Ziņas

Sabiedrība

Ruckas objekti pilsētā

Neparasts afišu stabs. "Ruckas ziņneša" uzstādīšana Rožu laukumā, Cēsu vecpilsētā.Foto: Māris Buholcs

Pagājuši divi gadi, kopš līdzās Cēsu Valsts ģimnāzijai un Cēsu sporta hallei – Piebalgas ielas pretējā pusē – darbojas Ruckas mākslas rezidenču centrs. Sarunās ar cēsniekiem nereti izskan arī tāds jautājums – kur tā Rucka Cēsīs atrodas?

Daļa pilsētnieku nav vēl ievērojuši, ka mākslas rezidenču centrs, kas darbojas kādreizējās tuberkulozes slimnīcas ēkā, atvērts ikvienam un kalpo kā mākslas un izglītības iestāde. Tajā ik pa laikam var noskatīties izrādes un paklausīties lekcijas par ļoti dažādām tēmām. Kā piemēru var minēt Latvijā pazīstamo pavāru Mārtiņa Sirmā, Māra Jansona un Ērika Dreibanta sarīkotās lekcijas par tēmu “Latviskā garša”.

“Lai cēsniekiem nodotu informāciju par Ruckas mākslas rezidenču centra pasākumiem, īpaši par izrādēm un ikvienam atvērtajām lekcijām, vecpilsētā, Rožu laukumā, uzstādīts īpašs afišu stabs Ruckas ziņnesis. Tas veidots kā pilsētvides objekts, kurš piesaista garāmgājēju uzmanību ar neparasto formu. Oriģinālais afišu stabs vispirms sagādās pārsteigumu – kā un kam tas kalpo, bet zinātājiem, kas ikdienas gaitās nonāk šajā pilsētas vietā, palīdzēs sekot līdzi piedāvājumiem Ruckā.

Ruckas mākslas rezidenču centra veidotāji Kaspars un Ieva Gobas stāsta, ka Ruckas ziņnesis pašlaik novietots vecpilsētas centrālajā laukumā, iepretī Cēsu Sv. Jāņa baznīcai, bet ik pa laikam var atrasties arī citur pilsētā. Formā līdzīgs vēstnesis – Ruckas skatpunkts – jau kādu laiku darbojas dīķmalā pie Ruckas parka un pamanāms Vaives un Lapsu ielas krustpunktā.

“Šie pilsētvides objekti ir daļa no Latvijas Mākslas akadēmijas absolventes, cēsnieces Daces Zelčas bakalaura darba un radīti, lai cēsniekiem un pilsētas viesiem kalpotu kā norādes uz Ruckas parku. Tie vēsta par mākslas rezidenču centrā gaidāmajiem pasākumiem,” stāsta Ieva Goba. “Pagājušajā gadā ar Cēsu pašvaldības konkursa “Sabiedrība ar dvēseli” atbalstu tapa divi no iecerētajiem objektiem, kas norāda uz Ruckas parku. Tagad plānojam, ka taps arī trešā norāde. Tā atradīsies Piebalgas ielā, pie ieejas Ruckas parkā,” saka Ieva Goba. Vides objekts pie senajiem vārtiem, kas saglabājušies no muižas laikiem, tiks veidots kā ieejas portāls.