Ziņas

Sabiedrība

Rosina paplašināt Āfrikas cūku mēra riska zonas

Lai veiktu mērķtiecīgus dzīvnieku veselības kontroles pasākumus saistībā ar Āfrikas cūku mēra (ĀCM) tālāku izplatīšanos, iecerēts paplašināt ĀCM pirmo, otro un trešo riska zonu, paredz valsts sekretāru sanāksmē izsludinātais grozījumu projekts Āfrikas cūku mēra likvidēšanas un draudu novēršanas kārtībā.

Noteikumu grozījumi paredz, ka ĀCM pirmās riska zonas teritorijā papildus jau noteiktajiem novadiem un pagastiem ietilpst Baldones, Bauskas, Iecavas, Ķekavas un Stopiņu novads, Siguldas pilsēta, Siguldas novada Allažu un Siguldas pagasts, kā arī Vecumnieku novada Vecumnieku, Stelpes, Bārbeles un Skaistkalnes pagasts.

Izmaiņas noteikumos arī paredz, ka Ķeguma, Amatas, Mālpils, Salaspils, Ikšķiles, Jaunjelgavas, Neretas, Salas un Viesītes novads, Siguldas novada Mores pagasts, kā arī Vecumnieku novada Valles un Kurmenes pagasts tiek iekļauts ĀCM otrās riska zonas teritorijā. Tāpat šajā riska zonas teritorijā ietilpst viss Ogres novads un Limbažu pilsēta.

Savukārt ĀCM trešās riska zonas teritorijā papildus jau noteiktajiem novadiem un pagastiem ietilpst Ainažu un Salacgrīvas pilsēta.

Plašāka informācija, kā arī visu riska zonu karte atrodama Pārtikas un veterinārā dienesta (PVD) mājaslapā. Noteikumu projekts vēl tiks skatīts valdībā.

Kā ziņots, saskaņā ar likumdošanu ir definētas trīs ĀCM riska zonas. Pirmās zonas teritorijā nav konstatētas ar ĀCM slimas mājas cūkas un mežacūkas, tomēr šī buferzona atrodas blakus ĀCM skartajām teritorijām. Dzīvas cūkas un cūkgaļu no šīs zonas drīkst izvest, ievērojot PVD noteiktās biodrošības normas.

Par otro zonu definētas teritorijas, kurās ir konstatētas ar ĀCM slimas mežacūkas. No šīs zonas aizliegts pārvietot dzīvas mājas cūkas, savukārt cūkgaļu un mežacūku gaļu, kā arī gaļas izstrādājumus drīkst izvest, ievērojot PVD noteiktās biodrošības normas.

Savukārt par trešo riska zonu noteiktas teritorijas, kurās ir konstatētas ar ĀCM slimas mājas cūkas un mežacūkas, un no šīs teritorijas nedrīkst izvest ne dzīvas cūkas, ne cūkgaļu un tās izstrādājumus, ne arī mežacūku gaļu un tās izstrādājumus.

Jau vēstīts, ka jūnija nogalē un jūlija sākumā Lietuvā, Igaunijā un Polijā šogad pirmo reizi mājas cūkām konstatēts ĀCM, tādēļ pieaug draudi arī Latvijas mājas cūku populācijai. Pēdējais saslimšanas gadījums ar ĀCM mājas cūkām Latvijā konstatēts 2015.gada septembrī. Kopumā pērn ĀCM dēļ bija jāiznīcina 213 mājas cūkas, bet vēl gadu iepriekš – 564 mājas cūkas.

Savukārt šogad mēris konstatēts tikai mežacūkām – līdz 1.jūlijam reģistrēti 517 saslimšanas gadījumi 51 novada 158 pagastos, kā arī divās pilsētās – Rēzeknē un Pļaviņās.

ĀCM Latvijā pirmoreiz tika reģistrēts 2014.gada jūnijā trim mežacūkām dažus metrus no Baltkrievijas robežas. Tā ir ļoti bīstama saslimšana, jo novietnē, kurā slimība konstatēta, ir jānokauj viss ganāmpulks. Šī kaite Latvijā iepriekš nekad nebija reģistrēta.