
Teritorijā pie Cēsu robežas, Rīgas ielā 90, redzama rosība, sākusies mūsdienīga un daudzfunkcionāla, Vidzemē šāda veida lielākā sociālo pakalpojumu centra būvniecība.
Centrs paredzēts bērniem ar funkcionāliem traucējumiem un pilngadīgām personām ar garīga rakstura traucējumiem. Mērķis – izveidot pakalpojumu sistēmu, kas sniedz atbalstu personai, kurai ir ierobežotas spējas sevi aprūpēt, veicinot iekļaušanos sabiedrībā un neatkarīgu dzīvi, lai cilvēks spētu dzīvot mājās, ģimeniskā vidē. Centra būvniecība un jaunu sociālo pakalpojumu izveide ir daļa no deinstitucionalizācijas norises Cēsu novadā.
Būvdarbu līgums slēgts ar SIA “Sanart”, būvuzraudzību veiks SIA “Marčuks” un būvdarbu autoruzraudzību nodrošinās būvprojekta izstrādātājs SIA “Rīgers”. Valmieras uzņēmums SIA “Sanart” jau darbojies vēsturiskajā Cēsu rajonā, tai skaitā veicot remontus Cēsu klīnikā un uzbūvējot sporta zāli Raunas vidusskolā. Projektu vadītājs Indulis Pirīts, informējot par darbiem objektā Cēsīs, teic: “Projekts ir vizuāli un dizainiski sarežģīts, viss tagad sākas no nulles cikla, ejam uz priekšu soli pa solim. Esam ieguldījuši laiku, lai izstudētu projekta dokumentāciju, izietu visām niansēm cauri, lai būtu skaidrs plāns, kā galarezultātā viss izskatīsies. Jebkura objekta uzbūvēšana zināmā mērā ir izaicinājums, lai īstenotu arhitekta ieceri un realizētu to, kas uzlikts uz papīra. Tā kā termiņš ēkas celtniecībai ir īss, būs jāiespringst, lai iekļautos laikā. Tas prasīs lielu darbu precizitāti, bet darīsim visu, kas mūsu spēkos, lai iekļautos termiņos un objektu nodotu laikā. Tagad mūsu uzdevums ir līdz ziemai ēku uzcelt tik tālu, lai tā būtu zem jumta. Vēlamies darbu izdarīt tā, lai prieks ir gan pasūtītājam, gan cēsniekiem, gan mums pašiem – gandarījums par paveikto.”
Cēsu novada pašvaldības aģentūras “Sociālais dienests” vadītāja Iveta Sietiņsone norāda, ka pēc plāna sociālo pakalpojumu ēkai jābūt gatava līdz nākamā gada 15. aprīlim: “Pēc tam vēl centrs jāiekārto, ļoti ceram, ka no nākamā gada otrā pusgada centru jau varēsim atvērt! Lai arī 1. jūlijs ir ļoti optimistisks termiņš, ceram uz labāko.”
“Druva” jau rakstīja, ka centrā pieejamie pakalpojumi būs veidoti tā, lai palīdzētu veiksmīgi integrēt sabiedrībā cilvēkus, kuri līdz šim tikuši ievietoti aprūpes iestādēs, nošķirti gan no ģimenēm, gan pārējās sabiedrības. Ēkā plānots nodrošināt piecus sabiedrībā balstītus pakalpojumus: dienas aprūpes centra pakalpojumu bērniem ar funkcionāliem traucējumiem; atelpas brīža pakalpojumu bērniem ar funkcionāliem traucējumiem; dienas aprūpes centra pakalpojumu personām ar garīga rakstura traucējumiem; specializēto darbnīcu pakalpojumus personām ar garīga rakstura traucējumiem; sociālās rehabilitācijas un atbalsta centra pakalpojums, kas ietver vairākus pakalpojuma veidus, kā, piemēram, deju un kustību, mākslas, un mūzikas terapija, fizioterapeita, masiera, psihologa, psihoterapeita, logopēda pakalpojumi, kā arī sensorās istabas pakalpojums.
Kopējais projekta finansējums ir 1 593 152,02 eiro, tai skaitā Eiropas Reģionālās attīstības fonda (ERAF) finansējums 901 606,05 eiro, valsts budžeta finansējums 42 614,48 eiro, pašvaldības finansējums 569 527,44 eiro. Projektu plānots īstenot līdz 2021.gada 2. oktobrim.