Ziņas

Uzņēmējdarbība

Rosina nacionalizēt gaļas pārstrādes uzņēmumu "Triāls”

Valmiera. Ņemot vērā ierosināto maksātnespējas procesu pret zviedru koncernam piederošo gaļas pārstrādes uzņēmumu “Triāls” Valmierā, TB/LNNK Valmieras grupa uzskata, ka Latvijas valstij vajadzētu gatavoties uzņēmuma kapitalizācijai un pārņemt tā kontroli, aģentūru LETA informēja TB/LNNK Valmieras grupas birojā. “Ja uzņēmumam pret Latvijas valsti ir parādsaistības 1 541 146 latu apmērā un pašlaik ierosināts maksātnespējas process, tad ir jārīkojas pēc iespējas efektīvi un ātri. Šis ir valstisks lēmums, jo pašlaik, apstājoties “Triāla” darbībai, bez darba palikuši vairāk nekā 200 Valmieras pilsētas un apkārtējo pagastu iedzīvotāji. Valstij pārņemot uzņēmumu, to varētu iznomāt ar izpirkuma tiesībām vai pārdot,” norāda TB/LNNK Valmieras grupas priekšsēdētājs Romāns Naudiņš. TB/LNNK Valmieras grupa uzskata, ka izveidotos Latvijas zemnieku loks, kas varētu pārņemt uzņēmumu uz izdevīgiem nomas noteikumiem ar izpirkuma tiesībām un pakāpenisku darbinieku skaita atjaunošanu uzņēmumā. Būtu nenovīdīgi un bezatbildīgi šajā situācijā, pie gatavas infrastruktūras, pazaudēt Valmieras tradīcijas gaļas pārstrādē, kas pirms vairākiem gadiem nodrošināja pat 700 darba vietas. To vēlāk atjaunot būs daudz grūtāk.

TB/LNNK Valmieras grupa apņēmusies rūpīgi sekot līdzi SIA “Triāls” maksātnespējas procesam, lai risinājums būtu saimnieciski pamatots un kalpotu valmieriešu interesēm. Par izveidojušos situāciju TB/LNNK Valmieras grupa informējusi TB/LNNK Saeimas deputātus un partijas valdi. LETA jau ziņoja, ka 2.jūnijā Valmieras rajona tiesa apmierināja VID Lielo nodokļu maksātāju pārvaldes ierosināto lietu par maksātnespējas procesu pret SIA “Triāls”, par uzņēmuma maksātnespējas iestāšanās dienu nosakot 2009.gada 30.aprīli. Tiesas sēdē piedalījās uzņēmuma administrators Marga, uzņēmuma finanšu direktors Egils Krūzenbergs un VID Lielo nodokļu maksātāju pārvaldes pārstāve. Kā tiesas sēdē atzina uzņēmuma administrators Marga, uzņēmums pašlaik nav peļņu nesošs un maksātspējīgs. Par uzņēmuma maksātnespējas cēloni uzskatāma ekonomiskā lejupslīde Latvijā, un ļaunprātība tur nav saskatāma. Administrators tiesai lūdza noteikt saīsināto kreditoru pieteikšanās termiņu vienu mēnesi, lai būtu iespēja samazināt administrācijas izmaksas un uzņēmums ar tā iekārtām strauji nezaudētu vērtību, kā arī uzņēmuma kreditori ātrāk varētu lemt, ko darīt tālāk. Tiesa savā spriedumā šo prasību neakceptēja, un kreditoru pieteikšanās termiņš tika noteikts trīs mēneši.

Kā tiesas sēdē norādīja administrators, reālā uzņēmuma aktīvu vērtība pašlaik ir 1 350 000 latu. Pašreizējie uzņēmuma akcionāri ir Zviedrijas koncerns, kas uzņēmuma pirmo daļu iegādājās 2005.gadā. Akcionāru plāns bija padarīt “Triālu” par lielāko spēlētāju Latvijas tirgū un arī ārvalstīs. Šo gadu laikā uzņēmuma īpašnieki tajā investēja vairāk nekā piecus miljonus eiro un tika pirktas jaunas iekārtas. 2008.gada sākumā, kad uzņēmums bija gatavs strādāt ar pilnu jaudu, valsts ekonomikā sākās lejupslīde. Uzņēmuma attiecības ar bankām saasinājās, un sāka uzkrāties nodokļu parāds. 2009.gada pirmajos mēnešos uzņēmuma apgrozījumā turpinājās kritums un uzņēmums nonāca sliktākā situācijā, nekā iepriekš kāds no Latvijas vai Zviedrijas ekspertiem varēja paredzēt. LETA jau ziņoja, ka VID 30.aprīlī Valmieras rajona tiesā iesniedzis gaļas pārstrādes uzņēmuma “Triāls” maksātnespējas pieteikumu un 5.maijā tiesa pieņēmusi lēmumu par maksātnespējas procesa lietas ierosināšanu. VID tiesai iesniegtajā pieteikumā norāda, ka “Triālam” ir saistības pret valsts budžetu 1 541 146 latu apmērā. Šo summu veido aktuālais nodokļu parāds uz 2009.gada 29.aprīli – 674 271 lats un nodokļu parādi, kuriem pagarināti un sadalīti samaksas termiņi, – 866 874 lati. “Triāls” ir viens no lielākajiem gaļas pārstrādes uzņēmumiem Latvijā, kas ražo un piedāvā pilnu gaļas produktu klāstu – dažādu veidu desas, kūpinājumus, konservus, kulinārijas un svaigas gaļas izstrādājumus. Uzņēmuma ražotne, kā arī administratīvais bloks Valmierā izvietots 12 hektāru lielā teritorijā. Uzņēmumā nodarbināti 200 cilvēki. LETA