Ziņas

Sports

Sākas izšķirošie notikumi cīņā par punktiem Tokijai

Ceļā uz Tokiju. Latvijas labākā BMX braucēja Vineta Pētersone pirmajos divos Pasaules kausa posmos centās atgūt sacensību garšu, kas zudusi ieilgušās pauzes rezultātā. Foto: no albuma

Ar pirmajiem diviem posmiem Itālijas pilsētā Veronā sākusies sezona Pasaules kausa BMX superkrosā.

Sacensības sportisti un līdzjutēji gaidījuši ar lielu nepacietību, jo pirmie četri no kopumā astoņiem Pasaules kausa posmiem iekļauti Tokijas Olimpisko spēļu kvalifikācijas sacensību skaitā. Šajos posmos kļūs zināms, kuriem Latvijas vadošajiem BMX braucējiem/ braucējām izdosies kvalificēties olimpiskajām spēlēm.
Pirmie divi posmi notika Veronā, kur pirms nedēļas norisinājās divi Eiropas kausa posmi, tiesa, tad elites grupās sacensības tika pārtrauktas slikto laika apstākļu dēļ. Šoreiz viss bija kārtībā un varēja noskaidrot vietu sadalījumu.

Jau rakstīts, ka uz vietu Olimpiskajās spēlēs pretendē arī divi mūsu puses BMX braucēji: Helvijs Babris (AKSSC/ Val­miera; BMX klubs “Valmieras puikas”) un Vineta Pētersone (AKSSC/ Valmiera; BMX klubs “Silvas Ziķeri”).

Kopumā sacensībās Latviju pārstāvēja septiņi sportisti, trīs no viņiem U23 grupā.

Vīriem elites grupā H. Babrim šoreiz sacensības neizvērtās tik veiksmīgi, kā, droši vien, tika cerēts. Pirmās dienas sacensībās pirmo kārtu izdevās pārvarēt, tajā Helvijs finišēja ceturtais, kvalificējoties 1/16 finālam. Tajā braucējs pusdistancē vēl bija labāko vidū, diemžēl sekoja kritiens, kas pārsvītroja cerības tikt nākamajā kārtā. Līdz ar to posma kopvērtējumā 61.vieta un tikai četri kvalifikācijas punkti.

No Latvijas braucējiem šoreiz labāk veicās Kristenam Krīgeram, kurš iekļuva pusfinālā, finišējot piektais un posmā ieņemot augsto 13. vietu, kas deva viņam 55 ieskaites punktus, kā arī svarīgus punktus Latvijai nāciju vērtējumā.

Dāmu elitē V. Pētersone pirmajā kārtā finišēja ceturtā, iekļūstot ceturtdaļfinālā. Tajā neizdevās starts, braucēja nonāca pēdējā vietā, arī centieni situāciju uzlabot nedeva rezultātus, un finišā – septītā vieta, netiekot pusfinālā. Posma kopvērtējumā 27.vieta un 30 kvalifikācijas punkti.

Jau nākamajā dienā notika Pasaules kausa otrais posms, arī tajā pirmo posmu H. Babris pārvarēja sekmīgi, savā braucienā finišējot trešais. Taču 1/16 arī šoreiz netika pārvarēts. Lai gan pats brauciena sākums bija sekmīgs, finiša līniju viņš šķērsoja pēdējais.

Dāmu elitē Vineta arī šoreiz palika aiz pusfināla, lai gan pietrūka pavisam nedaudz, savā 1/4 fināla braucienā viņa finišēja piektā. Posma kopvērtējumā viņai 19.vie­ta un 40 kvalifikācijas punkti.

“Druvai” izdevās sazvanīt V. Pētersoni lidostā pirms sportistes došanās uz Dienvidameriku, lai gatavotos nākamajiem Pasaules kausa posmiem, kas maija beigās notiks Kolumbijas pilsētā Bogotā.

Sportiste atklāja patīkamu ziņu, ka nedēļu pirms Pasaules kausa sākuma mainīti olimpiskie kvalifikācijas kritēriji, kas nozīmējot, ka Latvijai dāmu konkurencē viena vieta ir iegūta. Tā kā Vineta šobrīd nenoliedzami ir Latvijas labākā BMX braucēja, vieta pienākas viņai. Protams, vienmēr jāatceras teiciens “Nesaki hop, pirms neesi pārlēcis”, jo oficiāli kvalifikācijas rezultāti tiks paziņoti vien pēc nākamajiem Pa­saules kausa posmiem.

Arī Vineta saka, ka šī ziņa nenozīmē, ka tagad sacensībās nav sevi pilnībā jāatdod: “Tas varbūt noņem kādu papildu slogu, un tagad sacensības var izmantot, lai audzētu pieredzi gada lielākajam notikumam. Pirmie Pasaules kausa posmi parādīja, ka lielā pauze tik augsta līmeņa sacensībās atstājusi jūtamu iespaidu. Lai cik intensīvi treniņi, sacensību spriedzi tajos nevar gūt. No pirmajiem posmiem bija cerēts noteikti vairāk. Pirmā diena bija īpaši smaga, otrajā jau vismaz braukšanas ziņā bija vieglāk, arī treneri pēc otrās dienas atzina, ka progress manā sniegumā bijis jūtams. Ieilgusī pau­ze darīja savu, nezinājām arī, kādā formā ir citas sportistes, ko viņas darījušas, šī beidzot bija iespēja samērot spēkus, redzēt konkurentes.”

Pirms dažām nedēļām Vineta sociālajos tīkos bija dalījusies ar bēdīgu ziņu, ka nozagts viņas jaunais sacensību ritenis. Uz jautājumu, vai arī tas ietekmēja sniegumu, braucēja stāsta, ka nē, jo ritenis bijis tikko sagatavots, lai sāktu braukt, taču tik vien sanācis, kā papriecāties ar acīm.

Līdz nākamajiem Pasaules kausiem laiks Dienvidamerikā tikšot veltīts treniņiem. Vineta stāsta: “Pirms ziņas saņemšanas par iekļūšanu Olimpiskajās spēlēs vēl plānojām, ka punktu gūšanai aizvadīšu kādas sacensības, bet tagad laiks tiks veltīts aklimatizācijai un treniņiem, lai nākamajos divos Pasaules kausa posmos parādītu labāku sniegumu.”
Viņa arī norāda, ka Latvijas izlases puišiem Bogotā gaidāma ļoti sīva cīņa, lai iekļūtu Olimpiskajās spēlēs: “Bogotā trase ir ļoti sarežģīta, un jāņem vērā, ka BMX liela nozīme ir veiksmei.”