Ziņas

Sabiedrība

Sadarbība varētu paplašināties

Pieminot tautiešus. Turcijas ārkārtējā un pilnvarotā vēstniece Latvijā Šule Eztunča pirmās vizītes laikā Cēsīs apmeklēja arī turku karavīru kapus, kur nolika ziedus. Viņu pavadīja vēstniecības darbinieki un Cēsu novada domes priekšsēdētājs Jānis Rozenbergs. Foto: Aleksandrs Abramovs

Cēsīs viesojās Turcijas ārkārtējā un pilnvarotā vēstniece Latvijā Šule Eztunča (Şule Öztunç), kura šo amatu pilda no pagājušā gada septembra.

Vizītes sākumā bija tikšanās ar domes priekšsēdētāju Jāni Rozenbergu, kurš iepazīstināja ar novadu, tā aktualitātēm, tad visi kopā apmeklēja turku karavīru kapus, kur nolika ziedus. Pēc tam vēstniece tikās ar Vidzemes koncertzāles “Cēsis” vadību, lai pārrunātu sadarbības iespējas kultūras jomā.

Kopš stāšanās šajā amatā šis bija vēstnieces otrais brauciens ārpus Rīgas. Rudenī kopā ar citiem Latvijā akreditēto diplomātisko pārstāvniecību vadītājiem viņa piedalījās Latvijas Ārlietu ministrijas rīkotajā ikgadējā reģionālajā braucienā, apmeklējot Kurzemi. Tagad pēc vēstnieces iniciatīvas notika brauciens uz Cēsīm, un sarunā ar “Druvu” Š.Eztunča pauda gandarījumu par šo iespēju: “Pirmais iespaids tiešām ir jauks, šī ir mīlīga, vēsturiska pilsēta, un galvenais, pilsēta, kas tuva mūsu sirdīm, jo te zemē guldīti mūsu tautieši. Tāpēc vizītes laikā apmeklējām turku karavīru kapus, nolikām ziedus. Man tas bija ļoti emocionāls brīdis.”

Viņa atzina, ka redz labu pamatu draudzīgām attiecībām starp mūsu valstīm, arī starp Turciju un Cēsīm, kas viņas valstī zināmas tieši šeit apbedīto turku karavīru dēļ.
Tikšanās laikā ar pilsētas mēru pārrunātas potenciālās sadarbības iespējas, tostarp iespējamās biznesa investīcijas, un vēstniece apņēmusies šo ziņu nodot Turcijas uzņēmējiem.
“Esmu pārliecināta, ka sadarbība iespējama arī kultūras jomā,” teica vēstniece. “Mēs varētu Cēsīs sarīkot kādu mūsu mākslinieku koncertu, noorganizēt Turcijas filmu nedēļu. Ņemot vērā, ka šis gads Turcijai īpaši zīmīgs, aprit simts gadi kopš valsts dibināšanas, iecerēts rīkot plašākas kultūras aktivitātes visā Latvijā, un kāds pasākums noteikti būs arī Cēsīs. Idejas ir, redzu, ka Cēsis atvērtas sadarbībai.”

Viņa atklāja, ka Turcijas vēstniecība šogad piedalīsies arī sarunu festivālā “Lampa”, pati vēstniece solās būt klāt šajā pasākumā.

Uz jautājumu, vai viss nepaliks tikai cerību līmenī, viešņa teica: “Tā kā esmu jauns vēstnieks, man ir ambīcijas paveikt ko vairāk, īpaši tāpēc, ka šis, kā jau minēts, mūsu valstij ir nozīmīgas jubilejas gads. Es varētu censties ieinteresēt kādu Turcijas pašvaldību ciešākai sadarbībai ar Cēsīm, jo tiešie sakari ir daudz svarīgāki un var nest labākus rezultātus. Ir skaidrs, ka kultūras un mākslas aktivitātes noorganizēt vieglāk nekā ekonomiskās. Re­zultātus, kas no iecerēm realizēsies, noteikti redzēsim šajā gadā.”

Vēstniece sola, ka sakarā ar valsts simtgadi šogad par Turciju, tās kultūru dzirdēsim vairāk. Svētkus plaši atzīmēt plāno ne tikai Turcijā, bet visā pasaulē vēstniecības rīkos programmas, lai iepazīstinātu ar valsts vēsturi, kultūru, sasniegumiem. Un kāda no programmām pilnīgi noteikti būs Cēsīs.

Š. Eztunča ir pārliecināta, ka šis noteikti nebūs vienīgais Cēsu apmeklējums. Būs jau minētā klātbūšana “Lampā”, bet viņa, visticamāk, kādreiz atbraukšot arī kādā nedēļas nogalē.
“Pluss, ka Cēsis ir tuvu Rīgai, ar mašīnu ātri var atbraukt. Kat- rā ziņā ātrāk nekā Stambulā no vienas pilsētas malas nokļūt uz otru,” ar smaidu piebilda vēstniece.