Ziņas

Sabiedrība

Rozes sievietēm no Valmieras

Sestdienas foto. Valmieras Zonta kluba Atzinību saņēmušās rozes - redaktore Antra Lāce, māksliniece un mākslu skolu Valmierā un Mazsalacā dibinātāja Biruta Jansone, māksliniece Anita Jansone - Zirnīte, pašvaldību darbiniece Rita Jemšika, finansiste Inese Vīksna, biedrības "Oleru muiža" vadītāja Ieva Zemīte, dzejniece Daina Sirmā. Foto: Mairita Kaņepe

Valmiera ir starp piecām Latvijas pilsētām, kurās martā sievietes atzīmē Rozes dienu. Šos sieviešu solidaritātes svētkus rīkoja Valmieras Zonta kluba dāmas.

Valmierietes sestdien pulcējās pilsētas bibliotēkā uz pēcpusdienu, lai apliecinātu cieņu Val­mieras laikraksta “Liesma” re­dak­torei Antrai Lācei. Valmieras Zonta kluba šī brīža prezidente Regīna Šalte pasniedza A.Lācei vietējā mākslinieka Andra Du­kura metālā kaltu svečturi rozes zieda formā. Dāvana bija gādāta kā pateicība žurnālistei par paveikto, strādājot Valmieras vēsturiskā rajona lasītāju interesēs. Sievietes no Zonta kluba uzteica A.Lāces mērķtiecību un neatlaidību, ar kādu viņa, pēc izglītības filoloģe, strādājusi, aicinājuma vadīta, tajā skaitā arī kopjot latviešu valodu.

Zonta klubos pasaulē un Latvijā tradicionāli Rozes svētki saistās ar 8. martu – Starptautisko sieviešu solidaritātes dienu. “Mēs vēlējāmies solidarizēties ar Valmierā tik cienīto laikraksta “Liesma” redaktori Antru Lāci,” pastāstīja Zonta kluba Valmierā viena no veidotājām un aktīvākajām dalībniecēm Daiga Rokpelne.

Par redaktori A.Lāce laikrakstā “Liesma” strādājusi daudzus gadus, kā arī pati gatavojusi korespondences. Zonta kluba apkopotā informācija liecina, ka kopš 2000. gada viņa “Liesmā” publicējusi ap 800 rakstu, tie bijuši veltīti kultūras un sabiedriskās dzīves notikumiem. Intervēti daudzi Latvijā zināmi cilvēki. A. Lā­ce pielikusi savu darbu arī vasaras nometnēs “3 x 3”, kur pulcējas latviešu ģimenes no pasaules, viņa piedalījusies arī Valmieras Novada fonda dibināšanā, izstrādājot tā darbībai filozofisko pamatojumu.

Domājot par solidaritātes svētkiem šogad, Valmieras Zonta kluba dalībnieces noskaidrojušas, ka vaļas brīžos avīzes redaktore ar interesi seko, kā mūziķis Andris Kivičs, pievērsies žurnālista darbam televīzijā, intervē dažādu jomu profesionāļus, tajā skaitā izcilniekus literatūrā, mākslā un žurnālistikā. Mūziķis, Valmieras Zonta kluba dāmu aicināts, sestdien apmeklēja Valmieru, sagādājot Rozes balvas ieguvējai pārsteigumu – personīgām atklāsmēm un dziesmām veidotu priekš­­nesumu, kurā stāstīja arī par dzīves līkločiem, kas atveduši uz Valmieru. Pēc koncerta A.Ki­vičs Valmieras bibliotēkas lasītavas skatuvi vienā mirklī pārvērta par improvizētu televīzijas studiju un aicināja laureāti A.Lāci uz interviju.

Mainītās lomas bija vēl viena no negaidītām dāvanām, par kuru bija padomājis Zonta klubs.
Kluba dāmas, viešņas, arī viņu vīri svētku reizē varēja ļauties sarunām pie vīna glāzes. Telpā valdīja labestība, pacilātība, humors. Par sarīkojumā dāvinātām sajūtām ar Zonta kluba simbolu – rozi – apbalvotā valmieriete A. Lā­ce pateicās. Latviskā garā ieturētā atturība un reizē sirsnība bija tas, ko valmieriete teicās saglabāt ilgi. A.Lāce Zonta kluba dalīb­nieču priekšā nāca arī ar prognozēm piepildītu priekšlasījumu. A.Lāces lasījumu “Ko es domāju par labu esam” veidoja trīs daļas: “Sieviete”, “Grāmata” un “Laiks”.

Zonta klubs apvieno zinātkāras sievietes. Rozes dienā ar priekšlasījumu uzaicinātā literatūrzinātniece Eva Eglāja -Kristsone bija pētījusi sieviešu apstākļus 19. gadsimta 20.gadsimta sākumā. Tas ir laiks, kad sieviešu loma sabiedrībā mainījās, sievietes izteica vēlmi paplašināt savas iespējas dzīvē, nepalikt tikai pie mājas pienākumiem, bērnu audzināšanas. Sievietes toreiz patstāvīgi sāka iziet sabiedrībā un daža Latvijā, piemēram, kā Aspazija, kļuva par ļoti nozīmīgu kultūras darbinieci.

Vēl pirms simts gadiem arī Val­mierā bija neiedomājami, ka preses izdevumu varētu vadīt sieviete, intervētu, piemēram, pilsētas mēru, rakstītu par Valmieru, taptu dzejas vai prozas darbi, kurus izdos.

Pagājušajā pavasarī Valmieras Zonta klubs solidaritāti, pasniedzot simbolisko Rozi, apliecināja Dainai Sirmai – dzejniecei no Dik­ļiem -, kura strādā par skolotāju Valmierā. D.Sirmā ir latviešu valodas skolotāja, kurā pēdējos gados pieteikusi sevi Latvijas dzejā.

Starptautiskā Zonta organizācija Latvijā ienāca 1993. gadā, tad nodibināts Rīgas Zonta klubs. Tagad klubi darbojas arī Jelgavā, Bauskā un Ogrē. Tajos apvienojas vadošas darbinieces, augsta līmeņa profesionāles, kuras interesē atbalstīt programmas, kas uzlabotu meiteņu un sieviešu dzīvi, dotu iespēju mācīties. Šopavasar Rozes dienā valmierietes atkal saziedoja naudiņu, lai caur stipendiju tā nonāktu pie kādas no centīgām Valmieras jaunietēm. Uz Vītolu fondu, kas veiksmīgi administrē stipendiju izmaksu jauniešiem, no šī sarīkojumā vien stipendijai nosūtīti 210 eiro. Pasaulē Zonta organizācijas darbojas 66 valstīs 1 200 klubos.