības gadījumā termiņš varot tikt pagarināts.

Dabas draugiem joprojām ir iespējams izmantot atpūtas vietas un izstaigāt Amatas ģeotaku, kuras sākums ir pie Vidzemes šosejas Melturos un kura vijas pa Amatas upes labo krastu līdz pat Veclauču tiltam, dodot iespēju apskatīt gan Ainavu krauju, Dzilnas iezi, gan Dolomīta krauju un citus ievērojamus ģeoloģiskos pieminekļus.