
Piektās lielākās Lietuvas pilsētas – Panevēžas – vadības komanda, aizvadījusi dienu Cēsīs, mājup devās ar pārliecību, ka šajā Latvijas pilsētā atgriezīsies. Panevēžas mērs Rītis Mīkols Račauskis “Druvai” sacīja, ka ir gatavs atkārtoti mērot 240 kilometrus uz Cēsīm, lai pabūtu Vidzemes koncertzālē, bet nu jau kā koncerta klausītājs. Ekskursija pa koncertzāles ēku uz viesiem atstājusi lielu iespaidu.
Šoziem Cēsu apciemojuma iemesls bijis saistīts ar izglītību. Lietuvieši dzirdējuši, ka Latvijā vairākās pilsētās darbojas bērnu zinātnes centri. Arī Panevēžas pašvaldība lolojot ieceri par tādu centru, bet, pirms to veidot, gribot noskaidrot, cik tas būs apmeklēts. Panevēžas pašvaldības darbinieki vēlējās uzzināt, vai bērnu zinātnes centrs var darboties patstāvīgi, lielā mērā sevi uzturot no biļešu ieņēmumiem, un cik lielam pirms tam jābūt pašvaldības ieguldījumam.
“Z(in)oo” centra vadītājs Pauls Irbins, izrādot visu, kas Cēsīs ir iebūvēts un izveidots divstāvu ēkā J. Poruka ielā, domājot par apmeklētājiem no 7 līdz 14 gadu vecumam, netipisko izglītības iestādi raksturoja tā: “Te darīts viss, lai rastos mazie fiziķi.” Bērns, visvairāk pusaudzis, būdams zinātkārā vecumā, kad visu gribas pataustīt, izmēģināt, izsvērt, spēlēs patiesībā apgūst fizikas likumus. Sākoties fizikas stundām skolā, bērniem atmiņā atausīs tas, ko viņš fiziski izdzīvojis.
“Ikviens skolā sastapsies ar mērvienību – kubikmetrs. Cik tas patiesībā ir liels, bērnam grūti iedomāties, ja to neredz. Mēs uzbūvējām kubikmetru – kā māju. Tajā var ietilpt ne viens vien bērns,” rādot uz četrkantainu, robotu kasti, skaidroja Pauls Irbins un viesiem jautāja, cik bērni satilpst vienā kubikmetrā. Lietuvieši, rotaļu būvi novērtējot, izteica minējumu, ka tajā satilpuši kādi 20 bērni, un šis minējums bija pilnīgi pareizs. Tas minētājus iepriecēja un ļāva sajust daļu no tā azarta, ar kādu “Z(in)oo” centrā spēlējas bērni un pusaudži – domā, uzmin un izjūt.
Viesus īpaši interesēja cēsnieku izstrādātā biļešu cenu politika. Par to stāstot, Pauls Irbins uzsvēra, ka mārketings ir rūpīgi pārdomāts. Ieejas biļete vienam cilvēkam būs lētāka, ja tiks pirkta ģimenes biļete. Cenas veidotas ar domu, ka stunda, divas bērniem liksies par maz, viņi ar prieku un aizrautību varēs pavadīt vai visu dienu. Tāpēc “Z(in)oo” telpās iekārtota arī virtuve ar ēdamtelpu, kurā var apēst ekskursijā līdzpaņemto ēdienu.
Pauls Irbins bilda, ka bērnu zinātnes centrā Cēsīs var ieraudzīt arī ģimenes no Igaunijas un Lietuvas. Panevēžas pašvaldības politiķus un darbiniekus viņš aicināja pa ceļam uz mājām apmeklēt arī “Z(in)oo” izveidoto filiāli Rīgā. “To izveidojām, domājot par apmeklētājiem no 4 līdz 10 gadu vecumam. Šis centrs, kuru nosaucām “Zili brīnumi”, ir vairāk spēlēšanās, bet Cēsīs sniedz vairāk zinātnes, mazāk izklaides.”
Lietuviešu izvaicāts, kur smeltas idejas atrakciju un stendu izgatavošanai, Pauls Irbins pastāstīja, ka daļa pieredzes gūta no skandināviem. Cēsu un tai apkārtējo pašvaldību deputātu pārstāvji, kā tagad Panevēžas viesi Cēsīs, devušies uz Zviedriju, lai redzētu, par ko var pārtapt ideja. Tad novērtētas iespējas radīt izglītības iestādi, kuru ar lielu interesi apmeklētu ne tikai savējie, bet arī ģimenes un klases no ikvienas vietas Latvijā. P.Irbins teic, ka viņam bijusi pārliecība – brauks arī no kaimiņvalstīm – , un tas tagad piepildījies.
“Z(in)oo” darbība gājusi plašumā, veidotas centra filiāles Rīgā un Daugavpilī. To visu vada biedrība “Vidzemes inovāciju un uzņēmējdarbības centrs”, ko 2010. gadā nodibināja Cēsu, Priekuļu, Vecpiebalgas, Amatas un Pārgaujas novadu pašvaldības. Nozīmīgs ieguldījums sākumā bija Eiropas Ekonomiskās zonas un Norvēģijas finanšu instrumenta granta atbalsts. Pirmie apmeklētāji Cēsīs tika sagaidīti 2011.gada 1.septembrī.
Viesus no par Cēsīm krietni lielākas pilsētas – ar teju simts tūkstošiem iedzīvotāju – Panevēžas Vidzemē pārsteidza ne tikai koncertzāle un bērnu izglītības centrs, arī Vides risinājumu institūts, jo tie visi strādā plašākā mērogā nekā tikai savas pilsētas iedzīvotājiem. Apmeklējot rekonstruēto bibliotēkas namu, pašvaldības darbinieki no Lietuvas pastāstīja, ka Panevēžā arī izveidota moderna bibliotēka, un ierosināja abu pilsētu bibliotēku darbiniekiem iepazīties. Tika izteikts ielūgums aprīlī atbraukt uz Panevēžas bibliotēkas rīkotajiem ikgadējiem tulpju svētkiem.
Cēsu novada pašvaldība ielūdza Panevēžas pilsētas pašvaldību uz Cēsu 810 gades svinībām, kas notiks jūlijā, solot, ka vasarā un vēl svētku laikā senlaicīgo pilsētu ar tās parkiem un kultūras dzīvi lietuvieši ieraudzīs pilnīgi citām acīm.