Ziņas

Sabiedrība

Saeimā iesniegti vairāk nekā 10 000 parakstu par Alūksnes slimnīcas saglabāšanu

Saeimā iesniedz parakstus par Alūksnes slimnīcas saglabāšanu Alūksnes novada domes priekšsēdētāja vietnieks Aivars Fomins Saeimā iesniedz 10 985 Alūksnes un Apes, Gulbenes un Balvu iedzīvotāju parakstus par Alūksnes slimnīcas saglabāšanu esošajā statusā.Foto: Leta

Saeimā šodien iesniegti 10 985 Alūksnes un Apes, kā arī citu kaimiņu novadu, tostarp Gulbenes un Balvu, iedzīvotāju paraksti par Alūksnes slimnīcas saglabāšanu esošajā statusā.

Alūksnes novada domes priekšsēdētāja vietnieks Aivars Fomins (Vidzemes partija) žurnālistiem sacīja, ka, neskatoties uz politiķu paziņojumiem pēc vakardienas koalīcijas sanāksmes, parakstu iesniegšana ir loģisks solis. Viņš uzsvēra, ka Alūksnes slimnīcai jāturpina sniegt neatliekamā palīdzība visu diennakti, tomēr tā būšot Saeimas izvēle, kā tieši rīkoties un to noteikt.

Paraksti iesniegti Saeimā un tika reģistrēti. Par tālāko šī iesniegumu virzību lems Saeimas Prezidijs.

Viens no iniciatīvas autoriem, Alūksnes invalīdu biedrības vadītājs Edvīns Fricis Svars iepriekš norādīja, ka “Alūksnes iedzīvotāji nebija gatavi padoties bez cīņas, paplašinot nevis veselības pakalpojumu saņemšanas iespējas, bet gan Alūksnes kapsētu”. Svars stāsta, ka parakstu vākšanas mērķis ir panākt, ka Alūksnes slimnīca turpinās sniegt neatliekamo medicīnisko palīdzību 24 stundas diennaktī, pretēji Veselības ministrijas iecerētajām 12 stundām.

Fomins un Svars skaidroja, ka Alūksnes slimnīcas reorganizācija ne tikai liegtu iespēju savlaicīgi saņemt neatliekamo medicīnisko palīdzību, kas ir tiešs apdraudējums viņu dzīvībai un veselībai, bet arī samazinātu iespējas saņemt cita veida medicīniskos pakalpojumus – Alūksnē kritiska situācija šobrīd ir arī primārajā veselības aprūpē, jo trūkst vairāku ģimenes ārstu.

Fomins un Svars arī izsaka aizdomas, ka Alūksnes slimnīcas slēgšanā, iespējams, ir ieinteresēta Veselības ministres Andas Čakšas (ZZS) padomniece Alīda Vāne, kurai pieder daļas SIA “Balvu un Gulbenes slimnīcu apvienībā”. Šī slimnīca reorganizācijas rezultātā būtu lielākā ieguvēja, jo atrodas tuvu.

LETA jau ziņoja, ka saskaņā ar “Vienotības” priekšsēdētāja vietnieka Edvarda Smiltēna teikto, pirmdien koalīcijas sadarbības padomes sēdē ar veselības ministri Andu Čakšu panākta vienošanās, ka Alūksnes slimnīca turpinās nodrošināt diennakts veselības aprūpi kā otrā līmeņa slimnīca. Līdz ar to ir noņemtas bažas par slimnīcas slēgšanu un ka Alūksnes, Gulbenes un Viļakas novadu iedzīvotāji varētu palikt bez diennakts veselības aprūpes pieejamības stundas attālumā, sacīja Smiltēns.

Čakšas biroja vadītāja Dace Preice savukārt aģentūrai LETA skaidroja, ka Veselības ministrija (VM) patlaban gatavo informatīvo ziņojumu par reģionālo slimnīcu tīklu, bet nākamais solis būs primārās aprūpes sakārtošana. Tikai tad, kad būs skaidrs, ka visās teritorijās ir adekvāts ģimenes ārstu pārklājums, tiks izvērtētas lokālās slimnīcas, tai skaitā Alūksnes slimnīca, bet pagaidām šis jautājums nav dienas kārtībā. “Viens vai otrs lēmums [attiecībā uz lokālajām slimnīcām] tiks pieņemts vien tad, kad tiks izanalizēts ģimenes ārstu tīkls,” sacīja Preisa un norādīja, ka līdz ar to pagaidām lēmuma nav.