Ziņas

Sabiedrība

Ruckas muižā likvidē ugunsgrēka sekas

Talka. Aizvadītās nedēļas nogalē Ruckas rezidenču centra ugunsgrēka likvidēšanas talkā iesaistījās vairāk nekā 70 cilvēki.Foto: Māris Buholcs

Kopš ugunsgrēka Cēsīs, Ruckas rezidenču centrā, pagājis nedaudz vairāk par nedēļu, taču darbi ēkas glābšanā rit sparīgi. Lai pārrunātu darāmo, šonedēļ Cēsu novada pašvaldībā pulcējās iesaistīto pušu pārstāvji. Rezidenču centra pārstāve Ieva Goba informēja par paveikto pēc ugunsgrēka. Centra darbības atjaunošanai ierīkota pagaidu elektrības piegāde ēkas pirmajā stāvā; izveidota pagaidu apkures sistēma; atjaunota apsardzes sistēmas darbība, kā arī izveidota pagaidu darba telpa.

Nedēļas nogalē Ruckā notika talka, kurā kopumā piedalījās vairāk nekā 70 cilvēki, paveicot lielu darba apjomu.

“Talkā likvidētas ugunsgrēka sekas, veikta bīstamo konstrukciju demontāža, noņemts bojātais šīfera jumts. Talcinieki iztīrīja krāsmatas, būvgružus un ugunsgrēka dzēšanas laikā samirkušo starpstāvu pārseguma pildījumu, demontēja samirkušo ģipškartona sienu un griestu klājumu pirmajā stāvā. Kopumā izvesti 66 kubikmetri būvgružu, ēka atslogota par apmēram 30 tonnām,” informēja I. Goba.

Pašreiz tiek veidota ēkas aizsardzība pret laika apstākļiem, pārklājot jumtu ar mitrumu necaurlaidīgu materiālu. Uzsākta ziedojumu vākšana, saziedoti jau vairāk nekā 2400 eiro, kas tiek izmantoti fiziskās apsardzes nodrošināšanai, elektrības atjaunošanai, pagaidu apkures ierīkošanas izmaksām, darba drošības un individuālo aizsardzības līdzekļu iegādei un citiem izdevumiem.


Uzsāktas sarunas ar uzņēmumu “AIG” par tehniskā projekta izstrādi, vakar uzņēmuma pārstāvji apmeklēja muižu un iepazinās ar situāciju. Sadarbībā ar arhitektu Ervīnu Kraukli un “Aqua Latvia” SIA valdes priekšsēdētāju Rihardu Plato sagatavota skice un tāme sastatņu un pagaidu jumta konstrukcijai, notiek citi darbi.

Uzņēmuma “Aqua Latvia” valdes priekšsēdētājs R. Platais atzinīgi novērtēja paveikto: “Pārrunāju situāciju ar speciālistiem, kuri piedalījās Rīgas pils ugunsgrēka seku likvidēšanā, lai apzinātu problēmas, kas rodas tūlīt pēc ugunsgrēka un ilgtermiņā. Uzzinot par izvāktajiem mitrajiem būvgružiem, visi atzina, ka ar to negatīvās sekas ilgtermiņā novērstas par 60 – 70 procentiem. Veicam ēkas mikroklimata apzināšanu, uzstādot mitruma mērītājus. Jo ātrāk uzsāks pastiprinātu telpu žāvēšanu, jo ātrāk tiksim vaļā no kaitējošā mitruma, kas ir ēkā.”

Šobrīd svarīgākie veicamie darbi ir abos stāvos starpstāvu pārseguma nostiprināšana, lai atslogotu degušās jumta konstrukcijas, logu aizklāšana un teritorijas ierobežošana, kā arī pagaidu jumta uzstādīšana.

Pašvaldībā tika pārrunāts, kā iespējami ātrāk sākt pagaidu jumta uzstādīšanu, lai darbi neapstātos nebeidzamas iepirkuma procedūras dēļ. Speciālisti paskaidroja, ka ārkārtas situācijās normatīvie akti ļauj veikt vienkāršotu procedūru, un šis gadījums ir tam atbilstošs.

Pagaidu jumta izbūvei būs īpaša konstrukcija. Tas pacelsies virs esošā jumta un ļaus netraucēti veikt atjaunošanu. Pagaidu jumta noturēšanai tiks būvētas statnes blakus ēkai, lai tas nenoslogotu ēkas konstrukcijas.
I. Goba “Druvai” atzina, ka viņi jūt pašvaldības, sabiedrības atbalstu, daudzi pat nepazīstami cilvēki gatavi nākt talkā. Palīdzību piedāvājusi arī NBS Instruktoru skola.

“Ugunsgrēks centra darbībai ir ļoti nopietns trieciens. Pirms trim gadiem no pašvaldības lietošanā saņēmām ēku ar pilnīgu telpu nolietojumu. Trīs gadus organizējām vasaras skolas un citus pasākumus, bet brīžos, kad nekas nenotika, remontējām telpas. Pavasarī pabeidzām gandrīz visu plānoto, ēka bija gatava, lai tajā visu gadu varētu strādāt latviešu un ārzemju mākslinieki,” stāsta I. Goba.

Tika plānots, ka no nākamā gada februāra ik mēnesi Ruckā uzturēsies seši līdz astoņi mākslinieki. Visu nākamo gadu bija ieplānotas izstādes un mākslinieku performances, diemžēl ugunsgrēka dēļ plāni jāmaina.

Joprojām nav skaidrības par nelaimes iemesliem, kaut arī sabiedrībā klīst visdažādākās sazvērestības teorijas. Policija veic izmeklēšanu, vienīgais, kas zināms, ka ugunsgrēka naktī ieejas verandai ticis izsists logs. “Bijām šokā, kad ugunsgrēka naktī policijas pārstāvji vaicāja, vai mums pēdējā laikā draudēts, vai ir ienaidnieki. Arī apdrošināšanas sabiedrības pārstāvji vaicāja, vai ir konkurenti. Šie jautājumi liek domāt, ka notikusi ļaunprātīga dedzināšana, to mums ļoti grūti pieņemt. Nevaram iedomāties nevienu, kam mēs būtu traucējuši. Diemžēl jāatceras, ka vienu ļaunprātīgu dedzināšanu piedzīvojām, kad Lieldienu brīvdienās piedzērušies jaunieši nodedzināja parka tornīti un malkas nojumi,” atgādina I. Goba.

Teritorijas nomnieki trīs gadus centušies Ruckas parku pārveidot par vietu, kur būtu patīkami un droši atpūsties ikvienam, diemžēl piedzīvots kārtējais trieciens. Taču rezidenču centra ļaudis negrasās apstāties, jo saredz šīs vietas potenciālu un tā nozīmi pilsētā.