Ziņas

Sabiedrība

Sākas Dziesmu svētku sezona

Mēģinājumam gatavi. Cēsu koru apriņķa virsdiriģents Mārtiņš Klišāns gandarīts - kopmēģinājumā zāle pilna. Arī vīru rindas nav retas.Foto: Sarmīte Feldmane

Cēsu koru apriņķa jauktie un vīru kori satikās pirmajā šīs sezonas kopmēģinājumā. Gan koristi, gan diriģenti atzina, ka šis ir īpašs gads, jāstrādā daudz, jo katrs vēlas nokļūt Dziesmu svētkos, dziedāt Mežaparka estrādē.

Apriņķa koru virsdiriģents Mārtiņš Klišāns bija gandarīts, ka tik daudzi sabraukuši uz kopmēģinājumu, ka starp dziedātājiem arī daudz vīru. “Vai tā ir Dziesmu svētku vilkme?” jautāja Mārtiņš Klišāns un atgādināja, ka jāstrādā būs daudz. Bet tas koristus nebaida.

Raunas pagasta kora diriģentes Sarma Bērziņa un Dace Ābrama pastāstīja, ka kolektīvā iesaistījušās jaunas koristes, arī pāris puišu. “Kā vienmēr ceram, ka vēl kāds piebiedrosies. Tie, kurus pazīstam, arī dziedātāju draugi, ir uzrunāti. Tie, kuri gribējuši, jau atnākuši,” pastāstīja diriģente Dace. Var vien piebilst, ka, salīdzinot ar citiem mazajiem lauku koriem, Raunas jauktajā korī vīri nav skaitāmi uz vienas rokas pirkstiem. “Kora dziedāšana ir smags darbs. To saprot, kad atnāk uz kori. Ne katrs iztur, kurš paliek, būs korim uzticīgs,” pārdomās dalījās diriģente Sarma. Raunas jauktajam korim šī sezona labi zināma. Līdztekus svētku obligātā repertuāra apguvei paredzēti vairāki koncerti gan Blomē un Jaunpiebalgā, gan Līgatnē, gan kopkoncerts ar draugiem Raunā.

Otro sezonu jaunu diriģentu vadībā uzsākusi Cēsu “Beverīna”. “Mums ir vairāki jauni koristi, viņi gatavi nopietni strādāt. Koris kļūst jaunāks, par to prieks,” sacīja kora prezidente Aiva Zirne un atzina, ka Dziesmu svētkus vienlīdz nepacietīgi gaida gan pieredzējušie, gan jaunie dziedātāji.

Līgatnes jauktā kora koriste Aija Andersone ar lepnumu pastāstīja, ka korī vīri stāv divās rindās, tā sen nav bijis. Un katrā balsī nav tikai divi dziedātāji vien.

“Korī labprāt dzied vidusskolēni, iesaistās ģimenes, kuras pārcēlušās uz dzīvi novadā. Ja koris nenoveco, tad dziesmas skan,” bilst Aija un uzsver, ka katru vasaru koris brauc uz kādu festivālu un piedalīšanās šādos pasākumos saliedē kolektīvu. Šovasar pabūts Maķedonijā.

“Visi vēlas būt Dziesmu svētkos, šis tiešām ir īpašs gads. Skatē tikai deviņas dziesmas, tas nav daudz, un koristi jau nekad nav tie, kuri čīkst,” domās dalījās Līgatnes jauktā kora diriģents Mārcis Katajs.

Jaunpiebalgas jauktā kora diriģente Māra Vīksna pastāstīja, ka kolektīvā iesaistījušies daži jauni dziedātāji. “Darba dēļ ne visi var piedalīties katrā mēģinājumā. Repertuārs ir grūts, ceļš uz svētkiem ir smags,” sacīja Māra Vīksna un izteica cerību, ka varbūt tomēr reiz mazajiem lauku koriem nebūs jādzied tās pašas dziesmas, kas labi skan un pa spēkam tikai lieliem koriem un Rīgas kolektīviem. Māra pauda satraukumu, kas notiks pēc Dziesmu svētkiem, jo tad lielais mērķis būs piepildīts. “Katrreiz pēc svētkiem ir dziedātāji, kuri no kora dažādu iemeslu dēļ aiziet. Vai būs, kas nāk vietā?” sacīja pieredzējusī diriģente. Jaunpie­balgas jauktais koris gatavo īpašu Ziemassvētku programmu, ar ko priecēs ne tikai pagasta ļaudis. Februārī iecerēts uz sadziedāšanos aicināt draugus, būs arī koncerti pie draugiem. Di­riģente uzsver, ka pašvaldība vienmēr nodrošina ar transportu ne tikai uz kopmēģinājumiem, arī koncertiem.

Cēsu koru apriņķa virsvadītājs Mārtiņš Klišāns koristiem vēlēja izturību un arī pastāstīja, kā top Dziesmu svētku estrāde, kas padarīts un kāda tā būs vasarā. Viņš arī mierināja dziedātājus: “Skatē B grupas koriem jāzina septiņas dziesmas, A grupas koriem – deviņas. Nav pamata šaubīties, ka varbūt vajadzētu piedalīties zemākā grupā. Ir dziesmas, kuras arī mēģinājumos dziedās tikai kopkoris. Skatē kopkori nevērtēs, noklausīšanās būs kopmēģinājumā,” informēja Mārtiņš Klišāns. Viņš ir Dziesmu svētku noslēguma koncerta mākslinieciskais vadītājs un virsdiriģents. Viņš pastāstīja, ka pirmo reizi Dziesmu svētku noslēguma koncertā piedalīsies arī Latvijas kordiriģentu koris. Viņi visu laiku atradīsies estrādes vidū – goda vietā -, nevis pie saviem koriem. “Šajos svētkos būs vēl citi jaunumi,” bilda svētku virsdiriģents.

“Visi bija priecīgi, ka kopmēģinājumā bija tik daudz dziedātāju. Ceram, ka katrs mēģinājums būs tikpat kupli apmeklēts,” vērtēja koru apriņķa koru koordinatore Dina Dombrovska un atzina, ka koriem šoziem jāstrādā ļoti daudz, tas patiesībā ir izaicinājums katram kolektīvam, jo ik dziesma ir jāslīpē līdz apnikumam, tikai tad var iegūt dārgakmeni. “Pirms šiem svētkiem svarīgi ir apmeklēt kopmēģinājumus. Ceru, ka neviens koris līdz pavasarim nepagurs,” atgādināja Dina Dombrovska.

Koru kopmēģinājumi notiks reizi mēnesī, tos vadīs svētku virsdiriģenti.