Ziņas

Sabiedrība

Sākas pavasara lauku darbi

Lai laba raža. Apžuvušajos ziemāju laukos lauksaimnieki steidz izsēt minerālmēslojumu.Foto: Māris Buholcs

Laukos sākušies pirmie pavasara darbi – ziemāju virsmēslošana. Cēsu puses augkopības saimniecībās gatavojas labības virsmēslošanai un jaunās sezonas sējai. Kaut tehnika lauku darbiem sagatavota, situācija katrā saimniecībā citāda, tāpat kā lauku stāvoklis. Raunas zemnieku saimniecības “Krastiņi” saimnieks Ivars Grahoļskis saka, ka nupat ir īstais laiks, lai dotu ziemājiem virmēslojumu, lai arī lauki šur tur vēl mitri, ilgāk nav, ko gaidīt, citādi zeme būšot stipri apžuvusi un var iznākt, ka šim darbam jau ir par vēlu. I. Grahoļskis kā vienmēr enerģisks: “Man ir 60 ha ziemāju, virsmēslošana ir divu dienu darbs. Protams, dažviet uz lauka vēl nevar uzbraukt, pagaidām strādāsim tur, kur tehnika negrimst. Kādu dienu pagaidīsim, kad apžūs pārējie tīrumi, un darbosimies tajos.”

Arī Vladimirs Uzulēns no Pārgaujas novada zemnieku saimniecības “Virši” saka, ka lauku virsmēslošana būs no tuvākajiem darbiem darāmo darbu sarakstā: “Protams, ziemāji jāmēslo. Manā saimniecībā nav daudz, tikai kādi 15 ha labības, bet jau vakar braucu palīgā kaimiņiem šo to piepalīdzēt. Uzarot mazdārziņus, varu teikt, ka zeme kopumā laba, tomēr vietās, kur sauli aizēno koki, vēl ir ledus. Kas attiecas uz lielajiem laukiem, tur jau var braukt virsū, par nogrimšanu nav jāuztraucas. Apsekojot savus ziemājus, pārliecinājos, ka situācija dažāda, vietām ļoti labi, vietām nu tā ir, kā ir. Ziemas kvieši paši par sevi ir jūtīga kultūra, ar to jārēķinās, taču nesūdzos. Savus laukus mēsloju ar NFK 16. Slāpekli vajag, bet šajā kombinācijā ir arī fosfors un kālijs, tāpēc tas tāds labāks, pavasarim piemērotāks minerālmēslojums.”

Valters Dambe, Stalbes pagasta “Kalnmuižas” saimnieks, teic, ka vēl virsmēslošanas darbus nav uzsācis, jo svētdien, apstaigājot savu zemīti, secinājis, ka uz laukiem pagaidām vēl par mitru, turklāt firma kavējas ar minerālmēslojuma piegādi.

“Zeme nožuvusi nevienmērīgi, ir sausākas vietas, bet daudzas vietas vēl ir par slapjām. Toties gribētu teikt, ka ziemāji šogad ļoti labi pārziemojuši, pat labāk nekā pagājušajā gadā. Mums kopā ar dēlu ir 15 ha labības. Audzējam tritikāli un ziemas rudzus. Varam pagaidīt, jo laikapstākļi mainās katru dienu, kad pienāks īstais brīdis, ķersimies pie darba. Virsmēslošana prasīs vien dažas stundas, tāpēc nav tik saspringta situācija kā lielsaimniekiem,” teic. V. Dambe.