No šodienas sākas lašu un taimiņu nārsta periods, tāpēc visu oktobri un novembri Valsts vides dienesta (VVD) inspektori pastiprināti kontrolēs upes, kurās šīs zivis nārsto, aģentūru LETA informēja VVD pārstāve Jūlija Ņikitina.
Vides inspektori galveno uzmanību pievērsīs savvaļas lašu nārsta vietām Gaujā, Salacā, Ventā un to baseina upē. Lai veiksmīgāk spētu aizsargāt zivis to nārsta laikā, ir plānots palielināt inspekciju skaitu reģionos, piesaistīt papildspēkus no pašvaldībām, Valsts policijas un Zemessardzes, kā arī sadarboties ar Dabas aizsardzības pārvaldi un sabiedriskajiem vides inspektoriem.
VVD ģenerāldirektores vietniece Zvejas kontroles departamenta direktore Evija Šmite skaidro, ka savvaļas laši pirmos dzīves gadus pavada Latvijas upēs un tā ir unikāla, vairāku tūkstošu gadu laikā dabiskajiem apstākļiem pielāgojusies populācija. “Nārsta laiks ir sevišķi jutīgs periods lašveidīgajiem, kad tie kļūst vieglāk pieejami zivju ikru un gaļas kārotājiem. No viena lašu pāra pēc gadiem upē atgriežas ap 50 jaunu lašu, tāpēc nelikumīga lašu iegūšana to nārsta laikā ir kas vairāk par vienas zivs iznīcināšanu,” pauž Šmite.
Aplēsts, ka Latvijas upēs dzīvo tikai ap 10% līdz 15% dabīgā nārsta lašu, pārējie ir zivjaudzētavās audzētie un ielaistie laši. Ja lašu dabīgā populācija tiks iznīcināta, to vairs nebūs iespējams atjaunot, norāda speciālisti.
Pagājušā gada oktobrī un novembrī, salīdzinot ar 2013.gada šo pašu laika periodu, samazinājies makšķerēšanas un zvejas noteikumu pārkāpumu skaits, taču zaudējumi videi par lašu un taimiņu ieguvi to dabiskā nārsta laikā palielinājušies teju divkārt – no 17 681 eiro līdz 30 578 eiro. Pēdējo divu gadu laikā arī pieaudzis izņemto un konfiscēto zvejas un makšķerēšanas rīku skaits tieši lašu un taimiņu ķeršanai. 2013.gada oktobrī un novembrī izņemti 692 makšķerēšanas un zvejas rīki, no tiem konfiscēti 527, savukārt 2014.gadā šajā pašā laika posmā izņemti 764, bet konfiscēti 657 makšķerēšanas un zvejas rīki.
Lašu un taimiņu ieguves lieguma laiks ir no 1.oktobra līdz 30.novembrim. Izņēmums ir Daugava un Buļļupe, kur to populāciju veido no zivjaudzētavām ielaistie laši un taimiņi, kā arī licencētās makšķerēšanas vietas, kur šo zivju ieguve ir atļauta, iegādājoties licenci.
Zivju resursiem nodarītā zaudējuma apmērs par vienu nelikumīgi noķertu lasi ir 715 eiro, kas tiek piemērots papildus sodam par makšķerēšanas un zvejas noteikumu pārkāpumiem.