Ziņas

Sabiedrība

Sakopj apkārtni un rada jaunas vērtības

Padarīts daudz laba. Skujenes pagastā talcinieki ieradās, lai gar Amatas upi iekoptu pārgājiena taku un sakoptu senlietu muzeja apkārtni.Foto: no albuma

Skujenes pagastā kopā ar Lailu un Guntaru Zeili Lielās talkas dienā talkoja ne tikai daudzi Skujenes pagasta ļaudis, bet arī interesenti no Cēsīm, Valmieras un Dzērbenes. Zeiļu ģimene Skujenē atklājusi seno lietu muzeju un Lielajā talkā kopa gan muzeja ēkas apkārtni, gan piepildīja vēl kādu ieceri.

“Mums ideju ir daudz. Viena no tādām – izveidot pastaigu dabas taku gar Amatas upi līdzās muzejam. Aiz krūmiem nevar pamanīt, ka te tek upīte. Esam nolēmuši izcirst vecos kokus, izzāģēt krūmus un gar upi iekopt pastaigu taku. Priecājos, ka atbrauca tik daudz talcinieku,” saka L.Zeile un bilst, ka jaunākajai talciniecei ir trīs gadiņi, bet vecākajai dāmai 81.


“Gados vecākajiem ir tik liels darba spars, ka jaunie tik paskatās un darbojas līdzi. Slinkošanai šodien vietas nav. Priecājos, ka cilvēki atbalsta mūsu ideju un, lai arī skaidrs, ka šodien visus darbus nepaveiksim, tomēr tiks izdarītas pirmās lietas,” saka L.Zeile un bilst, ka tiks sagatavota upes mala, lai tālāk jau iekoptu pārgājiena taku. Dienas laikā izzāģētie krūmi jau sadedzināti. Teritorijā savākti atkritumi.

Talkā līdzi rosījās arī Skujenes pagasta pārvaldes vadītāja Vita Demešenkova, kura norādīja, ka novērtējama ir jebkura jauna ideja.

“Prieks jau ir par katru skujenieti, kurš ikdienā strādā, rosās un darbojas mūsu pagasta un novada attīstības labā. Priecājos arī par visiem tiem skujeniešiem, kas šodien strādā pie savām mājām vai citviet. Lielā talka ir lielisks iemesls kaut ko kopā darīt. Aizvien cilvēkus vieno talkas noslēguma lielais zupas katls un sarunas. Tāpat bija arī pie Skujenes senlietu muzeja,” bilda V. Demešenkova. L. Zeile talkas noslēgumā atklāja, ka jau vasarā plānots atklāt iecerēto pastaigu maršrutu.

“Iespējams, aicināsim visus uz vēl vienu talku, bet no solītā jebkurā gadījumā vairs atkāpties nevaram, un šogad pastaigu taka jāatklāj,” smaidot sacīja L. Zeile.

Cītīgi talcinieki bija arī Nītaures pagastā, kur organizācija “Nītaureņi” aicināja visus kopt hokeja laukuma teritoriju. Organizācijas vadītājs Mārtiņš Šteins “Druvai” norādīja, ka talkas laikā tika savākti trīs lieli maisi ar atkritumiem un trīs ugunskuros tika dedzināti sausie zari, pērnā gada lapas.

“Uz Lielo talku pie mums ciemos bija ieradušies arī viesi no Borisa un Ināras Teterevu fonda. Izdarījām daudz laba, turklāt ne tikai sakopām apkārtni, bet uztaisījām arī divus jaunus soliņus. Priecājos, ka talkā piedalījās dažādu paaudžu cilvēki, tas vienmēr vieno un satuvina,” bilda M. Šteins, sakot, ka Lielā talka nav vienīgā. Pērn hokeja laukuma sakopšanai un labiekārtošanai tika rīkotas piecas talkas, šogad bija pirmā un būs vēl, jo vēl daudz ko darīt un labiekārtot.

Savukārt Līgatnē notika starptautiska talka. Līgatnes dabas takās talkas dienā varena rosīšanās notika lāču vecajā voljerā. Tur plecu pie pleca strādāja Latvijas armijas karavīri, zemessargi, jaunsargi no Lielvārdes, Ādažiem un Cēsīm, ASV karavīri, kuri dislocēti Ādažu poligonā, kā arī ASV vēstniecības Latvijā darbinieki.


Kā pastāstīja Līgatnes dabas taku vadītāja Inta Lange, talcinieki no ASV pieteikušies paši, jo viņiem brīvprātīgo darbs esot lielā cieņā: “Bijām priecīgi par šo piedāvājumu, jo darba te ļoti daudz un saviem spēkiem visu paveikt nevaram. Ar Cēsu zemessargiem un Instruktoru skolu mums arī iepriekš bijusi sadarbība, bet tik plaša starptautiska mēroga talka notiek pirmo reizi. Talkas laikā gribam demontēt lāču veco voljeru un savu laiku nokalpojušo lāču taku. Te ir skaista vieta ar smilšakmens atsegumu, strautu, bet baudīt ainavu traucē elementi, kas palikuši no vecā voljera. Ar tehniku te iebraukt nevar, jo ir strauts, tāpēc vajadzīgs spēcīgu roku darbs. Redzot, cik aktīvi un profesionāli viņi strādā, rodas pārliecība, ka visu iecerēto izdosies paveikt. Šis būs liels ieguvums dabas takām.”

Aizvadītajā nedēļā šī nebija vienīgā talka Līgatnes dabas takās. Nedēļas vidū tur strādāja aptuveni 30 ASV kuģa “USS Donald Cook” jūrnieki, kuri staltbriešu voljerā demontēja briežu veco barotavu, kā arī ieraka jaunus informācijas norāžu stabus.