Ziņas

Sabiedrība

RTU Cēsu filiālē apskatāma “National Geographic Latvija” fotoizstāde “Putni Latvijā un pasaulē”

No šodienas līdz 19.februārim RTU Cēsu filiālē būs iespējams apskatīt fotoizstādi “Putni Latvijā un pasaulē”, kurā apvienoti gan Latvijas foto entuziastu un profesionāļu darbi, gan “National Geographic” krāšņās fotogrāfijas.

Kā aģentūru LETA informēja “National Geographic Latvija” koordinatore Līva Saliņa, fotoizstāde ir rezultāts Latvijas Ornitoloģijas biedrības, SIA “Cemex” un žurnāla “National Geographic Latvija” 2015.gadā uzsāktai iniciatīvai, kuras mērķis ir veicināt apkaimes putnu atpazīstamību un aizsardzību.

“Putni ir indikators dažādām dabas pārmaiņām – mainoties augu sugām un kukaiņiem kādā reģionā, mainās putnu barības bāze, kas ietekmē to migrāciju un mājošanas vietas. Šobrīd tiek novērots, ka dažu putnu sugas mājo tālāk uz ziemeļiem – tas nozīmē, ka mūsu platuma grādos tiem ir par siltu, un pie mums parādās tādas putnu sugas, kas līdz šim nav novērotas. Putni ir skaisti! To atpazīšana cilvēkiem var sagādāt estētisku baudījumu (un mazināt depresiju),” stāsta RTU Cēsu filiāles direktors Alvis Sokolovs.

“Var paveikties iegūt labu putna fotogrāfiju, tomēr, neskatoties uz tehnikas attīstību, labas putnu fotogrāfijas visbiežāk ir pacietīga darba, nevis veiksmes rezultāts. Ceru, ka konkursa dalībnieku darba rezultāts – skaistās fotogrāfijas – veicinās iedzīvotāju interesi par putniem un vēlmi rīkoties putnu aizsardzības labā. Putni fotogrāfijās mūs iepriecina, un mūsu pienākums ir rūpēties, lai tie turpinātu mūs iepriecināt arī dabā, un arī šajā gadījumā rezultāts nav atkarīgs no veiksmes,” atklājis Latvijas Ornitoloģijas biedrības valdes priekšsēdētājs Viesturs Ķerus.

Latvijas Ornitoloģijas biedrības, SIA “Cemex” un žurnāla “National Geographic Latvija” kopīgais projekts tika uzsākts 2015.gada janvārī ar fotokonkursu, kuram sešu mēnešu laikā tika iesūtītas vairāk nekā 500 Latvijā sastopamo putnu fotogrāfijas. Fotokonkursu papildināja trīs īpaši raksti žurnālā “National Geographic Latvija”: 2015. gada janvārī bija iespēja lasīt par dzelteno tārtiņu, aprīlī – par putniem Latvijas mežos, bet jūlijā – par zaļo vārnu. Rakstus rotāja Oskara Keiša, Igora Deņisova, Andra Eglīša, Aivara Petriņa un citu putnu dzīves sekotāju krāšņās fotogrāfijas.

Šā gada pavasarī projekts tiek turpināts ar fotoizstādes viesošanos Latvijas pilsētās. Izstāde jau bija apskatāma Latvijas Universitātes Botāniskajā dārzā, tirdzniecības centrā “Spice”, modes un izklaides centrā “Rīga Plaza” un Smiltenes Kultūras centrā. Pēc RTU Cēsu filiāles nākamā izstādes pieturvieta ir Cesvaine.

Izstāde apskatāma bez maksas.

“National Geographic” biedrība ir viena no pasaulē lielākajām bezpeļņas zinātniski izglītojošajām organizācijām, kuras misija ir iedvesmot, apgaismot un mācīt. Biedru atbalstītā organizācija, kas tic, ka zinātnes spēks, izpēte un stāstu stāstīšana var mainīt pasauli, ar dažādu mediju platformu, produktu un pasākumu palīdzību katru mēnesi sasniedz vairāk nekā 600 miljonus cilvēku. “National Geographic” ir finansējusi vairāk nekā 11 000 zinātniskās pētniecības, dabas saglabāšanas un izpētes projektus un atbalsta izglītojošu programmu ģeogrāfijas zināšanu līmeņa celšanai.